نخستین کروکودیل‌های ایرانی سه ماه دیگر به دنیا می‌آیند

نخستین کروکودیل‌های ایرانی سه ماه دیگر به دنیا می‌آیند

نخستین کروکودیل‌های ایرانی سه ماه دیگر به دنیا می‌آیند

سه‌شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰
Tuesday, October 19, 2021

نخستین کروکودیل‌های ایرانی سه ماه دیگر به دنیا می‌آیند

۱۳۹۲/۰۶/۰۴


اولین پرورش‌دهنده کروکودیل در کشور از آغاز تکثیر این خزنده نیمه آبزی خبر داد و گفت: مرحله تخم‌گذاری کروکودیل‌های وارداتی آغاز شده است و پیش‌بینی می‌شود، اولین کروکودیل‌های ایرانی تا سه ماه دیگر متولد شوند.
به گزارش نامه ،مژگان روستایی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به این که عملیات ساختمانی اولین مزرعه پرورش کروکودیل در کشور که از حدود دو سال نیم گذشته آغاز شده بود به پایان رسید و کروکودیل‌های مولد وارداتی به مرحله‌ تخم‌گذاری رسیدند، اولین‌ کروکودیل‌های ایرانی پرورشی تا اوایل زمستان به دنیا می‌آیند.
وی خاطرنشان کرد: کروکودیل‌های مولد و پیش مولد از کشورهای مالزی و تایلند به کشور وارد و از سوی سازمان دامپزشکی تایید شد که اکنون در مرحله تخم‌گذاری حدود 40 تخم کروکودیل تولید شده‌اند.
اولین پرورش‌دهنده کروکودیل در کشور با بیان اینکه همه تخم‌های کروکودیل به دنیا نمی‌آیند، گفت: حدود سه تا چهار سال طول می‌کشد که هر بچه کروکودیل به سن کشتار برسد و پس از کشتار نیز باید بازاریابی مناسبی در این زمینه صورت گیرد.
روستایی با بیان اینکه کروکودیل درآمدزایی بالایی دارد، افزود: گرچه از ابتدای آغاز این کار هم می‌دانستیم که پرورش کروکودیل دیر بازده است و تا کنون درآمدزایی چندانی نداشته‌ایم اما اگر از همان سال‌های اول بچه کرکودیل وارد می‌کردیم تا پایان امسال می‌توانستیم پوست تولید کنیم.
وی ادامه داد: پوست کروکودیل هم در داخل کشور مشتری دارد و هم خارج از کشور؛ کشورهای همسایه و حتی کشورهای اروپایی مشتری پوست کروکودیل هستند اما خودمان هنوز آمادگی نداریم.
اولین پرورش‌دهنده کروکودیل در کشور با اشاره به راه‌اندازی پارک کروگودیل در جزیره هنگام قشم اظهارکرد: بازدید از مزارع پرورش کروکودیل همیشه یکی از دیدنی‌های کشورهای گردشگرپذیر بوده است و این موضوع در نقشه‌های گردشگری این کشورها وجود دارد چون حیوان خاصی است و مردم علاقه زیادی به تماشای آن دارند.
روستایی گفت: با راه‌اندازی این پارک و از محل درآمدهای حاصل از گردشگران ایرانی و خارجی که عمدتا از اسفند تا فروردین ماه به دیدن مزارع پرورش کروکودیل در قشم می‌آیند، هزینه‌های لازم برای اجرای طرح پرورش کروکودیل تامین شده است.
تکثیر و پرورش کروکودیل پرسودترین صنعت در گروه آبزیان به شمار می‌رود و برخلاف ظاهری وحشتناک و بی‌خاصیت از تمام اعضای بدن این حیوان استفاده اقتصادی و پزشکی صورت می‌گیرد، به گونه‌ای که گوشت این حیوان یکی از مقوی‌ترین گوشت‌های سفید در دنیا محسوب می‌شود؛ به ویژه در طب سنتی چین کاربرد بالایی برای درمان کمردردهای مزمن و دردهای مفاصل دارد.
همچنین عصاره گوشت کروکودیل برای درمان بیماری آسم و آنتی‌بیوتیک خون آن (کروکودیلین) کاهش دهنده بسیاری از سموم شیمیایی، خنثی کننده ویروس HIV، کیسه مثانه و دستگاه تناسلی نر آن به عنوان دارو نیز استفاده می‌شود.
همچنین از دندان و استخوان این خزنده نیمه آبزی برای تولید داروهای ضد سرطان و پوست آن (کروکودیلوز) نیز به عنوان کالای تجاری و مرغوب‌ترین پوست به علت ظرافت و نسوز بودن خرید و فروش می‌شوددیدگاه خود را بیان کنید