رهاسازی 90 میلیون قطعه بچه ماهی در رودخانه‌های مازندران

رهاسازی 90 میلیون قطعه بچه ماهی در رودخانه‌های مازندران

رهاسازی 90 میلیون قطعه بچه ماهی در رودخانه‌های مازندران

کفسابی میکروپیگمنتیشن کوارتز سقف کناف
شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶
Saturday, March 25, 2017

رهاسازی 90 میلیون قطعه بچه ماهی در رودخانه‌های مازندران

//

 

مدیرکل شیلات مازندران گفت: 85 درصد صید ماهیان در دریای خزر در مازندران نتیجه تکثیر نیمه‌ مصنوعی و رهاسازی بچه ماهیان بوده است.
حبیب‌نژاد بیان داشت: با استمرار این حرکت توسعه پایدار صید و صیادی در استان فراهم می‌شود.
وی با اشاره به رهاسازی سازی 90 میلیون قطعه بچه ماهی در سال جاری در رودخانه‌های مازندران خاطرنشان کرد: ماهیان استخوانی به ویژه ماهی سفید و کپور یکی از گونه‌های با ارزش دریای خزر است.
مدیرکل شیلات مازندران با اعلام اینکه سال‌های اخیر به دلیل تخریب محیط زیست، توسعه بخش کشاورزی و صنعت، برداشت بی‌رویه شن و ماسه در رودخانه‌ها، ایجاد موانع فیزیکی در مسیر مهاجرت ماهی کاهش یافته، تصریح کرد: در این راستا سازمان شیلات ایران به منظور بازسازی ذخایر در کنار فعالیت‌هایی از قبیل بازسازی و لایروبی دهانه رودخانه‌های مهم شیلاتی، حفظ و حراست و جلوگیری از صید آن در زمان تخم‌ریزی، نظارت بر رعایت قوانین و مقرارت صید و صیادی و صید مسئولانه توسط بهره‌برداران، اقدام به تکثیر نیمه مصنوعی و تولید انبوه بچه ماهیان اقتصادی دریای خزر از جمله ماهی سفید و کپور کرده است.
وی این اقدام شیلات را حفظ و بازسازی ذخایر ماهی سفید و کپور برشمرد و گفت: توسعه پایدار صنعت صید و صیادی و مشاغل وابسته به آن و تامین بخشی از پروتئین مورد نیاز از اهداف شیلات بوده است.
مدیرکل شیلات مازندران با اعلام اینکه جامعه صیادی استان در تکثیر و رهاسازی 20 میلیون قطعه مشارکت داشتند، یادآور شد: کارشناسان مرکز بازسازی ذخایر شهید رجایی ساری تا پایان شهریور ماه 86 بیش از 86 میلیون قطعه بچه ماهی سفید و نیز 4 میلیون قطعه بچه ماهی کپور را تولید و به رودخانه‌های استان مازندران رهاسازی کرند.
این مسئول ادامه داد: با بررسی‌های انجام شده با احتساب ضریب بازگشت شیلاتی حدود 10 تا 12درصد، صید سالانه 9 هزار تن صید ماهی در سبد صیادان استان را شاهد خواهیم بود.
مدیرکل شیلات مازندران در پایان اذعان داشت: یک‌ هزار و200 صیاد در قالب 55 شرکت تعاونی پره در فصل صید سال گذشته 7  هزار و 400 تن ماهی استخوانی صید و به بازار عرضه کردنددیدگاه خود را بیان کنید

فیلمهای جالب شیلاتی خود را جهت درج در این قسمت ایمیل فرمایید