خودکفایی کشور در تولید واکسن تا چند سال آینده

خودکفایی کشور در تولید واکسن تا چند سال آینده

خودکفایی کشور در تولید واکسن تا چند سال آینده

پنج‌شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰
Thursday, October 21, 2021

خودکفایی کشور در تولید واکسن تا چند سال آینده

۱۳۹۲/۰۳/۰۴


خبرگزاری فارس، محمد مهدی‌نژاد نوری معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در حاشیه جلسه شورای عتف وزارت علوم، گفت: در حال حاضر دو طرح کلان ملی واکسن‌های انسانی و واکسن‌های دام، طیور و آبزیان در حال اجراست که بر این اساس 15 واکسن انسانی در خط تولید یا در برنامه واکسیناسیون قرار دارد.
وی افزود: تا چهار سال آینده با تبدیل ایران به قطب طراحی، تولید و فروش واکسن در دنیا در تولید واکسن خودکفا شده و به صادرات نیز دست می‌یابیم.
مهدی‌نژاد نوری اظهار داشت: مطالعات اولیه برای انجام این طرح‌ها به پایان رسیده و آماده ورود به مرحله آزمایشگاهی هستیم و پس از حمایت از طرح‌ها تا 4 سال آینده عمده واکسن‌ها را در داخل کشور تولید می‌کنیم.
* تشریح جزئیات نظام ملی اطلاع‌رسانی
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ادامه داد: چند سالی است که با تشکیل کمیته‌ای به ساماندهی فضای تبادل اطلاعات علمی پرداخته‌ایم تا دانشجویان به آنچه در قالب مقالات، کتاب، تحقیق، مجلات و ...نیاز دارند دسترسی داشته باشند.
وی افزود: با مدیریت نظام اطلاع‌رسانی توانستیم 26 میلیون دلار خرید منابع علمی توسط بخش‌های مختلف را به 6 میلیون دلار کاهش دهیم.
مهدی‌نژاد اظهار داشت: قرار شد نهادهایی که سامانه‌های خود را در وزارتخانه‌ها به یکدیگر مرتبط نکردند این کار را انجام دهند که نسبت به سال گذشته پیشرفت‌های خوبی داشتیم و با تقویت نظام اطلاع‌رسانی از انجام کارهای موازی جلوگیری می‌شود.
وی افزود: وزارت علوم تاکید دارد که باید دسترسی دانشجویان به منابع علمی فراهم شود.
* افزایش اعتبار پژوهشی کشور سبب انرژی مضاعف محققان می‌شود
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: با ارائه گزارش احمدی نماینده مردم چالوس و نوشهر در مجلس شورای اسلامی و همچنین عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مشخص شد که بودجه بخش پژوهشی نسبت به سال گذشته 13 درصد افزایش یافته و اگر از درآمد فروش نفت نیز به بخش پژوهشی اختصاص داده شود این درصد بیشتر می‌شود که از مجلس و دولت به دلیل این بودجه تشکر می‌کنیم زیرا بودجه اختصاص داده شده سبب انرژی مضاعف محققان می‌شوددیدگاه خود را بیان کنید