گرمای دریاها بلای جان دلفین‌ها

گرمای دریاها بلای جان دلفین‌ها

گرمای دریاها بلای جان دلفین‌ها

دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰
Monday, October 18, 2021

گرمای دریاها بلای جان دلفین‌ها

۱۳۹۲/۰۳/۰۹


به گزارش پارس به نقل از ایسنا، بنا بر اعلام کارشناسان محیط زیست در استرالیا، امروزه مشاهده لاشه دلفین‌ها و ماهی‌ها به یکی از مشخصه‌های سواحل استرالیای جنوبی تبدیل شده که به گفته کارشناسان محیط زیست، علت اصلی آن گرم شدن آب دریاها است.
افزایش دمای سطح دریا در چند ماه اخیر در آب‌های سواحل استرالیای جنوبی به مرگ هزاران ماهی کوچک منجر شده است.
همچنین با توجه به روند گرم شدن دریاها که نتیجه تغییرات جوی است، وقوع رویدادهای منفی مشابه با شدت بالاتری پیش‌بینی می‌شود.
کارشناسان محیط زیست معتقدند: گرم شدن آب، طول عمر و حجم جلبک‌های دریایی را افزایش می‌دهد. این جلبک‌ها خارهایی دارند که به آبشش ماهی‌ها می‌چسبند و به بروز التهاب در بدن آنها منجر می‌شوند. بعلاوه این جلبک‌ها حجم زیادی از ریزمغذی‌های درون آب را مصرف می‌کنند و موجب برهم زدن چرخه غذایی در اکوسیستم‌های دریایی می‌شوند. بنابراین، تغییرات الگوهای جوی که باعث گرم شدن آب و رشد جلبک‌های دریایی می‌شوند می‌توانند بر محیط زیست طبیعی جانوران آبزی تاثیر سوء بگذارند.
به نقل از روزنامه گاردین، محققان دانشگاه آدلاید نیز بر اساس مطالعات خود اظهار داشتند: دلفین‌ها در محیط زندگی طبیعی خود با ویروس‌های خاصی در تماس هستند که در صورت ابتلا به آنها تلف می‌شوند. این ویروس‌ها از طریق تماس بین این آبزیان منتقل می‌شوند.
گرم شدن آب دریا یکی از عواملی است که منجر به تضعیف سیستم دفاعی بدن این آبزیان می‌شود و در نتیجه احتمال بیمار شدن آنها در تماس با این ویروسهای خاص افزایش می‌یابددیدگاه خود را بیان کنید