56 میلیون بچه ماهی در رودخانه‌های مازندران رهاسازی می‌شود

56 میلیون بچه ماهی در رودخانه‌های مازندران رهاسازی می‌شود

56 میلیون بچه ماهی در رودخانه‌های مازندران رهاسازی می‌شود

سه‌شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰
Tuesday, December 7, 2021

56 میلیون بچه ماهی در رودخانه‌های مازندران رهاسازی می‌شود

۱۳۹۲/۰۳/۲۱

56 میلیون بچه ماهی در رودخانه‌های مازندران رهاسازی می‌شود
خبرگزاری فارس از ساری به نقل از روابط عمومی شیلات مازندران، حسن حبیب‌نژاد گفت: دریای خزر در دل خود منابع آبزیان ارزشمندی دارد که در دهه‌های اخیر به دلایل تخریب محیط زیست، توسعه بخش کشاورزی و صنعت، برداشت بی‌رویه آب رودخانه‌ها و ایجاد موانع فیزیکی ذخایر آن کاهش یافته است.
وی افزود: در این راستا سازمان شیلات ایران به منظور حفظ بازسازی ذخایر در کنار فعالیت‌هایی از قبیل بازسازی و لایروبی دهانه رودخانه‌های مهم شیلاتی، حفظ و حراست و جلوگیری از صید آن در زمان مهاجرت و تخم‌ریزی، رعایت قوانین و مقرارت صید و صیادی و صید مسئولانه توسط بهره‌برداران و مشارکت جامعه صیادی اقدام به تکثیر گونه مصنوعی ماهی سفید و تولید انبوه بچه ماهیان اقتصادی دریای خزر از جمله ماهی سفید کرده است.
حبیب‌نژاد بیان داشت: حفظ و بازسازی ذخایر ماهی سفید به توسعه و پایدار صنعت صید و صیادی و مشاغل وابسته به آن و تامین بخشی از پروتئین مورد نیاز جامعه کمک می‌کند.
مدیرکل شیلات مازندران ابراز داشت: شیلات با ایجاد مراکز تکثیر و بازسازی ذخایر برای حفظ و بازسازی ذخایر، از ابتدای فعالیت آن تاکنون بیش از یک میلیارد و 500 میلیون قطعه بچه ماهی سفید تولید کرده و به رودخانه‌های منتهی به دریای خزر رهاسازی کرد که به موازات روند رو به رشد تکثیر نیمه مصنوعی ماهی سفید هر ساله به میزان صید و بهره‌برداری ماهی سفید افزوده شده است.
این مسئول ادامه داد: در سال جاری نیز مرکز تکثیر و بازسازی ذخایر شهید رجایی ساری با تولید بیش از 56 میلیون قطعه بچه ماهی استخوانی و تولید لاروماهی خاویاری گونه قره‌برون که نخستین محموله بچه ماهی استخوانی است در 19 خرداد ماه امسال در هفته جهاد کشاورزی به رودخانه‌های استان رهاسازی می‌کند.
حبیب‌نژاد تصریح کرد: بررسی صید در سال‌های اخیر نشان می‌دهد حدود 85 درصد صید ماهی نتیجه تکثیر نیمه مصنوعی و رهاسازی بچه ماهیان سفید توسط شیلات مازندران است و امیدواریم با استمرار این حرکت بتوانیم توسعه پایدار صید و صیادی را فراهم کرده و شاهد رونق صید و صیادی در آینده‌ای نه چندان دور باشیم.
وی در پایان اذعان داشت: در سال جاری بیش از 9 میلیون قطعه بچه ماهی سفید به روش تکثیر طبیعی نیز تولید و به رودخانه‌های چشمه کیله تنکابن و تجن ساری رهاسازی شده استدیدگاه خود را بیان کنید