رهاسازی 4.5 میلیون قطعه بچه ماهی سفید در تنکابن

رهاسازی 4.5 میلیون قطعه بچه ماهی سفید در تنکابن

رهاسازی 4.5 میلیون قطعه بچه ماهی سفید در تنکابن

پنج‌شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰
Thursday, October 21, 2021

رهاسازی 4.5 میلیون قطعه بچه ماهی سفید در تنکابن

۱۳۹۲/۰۳/۰۳


خبرگزاری فارس از ساری به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، حسن حبیب‌نژاد از رهاسازی بیش از 4.5 میلیون قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه چشمه کیله شهرستان تنکابن خبر داد.
وی اظهار داشت: به منظور حفظ بازسازی ذخایر در کنار فعالیت‌های بازسازی و لایروبی دهانه رودخانه‌های مهم شیلاتی، حفظ، حراست و جلوگیری از صید آن در زمان مهاجرت و تخم‌ریزی، رعایت قوانین و مقررات صید و صیادی و صید مسئولانه توسط بهره‌برداران و مشارکت جامعه صیادی، سازمان شیلات ایران اقدام به تکثیر گونه طبیعی ماهی سفید و تولید انبوه بچه ماهیان اقتصادی دریای خزر از جمله، ماهی سفید کرده است.
وی بیان داشت: این امر با حفظ و بازسازی ذخایر ماهی سفید به توسعه و پایداری صنعت صید و صیادی، مشاغل وابسته به آن و تامین بخشی از پروتئین مورد نیاز جامعه کمک خواهد کرد.
وی در ادامه افزود: در سال جاری که به سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نامگذار‌ی شده است با تلاش و ابتکار اتحادیه تعاونی‌های پره استان و همکاری و مشارکت کارشناسان شیلات استان، حماسه‌ای در بخش تولید به اجرا گذاشته می‌شود که با استقرار و محصور شدن توسط شیل در رودخانه چشمه کیله تنکابن 450 قطعه ماهیان مولد سفید پس از صید به این رودخانه منتقل شدند.
حبیب‌نژاد گفت: با توجه به شرایط مساعد رودخانه چشمه کیله و سنگلاخی بودن محیط که محل امنی برای تکثیر طبیعی است، ماهیان مولد به روش طبیعی تخم‌ریزی می‌کنند و پس از یک دوره 45 روزه حدود 4.5 میلیون قطعه بچه ماهی سفید تکثیر و در شاخه اصلی رودخانه چشمه کیله رهاسازی شدند.
مدیرکل شیلات مازندران اظهار امیدواری کرد با استمرار این حرکت بتوان توسعه پایدار صید و صیادی را فراهم آورد.
وی در پایان ابراز داشت: شیلات با ایجاد مراکز تکثیر و بازسازی ذخایر در جهت حفظ و بازسازی ذخایر، از ابتدای فعالیت تاکنون حدود 1.5 میلیارد قطعه بچه ماهی سفید به گونه مصنوعی تولید و به رودخانه‌های منتهی به دریای خزر رهاسازی کرده استدیدگاه خود را بیان کنید