تولید 900 هزار تن بچه ‌ماهی زینتی در اردبیل

تولید 900 هزار تن بچه ‌ماهی زینتی در اردبیل

تولید 900 هزار تن بچه ‌ماهی زینتی در اردبیل

دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰
Monday, October 18, 2021

تولید 900 هزار تن بچه ‌ماهی زینتی در اردبیل

۱۳۹۲/۰۱/۳۰

تولید 900 هزار تن بچه ‌ماهی زینتی در اردبیل
خبرگزاری فارس از اردبیل، عادل عبد‌ایمانی ظهر امروز در مراسم معارفه نخستین مدیرکل شیلات استان اردبیل اظهار کرد: بخش کشاورزی متولی تامین امنیت غذایی در کشور بوده و در سالی که به نام حماسه سیاسی و اقتصادی مزین است وظیفه ما بیش از پیش ایجاب می‌کند تا برای برقراری این امنیت واقعی تلاش کنیم.
وی اضافه کرد: علاوه بر تامین مواد غذایی سالم هموطنانمان در کشور وظیفه داریم مواد غذایی سالم و بهداشتی سایر مناطق جهان را نیز در حد وسع و توان تامین کنیم تا از این طریق ارز‌آوری را برای کشورمان شاهد باشیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با بیان اینکه در این بین تامین پروتئین حیوانی در کشور جزو اولویت‌ها محسوب شده و جایگاه والایی دارد، ادامه داد: استفاده از پروتئین حیوانی به ویژه گوشت آبزیان نه تنها بیماری‌های قلبی، عروقی، دیابتی و تنفسی را تعدیل می‌کند بلکه در حد امکان به سلامتی بیشتر کمک خواهد کرد.
عبد‌ایمانی افزود: با مصرف ماهی 25 درصد بیماری‌های قلبی عروقی، 25 درصد بیماری‌های تنفسی، 20 درصد سرطان‌ها و 50 درصد بیماری‌های ناشی از دیابت کنترل شده و به حداقل می‌رسد.
این مسئول با اشاره به وجود ترکیبات مفید پروتئین آبزیان تصریح کرد: علاوه بر امگا 3 ماهی دارای مواد پروتئینی A ،B ،D و K است که تغذیه از این طریق سلامت کامل را به ارمغان می‌آورد.
*اردبیل 1636 دهنه چشمه قابل استحصال در بخش آبزی‌پروری دارد
به گزارش فارس از اردبیل، عضو شورای برنامه‌ریزی استان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در اردبیل بیش از هزار و 636 چشمه، 171 مورد قنات، 5 هزار و 300 دهنه چاه و 45 سد قابلیت بهره‌برداری در حوزه آبزی‌پروری را دارد، گفت:‌ در این زمینه اردبیل به عنوان یک استان غیر‌ساحلی از قابلیت بی‌شماری در پرورش آبزیان برخوردار است.
عبد‌ایمانی از احداث 300 واحد استخر و مطالعات انجام شده در سال‌های اخیر برای پرورش 8 هزار تن ماهی در این استخرها خبر داد و یادآور شد: تولید ماهی در رود ارس و پایاب سدهای خداآفرین و دشت فتحعلی جزو اولویت‌هاست.
وی ظرفیت تولید ماهی در سد سبلان به شکل پرورش آبزی در قفس را هزار تن اعلام کرد و افزود: بر اساس مطالعات در سد یامچی نیز توانمندی تولید 4 هزار تن آبزی وجود دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل به استعدادیابی شهرستان مشگین‌شهر و رودخانه خیاو‌چایی برای پرورش 4 هزار تن ماهی اشاره کرد و گفت: در منطقه میامن و مشکول خلخال نیز ظرفیت تولید 800 تن آبزیان متنوع وجود دارد.
عبد‌ایمانی اضافه کرد: بر اساس استعدادیابی و مطالعات انجام شده در دو سال اخیر این بستر وجود دارد که 17 هزار و 800 تن ماهی در استان تولید شود.
این مسئول خاطرنشان کرد: در سال گذشته 3 هزار و 546 تن تولید ماهی را در استان شاهد بودیم که این رقم به هیچ‌وجه قانع‌کننده نیست.
به گزارش فارس از اردبیل، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در پایان سخنان خود همچنین از تولید 6 میلیون قطعه بچه ماهی و 900 هزار تن بچه ماهی زینتی در استان به ویژه بچه ماهی استخرهای سر‌د‌آبی خبر داد و گفت: 300 واحد مزرعه و 400 استخر برای تولید آبزیان داریم که در کنار آن از ظرفیت سدهای معیشتی نیز مدیریت جدید باید با تجهیز منابع، امکانات و پرسنل استفاده کند



دیدگاه خود را بیان کنید