فک خزری قربانی کیف و کفش

فک خزری قربانی کیف و کفش

فک خزری قربانی کیف و کفش

پنج‌شنبه ۶ آبان ۱۴۰۰
Thursday, October 28, 2021

فک خزری قربانی کیف و کفش

۱۳۹۲/۰۴/۱۷

فک خزری قربانی کیف و کفش
خبرگزاری تسنیم، فک ها موجوداتی هستند که بی رحمی برخی صیادان غیر مجاز بلای جانشان شده و حیاتشان در معرض انقراض قرار داده است. بر اساس آخرین آمار ارایه شده، از 18 سال گذشته تا کنون تعداد فک های خزری از یک میلیون قلاده به 100 هزار قلاده کاهش یافته است که زنگ خطری برای بقای این حیوانات است.
صید بی رویه این حیوانات از سوی صیادان کشورهای آذربایجان ، قزاقستان و ترکمنستان با هدف تهیه کیف و کفش از پوست آنها اصلی ترین علت کاهش جمعیت آنهاست.در این میان صیادان ایرانی به هیچ وجه این موجودات را صید نمی کنند زیرا بر اساس یک باور قدیمی در میان صیادان ایرانی کشتن یک فک رزق و روزی را کاهش می دهد ازاین رو آنها هیچ گاه به کشتن این حیوان اقدام نمی کنند.
عبدالرضا کرباسی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در مورد وضعیت فک های خزری گفت: مقامات قزاقستان و روسیه هر دو سال یک بار از طریق پیمایش هوایی جمعیت فک ها را شمارش می کنند که قرار بود اوایل امسال (2013)آمار جدید را اعلام کنند اما هنوز آماری منتشر نشده است.
وی افزود: صیادان ایرانی در سال های اخیر آموزش هایی در زمینه رهایی فک ها از تور صیادی نیز دیده اند بنابراین آنها به راحتی می توانند این حیوانات را از لابه لای تور صیادی با کمترین صدمه نجات دهند به گونه ای که هیچ گونه استرس و شوکی به حیوان وارد نشود. همچنین سازمان محیط زیست به منظور حفاظت از فک های دریایی تفاهم نامه ای که با مرکز فک هلند منعقد کرده است که انجام تحقیقات مشترک درمورد علل و عوامل از بین رفتن فک، احیای جمعیت فک، شناخت بیماری های فک و تاسیس بیمارستان دریایی از بندهای این تفاهم نامه است.
کرباسی در مورد نقش و تاثیر آلودگی در کاهش جمعیت فک های خزری گفت: آلودگی ها به طور مستقیم در مرگ و میر فک ها تاثیر مستقیم ندارد اما موجب بیماری این حیوانات و ضعیف شدن بدن آنها در برابر بیماری می شود.فک دریای خزر (Pusa caspica) یکی از پستانداران کمیاب آبزی دنیاست که فقط در دریای خزر و رودخانه‌های منتهی به آن زندگی می ‌کند. این گونه تنها پستاندار دریای خزر محسوب می‌شود و به دلیل صید بی‌ رویه و به ‌هم خوردن شرایط زیستی و کاهش شدید جمعیت نیازمند حمایت بین‌المللی است.
وی ادامه داد: فک خزری به‌ طور میانگین 5 /1 متر طول و 68 کیلوگرم وزن دارد و یکی از کوچک‌ترین انواع فک به شمار می‌ رود.فک پستانداری است که در آب زندگی می‌کند و تنها برای زادآوری و گاهی برای استراحت به ساحل می‌آید. در خشکی بسیار کم ‌تحرک ولی در آب بسیار فعال است و با کمک پاهای خود به سرعت شنا می‌ کند. فک‌ها از دست‌هایشان برای حفظ تعادل استفاده می‌کنند.
کرباسی گفت: بدن این پستاندار برای زندگی در آب به مرور تغییراتی کرده ‌است. میان انگشتان دست و پای آن پرده‌ای وجود دارد که باعث می‌ شود دست‌ها و پاها شبیه باله‌ای برای شنا شود. پاها در انتهای بدن و در امتداد دم قرار گرفته‌ اند به ‌همین ‌دلیل فک‌ها نمی‌ توانند به ‌راحتی روی زمین راه‌ بروند.
وی افزود: فک‌های دریای خزر مهاجرت سالانه منظمی دارند. آن‌ها به دمای آب بسیار وابسته‌اند. وقتی دمای آب افزایش می‌ یابد، آن‌ها به بخش‌هایی که آب عمیق تر و سردتر است، مهاجرت می‌کنند.شیر فک‌ها 12 درصد چربی دارد. در زمان‌ های گذشته، تعداد زیادی از فک‌ها برای استفاده از پوست و گوشتشان شکار می‌ شدند. در حال حاضر هم هر سال تعداد زیادی از آن‌ها در تورهای ماهیگیران گرفتار می ‌شوند.
کرباسی بیان کرد: گرم ‌شدن زمین، باعث ذوب یخ‌های بخش شمالی دریای خزر و در نتیجه نابودی زیستگاه‌های فک‌ها شده ‌است. از عوامل دیگر کاهش شدید جمعیت فک‌ های دریای خزر، آلودگی‌های محیطی و نوعی بیماری است که از سگ‌ سانان به این گونه منتقل می شود.فک‌ها با خوردن آبزیان بیمار و ایجاد تعادل در جمعیت آن‌ها، در اکوسیستم دریای خزر نقش موثری دارنددیدگاه خود را بیان کنید