آبزیان کمیاب و زنده منبع مهم درآمدزایی

آبزیان کمیاب و زنده منبع مهم درآمدزایی

آبزیان کمیاب و زنده منبع مهم درآمدزایی

سه‌شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰
Tuesday, October 26, 2021

آبزیان کمیاب و زنده منبع مهم درآمدزایی

۱۳۹۲/۰۳/۲۰

آبزیان کمیاب و زنده منبع مهم درآمدزایی
کارشناسان حیات‌وحش در یک بررسی جدید تاکید کردند: حفاظت از سفره‌ ماهی‌های «مانتای» زنده بعنوان یک جاذبه توریستی خیلی بیشتر از شکار این جانوران دریایی بسیار کمیاب و در معرض خطر انقراض درآمدزایی دارد
به گزارش پارس به نقل از ایسنا، این کارشناسان تخمین زده‌اند که هم‌اکنون درآمد توریستی حاصل از این گونه دریایی کمیاب در سراسر جهان بیش از لاک‌پشت‌ها و کوسه‌ها است و سالانه به 140 میلیون دلار می‌رسد.
نشریه پلاس وان با انتشار این گزارش تاکید کرد: جهانگردان برای مشاهده این گونه آبزی بیشتر از مشاهده لاک‌پشت‌ها و کوسه‌ها حاضرند پول خرج کنند.
این گزارش می‌افزاید: زنده این جانوران در اقیانوس‌ها بسیار درآمدزاتر از مرده آنها در بازار هستند. در برخی کشورها این آبزیان برای استفاده از گوشت و آبشش‌هایشان صید شده و به فروش می‌رسند. از عضروف‌های این جانور نیز در طب سنتی چین استفاده می‌شود.
کارشناسان در این مطالعه تخمین زده‌اند که یک سفره ماهی «مانتا» در جزایر توریستی «میکرونزی» قادر است به تنهایی در طول عمر خود 1.9 میلیون دلار از راه صنعت توریسم درآمدزایی کند. این در حالی است که یک سفره ماهی صید شده و مرده در بازار فروش آبزیان سریلانکا، تنها 41 دلار قیمت دارد.
به نقل از لایوساینس، با توجه به کاهش چشمگیر جمعیت سفره ماهی‌های مانتا در سراسر جهان، این جانوران دریایی عظیم‌الجثه اخیرا در فهرست کنوانسیون تجارت جهانی گونه‌های جانوری و گیاهی در معرض خطر وارد شده تا تحت حفاظت و مراقبت بیشتر قرار بگیرد.
در این گزارش تاکید شد: کوسه‌ها نیز در این فهرست قرار دارند. همچنین کوسه‌های زنده نیز مانند سفره ماهی‌ها بیش از کوسه‌های صید شده درآمدزا هستنددیدگاه خود را بیان کنید