ماهيان استخواني در تور گيلاني‌ها

ماهيان استخواني در تور گيلاني‌ها

ماهيان استخواني در تور گيلاني‌ها

باربری چاپ کارت ویزیت
پنج‌شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۵
Thursday, December 8, 2016

ماهيان استخواني در تور گيلاني‌ها

//

 

جام جم آنلاين: با برگزاري جشن پره در گيلان، فصل صيد ماهيان استخواني آغاز شد

مديركل شيلات گيلان روز چهارشنبه در جشن آغاز فصل صيد ماهيان استخواني گيلان گفت: دولت در حال اجراي طرح‌هاي حمايتي بسيار مناسبي براي حفظ ذخاير و افزايش صيد صيادان است.

حجت سعيدي با اشاره به 48 رشته رودخانه در گيلان اظهار كرد: هيچ يك از رودخانه‌هاي گيلان شرايط لازم را براي تكثير طبيعي ندارند و ما در رودخانه‌ها با مشكل جدي براي تكثير طبيعي روبرو هستيم.

وي با اشاره به رهاسازي 200 ميليون قطعه بچه ماهي استخواني و خاوياري در جهت حفظ و تكثير ذخائر دريا تصريح كرد: به علت مقاومت كمتر گونه‌هاي مصنوعي براي برگشت پذيري به دريا بايد به دنبال تكثير طبيعي باشيم.

سعيدي تاكيد كرد: حفاظت و امنيت درياها متضمن بهره برداري پايدار است و بايد همه در اين امر شيلات را ياري رسانند.

وي با مقايسه صيد در سالهاي مختلف گفت: در حالي كه در سال 1380، 39 هزارتن صيد دريايي بوده اين ميزان در سال 89 به 13 هزار و 500 تن كاهش يافته است.

سعيدي همچنين ميزان استحصال خاويار را در سالهاي 65 ــ 64؛ 25 تن و در سال 89 يك هزار و 50 كيلو ذكر كرد.

مديركل شيلات گيلان سياست شيلات ايران را در شرايط كنوني در زمينه صيد و صيادي تثبيت وضعيت موجود دانست.

معاون صيد و بنادر صيادي گيلان نيز در اين آيين با اشاره به آغاز فصل صيد با تعداد 56 شركت تعاوني پره با چهار هزار و 300 صياد در سال گذشته گفت: پارسال سه هزار و 134 تن ماهيان استخواني در گيلان صيد شد كه حداقل صيد 9 تن و بيشترين ميزان صيد يكصد و 11 تن بوده است.

محمد محبوب حداقل در آمد ماهانه براي صيادان را يكصد و 56 هزار تومان و بيشترين در آمد را 600 هزار تومان ذكر كرد و افزود: درآمد ميانگين صيادان در سال گذشته بين 300 تا 400هزار تومان بود.

وي راهكار مشكلات صيادان را برنامه ريزي براي آينده دانست و ادامه داد: طرح جامع صيد و صيادي درياي خزر جهت برنامه ريزي در راستاي مشكلات صيادان از سوي سازمان شيلات ايران تدوين و در هيات دولت مصوب شده كه در حال پيگيري براي اجرايي شدن اين مصوبه هستيم.

وي از بيمه صيادان به عنوان يكي از دغدغه‌هاي صيادان نام برد و گفت: صيادان نگرانند كه بخش اعظمي از درآمدشان را بايد براي بيمه پرداخت كنند.

وي بيان كرد: اعتبار لازم سه ماهه پاياني سال 89 براي كاهش نرخ بيمه از 27 به 10 درصد از محل درآمد هدفمند كردن يارانه‌ها تامين و در حال انجام است.

به گزارش ايرنا، همه ساله صيد ماهيان استخواني در شمال كشور از 20 مهرماه آغاز شده و تا 15 فروردين ماه سال بعد ادامه مي‌يابددیدگاه خود را بیان کنید

فیلمهای جالب شیلاتی خود را جهت درج در این قسمت ایمیل فرمایید