نسل آبزيان درياي خزر در معرض نابودي

نسل آبزيان درياي خزر در معرض نابودي

نسل آبزيان درياي خزر در معرض نابودي

دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
Monday, September 21, 2020

نسل آبزيان درياي خزر در معرض نابودي

//

 

مدير حفاظت محيط زيست آستارا گفت: استفاده بي رويه از کودهاي شيميايي در باغ ها و مزارع آستارا، رودخانه‌هاي اين شهرستان و درياي خزر را در بحران جديد زيست محيطي قرار داده است.

ساسان اكبري پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) - منطقه خزر - از مشکل جديد تهديد کننده سلامت آبزيان رودخانه‌ها و درياي خزر سخن گفت و افزود: به دليل استفاده غيرکارشناسي و بيش از حد مجاز انواع سموم دفع آفات و کودهاي شيميايي در شاليزارها و باغ‌ها و ورود اين مواد به رودخانه‌ها و سپس درياي خزر، نسل اکثر آبزيان منطقه در خطر نابودي قرار گرفته است.

وي خاطرنشان کرد: اغلب کشاورزان در مصرف اين سموم گاها به شکل خودسرانه عمل مي کنند و بدون اطلاع از عواقب آن، بحران زيست محيطي بزرگي را در رودخانه‌هاي منطقه ايجاد مي‌کنند.

اكبري پور افزود: با اتمام فصل برداشت و آغاز فصل بارش‌هاي پاييزي، سموم شيميايي از طريق نهرهاي مزارع به رودخانه سرازير شده و سبب تلف شدن دسته جمعي ماهيان بومي اين زيستگاه‌ها مي شود.

وي تصريح كرد: در چند سال گذشته در رودخانه‌هاي «خواجه کري، مرداب و عباس آباد» آستارا به شکل گسترده شاهد تلف شدن «بچه ماهي سفيد، کپور ماهي و اردک ماهي» بوديم.

اكبري پور اظهار کرد: با وجود مشکل چندين ساله نبود فاضلاب شهري آستارا و ورود فاضلاب‌هاي خانگي به رودخانه‌هاي شهرستان، اکنون ورود مواد شيميايي به مشکلي حاد تبديل شده است که با تبديل کشاورزي سنتي به کشاورزي ارگانيک و استفاده از کودهاي "ورمي کمپوست" تا حدودي مي‌شود، وضعيت بحراني را تغيير داددیدگاه خود را بیان کنید