دستگیری ۷۸ ماهیگیر ایرانی در سومالی

دستگیری ۷۸ ماهیگیر ایرانی در سومالی

دستگیری ۷۸ ماهیگیر ایرانی در سومالی

سه‌شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰
Tuesday, October 26, 2021

دستگیری ۷۸ ماهیگیر ایرانی در سومالی

۱۳۹۲/۰۲/۰۶


به گزارش افکارنیوز، این خبر توسط خبرنگار خبرگزاری رسمی ترکیه (آناتولی) در شهر موگادیشو پایتخت سومالی منتشر شده است.

کشور سومالی یکی از ناامن ترین و بی ثبات ترین کشورهای جهان است. دولت مرکزی سومالی حتی بر تمامی مناطق پایتخت این کشور نیز کنترل ندارد و همواره در شهرهای مختلف در حال جنگ با شورشیان وابسته به القاعده و دیگر گروه های اسلامی است.

همچنین تعدادی از اتباع سومالی به فعالیت های راهزنی و دزدی دریایی در منطقه اقیانوس هند، تنگه باب المندب و دریای سرخ مشغول هستند. همین موضوع باعث شده تا کشورهای بسیاری به این منطقه، کشتی های نظامی اعزام کنند.

این خبر در حالی منتشر می شود که ایران با آب های سومالی فاصله بسیار دارد و بعید به نظر می رسد شناورهای صیادی ایران به آب های سومالی نزدیک شده باشند.

خبرگزاری آناتولی اضافه کرد: دستگیری این صیادان ایرانی در آب های نزدیک استان بونتلند سومالی و پس از تبادل آتش با آنها صورت گرفت. در این در گیری مسلحانه، به کسی آسیب نرسید.

"عبدالرزاق دیری فارح" فرمانده نیروهای گارد ساحلی سومالی در منطقه بونتلند گفت: توانستیم ۷۸ صیاد ایرانی را که به وسیله ۵ فروند کشتی در حال صید غیرقانونی ماهی در آب های سومالی بودند را بازداشت کردند.

وی افزود: همچنین ۱۲ نفر مسلح از اتباع سومالی نیز بازداشت شدند.این افراد در حال حفاظت از کشتی های صیادی ایرانی بودند.

این مقام دولت سومالی اضافه کرد: این افراد در دادگاه های سومالی محاکمه می شوند. کشتی های ماهیگیری ایران، فعالیت ماهیگیران سومالی را مختل می کردند.
زمان این محاکمه اعلام نشده است.

وی همچنین متعهد شد که نیروهای گارد ساحلی سومالی با ماهیگیری غیرقانونی در آب های منطقه ای این کشور مقابله خواهند کرد.

در همین حال، "عبد عثمان" رئیس سندیکای ماهیگیران در استان بونت لاند سومالی هم با استفبال از این اقدام گارد ساحلی گفت: خواهان دریافت غرامت و جریمه از ماهیگیران ایرانی هستیم چرا که آنها به منابع ماهی سومالی دست اندازی کرده انددیدگاه خود را بیان کنید