آلودگی خلیج فارس توسط ریزگردها

آلودگی خلیج فارس توسط ریزگردها

آلودگی خلیج فارس توسط ریزگردها

سه‌شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰
Tuesday, October 19, 2021

آلودگی خلیج فارس توسط ریزگردها

۱۳۹۲/۰۳/۱۸


سلامت نیوز : معاون دریایی سازمان محیط زیست با بیان اینکه آلودگی خلیج ‌فارس کمتر از میزان استاندار است، گفت: آلودگی خلیج ‌فارس که ناشی از ورود آلاینده‌های نفتی و تخلیه آب کشتی ‌ها است، از میزان استاندار فراتر نمی‌رود.
عبدالرضا کرباسی در گفت وگو با پانا، درخصوص آلودگی خلیج فارس با بیان اینکه سالانه 50 هزار کشتی وارد خلیج ‌فارس می‌ شوند که 17 هزار کشتی آن نفتکش هستند، گفت: از طرفی کشتی ‌هایی که در حال تردد به این حوزه هستند مرتبا در حال بارگیری و تخلیه بار هستند که این امر موجب آلودگی محیط دریا می شود و اکوسیستم دریا را تهدید می کند.
به گفته کرباسی، آلودگی موجود در خلیج ‌فارس و رسوبات آن‌ها بر زندگی و زیستگاه ‌های آبزیان تاثیر منفی گذاشته و این مسئله زیستگاه‌ها را تهدید کرده و نسل گونه‌ها را کاهش داده است.
وی همچنین درخصوص آلودگی دریا ناشی از ریزگردها نیز گفت: متاسفانه به ازای هر متر مربع 22 گرم رسوب ناشی از ریزگردها در خلیج فارس ته ‌نشین می‌ شود. البته در زمینه تاثیر ریزگردها بر روی اکوسیستم خلیج‌ فارس هنوز مطالعه ‌ای صورت نگرفته است.
این مقام مسئول در سازمان محیط زیست با بیان اینکه افزایش جمعیت ساحل‌ نشین در اطراف خلیج ‌فارس و به تبع آن تولید فاضلاب انسانی بیش از گذشته ملموس شده است، گفت: البته آلودگی نفتی بزرگ ترین تهدید محیط زیست خلیج ‌فارس است به طوری که علاوه بر تردد نفتکش ‌ها سایر منابع ایجاد آلودگی نفتی شامل پتروشیمی ‌ها و پالایشگاه‌ ها می ‌شود.
وی با تأکید بر اینکه وزارت نیرو باید به تعهدات خود به منظور حفظ محیط زیست دریایی عمل کند، خاطرنشان کرد: باید به اکوسیستم دریایی توجه کرد و وزارت نیرو باید به تعهدات خود در راستای حفظ محیط زیست دریا عمل کند که اگر اینگونه نشود اکوسیستم دریا در معرض خطر استدیدگاه خود را بیان کنید