احتمال آلوده بودن ریزگردها به اورانیوم

احتمال آلوده بودن ریزگردها به اورانیوم

احتمال آلوده بودن ریزگردها به اورانیوم

دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰
Monday, October 18, 2021

احتمال آلوده بودن ریزگردها به اورانیوم

۱۳۹۲/۰۳/۲۶


سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه آزمایش دقیقی از وجود اورانیوم در ریزگردها به دست نیامده است، اظهار داشت: البته وجود اورانیوم بر اساس آمار مدونی اثبات نشده است اما وقتی که در جنگ از اورانیوم ضعیف شده در سلاحها استفاده می شده و اسناد آن نیز در رسانه ها موجود است ریزگردها می تواند به اورانیوم آلوده شده باشند.

ایران پیگیر موضوع ریزگردها از مراجع بین المللی باشد

وی با تأکید بر اینکه ریزگردها حامل آلودگی هستند، افزود: متاسفانه کشورهای همسایه برای حل این بحران زیست محیطی مدیریت درستی ندارند و ایران حق دارد که پیگیر موضوع از مراجع بین المللی باشد.

به گفته پاپی زاده، در راستای حل این پدیده دو موضوع مطرح است، اول اینکه می بایست مناطق که بحران زا هستند مدیریت شوند و هنگامی که برطرف شد، خسارت هایی را که به ایران وارد شده توسط کشورهای درگیر پدیده جبران شود.

معضل ریزگردها، وقتی جدی شد که پایتخت تحت تأثیر قرا گرفت

این نماینده مجلس با بیان اینکه برای حل ریزگردها در داخل کشور دارای امکانات محدودی هستیم و در حال حاضر ۱۸ استان کشور به شدت با این معضل درگیر هستند اظهار داشت: شهر تهران نیز سه سالی است که با این موضوع درگیر شده اما شهرهایی مانند خوزستان، ایلام و بوشهر نزدیک به دو دهه است که با این پدیده دست و پنجه نرم می کنند ولی متاسفانه ریزگردها دیر به تهران رسیدند تا مسئولان تحت تاثیر قرار بگیرند و زمانی تب حل این معضل جدی شد که پایتخت تحت تاثیر قرار گرفت.

وی با انتقاد شدید از بی توجهی مسئولان دولتی نسبت به حل این پدیده گفت: کنسل شدن پروازهای خوزستان به امری عادی برای مردم تبدیل شده است. مردم این منطقه گاهی اوقات به مدت ۴۸ ساعت در فرودگاه معطل می شوند حال اگر کسی بخواهد بیماری را منتقل کند و ساعتها معطل شود، چه کسی پاسخگو است.

پاپی زاده با بیان اینکه گاهی اوقات در اثر بروز پدیده ریزگرد، دید افقی به ۵۰۰ متر هم نمی رسد و مردم در مواجه با این معضل در آزار هستند، تصریح کرد: لازم است که مسئولان به خودشان بیایند تا این مشکل برطرف شود.

افزایش مهاجرت از استان خوزستان در پی بروز ریزگردها

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس خاطرنشان کرد: از طرفی درصد مهاجرت از استان خوزستان افزایش پیدا کرده است، بسیاری از فعالان اقتصادی در حال ترک استان هستند. همانطور که می دانید مهاجرت مردم در این منطقه منجر به حاشیه نشینی شهرهای بزرگ از جمله تهران می شود و در پی این امر مشکلات اجتماعی بروز خواهد کرد.

وی با اشاره به زندگی جانبازان در مناطقی که ریزگردها وجود دارد نیز گفت: جانبازان دارای مشکلات تنفسی هستند و پس از جنگ نیز باز هم مورد هجوم ریزگردها قرار گرفته اند لذا حالت بحران و خطر در این منطقه به وجود آمده است. متاسفانه ریزگردها فقط گرد و خاک نیستند چرا که مشکلات بیشتری را از جمله مشکلات تنفسی، مشکلات ریوی، پوستی و گوارشی پدید می آورند. همچنین با هجوم ریزگردها میزان بستری شدن مردم به شدت افزایش پیدا کرده است.

کاهش ۴۰ درصدی تولیدات کشاورزی و زراعی خوزستان نتیجه هجوم ریزگردها

پاپی زاده درخصوص صدمات جبران ناپذیر این پدیده یادآورشد: در حال حاضر بسیاری از صنایع حتی محصولات زراعی در نتیجه هجوم ریزگرد‌ها دچار مشکلات عدیده ای شدند به طوری که تولیدات کشاورزی و باغی با کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی روبرو شده است چرا که گرد و خاک موجود در هوای جنوب کشور عملکرد درختان و محصولات را ضعیف می کند البته این معضل آبزیان منطقه را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است.

اختصاص ۵۵ میلیاردتومان برای مقابله با ریزگردها در حد انجام پایش است

این نماینده مجلس در خصوص اختصاص اعتبار ۵۵ میلیارد تومانی برای مقابله با ریزگردها گفت: این اعتبار در حد خرید چند دستگاه برای انجام فرایند پایش است. البته پیش از این سازمان هواشناسی درخواست استفاده از تعدادی دستگاه جدید را برای پایش ریزگردها ارائه داد اما در کمیسیون تلفیق مورد توجه قرار نگرفت هرچند خرید دستگاه برای سنجش دید و غبار لازم است اما به این بحث توجه نشد و این اعتبار اندک را برای مقابله با ریزگردها قرار دادند.

حل پدیده ریزگردها سالانه به ۱۰ الی ۱۵ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

پاپی زاده در ادامه با بیان اینکه اگر اعتبارات لازم تامین شود در پروسه ای ۱۰ ساله این موضوع مرتفع می شود، تصریح کرد: اگر وارد حوزه مبارزه با ریزگردها و حل این بحران شویم حداقل سالانه ۱۰ الی ۱۵ هزار میلیارد تومان پول نیاز داریم اما برای حل این معضل می بایست عزم بین المللی شکل بگیرد و سازمان ملل و کشورهای منطقه خود را ملزم بدانند که این مساله را پیگیری کنند.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی با اشاره به پیگیری این موضوع در مجلس نیز گفت: در حال حاضر در کمیسیون کشاورزی پیگیر موضوعی برای حل این معضل هستیم که اگر نتوانستیم در کوتاه مدت این موضوع را حل کنیم اما بتوانیم مشکلاتی که در پی آن به وجود آمده است را حل کنیم.

تهیه پیش نویس طرح حمایت از استانهای مورد هجوم ریزگردها

وی ادامه داد: لذا پیش نویسی برای این موضوع تهیه شده است که در نهایت بتوانیم آن را به قانون تبدیل کنیم و دولت را موظف کنیم استان های مورد هجوم ریزگردها را حمایت کند. البته این طرح با طرح ملی مبارزه با ریزگردهاکه در آن عوامل ایجاد ریزگردها کنترل می شود متفاوت است و طرحی که پیش نویس آن توسط کمیسیون کشاورزی آماده می شود سیاست حمایتی از مردم مناطق مورد هجوم ریزگردها را در پی دارد به طوری که جنبه های بهداشت و درمان، بیمه های خاص و تامین داروهای مردم مورد توجه قرار گیرد.

این نماینده مجلس در پایان ضمن ابراز امیدواری از حل این بحران گفت: اگر از همان زمانی که پدیده ریزگرد‌ها به استان‌هایی از جمله خوزستان، ایلام و بوشهر وارد شد٬ مسئولان به فکر اقدامات بازدارنده بودند٬ هم اکنون دامنه این پدیده تا این حد گسترده نمی‌ شددیدگاه خود را بیان کنید