رشد باکتری،کاهش اکسیژن وگرمای هوا علت تلف ماهیان سد شیروان

رشد باکتری،کاهش اکسیژن وگرمای هوا علت تلف ماهیان سد شیروان

رشد باکتری،کاهش اکسیژن وگرمای هوا علت تلف ماهیان سد شیروان

سه‌شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰
Tuesday, October 19, 2021

رشد باکتری،کاهش اکسیژن وگرمای هوا علت تلف ماهیان سد شیروان

۱۳۹۲/۰۵/۱۸


موسوی در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در بجنورد اظهار کرد: گزارش اتلاف ماهی ها در سد بارزو،هفته گذشته به این اداره رسید و بلافاصله چند تن از کارشناسان برای بررسی به محل اعزام شدند اما از آنجایی که این تیم به شرایط بیماری آشنایی نداشتند، نمونه های آنان مورد تائید قرار نگرفت و تیم دیگری به محل اعزام شد و هم اکنون باکتری های نمونه گیری شده به آزمایشگاه اداره کل دامپزشکی تحویل شده است.
وی با بیان اینکه شمار تلفات ماهیان بیش از2هزار قطعه تخمین زده شده است، افزود: شناسایی علت حادثه در دست بررسی است و نتیجه آزمایش ها در هفته آینده اعلام می شود.
دامپزشک اداره کل محیط زیست خراسان شمالی همچنین اضافه کرد: به نظر می رسد علت اصلی مرگ ماهیان، رشد باکتری ها براثر تغییرات در آب مخزن باشد.
وی تصریح کرد: افزایش دمای هوا و گرم شدن محیط، باعث کاهش اکسیژن موجود در آب شده و همین امر نیز شرایط رشد سریع و آسیب زای باکتری ها در آب را فراهم آورده است.
موسوی افزود: کاهش اکسیژن و گرمای هوا نیزموجب افزایش استرس آبزیان و در نهایت مرگ آنان شده است.
علت را باید در تغییرات محیطی یافت
رئیس اداره آبزیان اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی نیز در این باره، تغییرات محیطی آب، کاهش کیفیت آب و نیز گرمای شدید هوا را علت احتمالی مرگ ماهی ها در این سد عنوان کرد.
حسین یاوری اظهار کرد: نمونه های آب مخزن سد چهار روز گذشته به دست دامپزشکی رسیده است و شناسایی و اعلام علت اتلاف ماهی ها منوط به رسیدن نتیجه آزمایش ها است.
وی افزود: علت مرگ ماهی ها به طور دقیق توسط انجام آزمایش مشخص می شود که کشت باکتری ها در محیط آزمایشگاهی نیز 24 تا 48 ساعت زمان نیاز دارد.
در این میان جمعیت هلال احمر شهرستان شیروان نیز از تخلیه سد بارز از ماهی های تلف شده برای پیشگیری از آلودگی های زیست محیطی در این سد خبر داده استدیدگاه خود را بیان کنید