دریاچه ارومیــــه تشنه آب است

دریاچه ارومیــــه تشنه آب است

دریاچه ارومیــــه تشنه آب است

سه‌شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰
Tuesday, October 19, 2021

دریاچه ارومیــــه تشنه آب است

۱۳۹۲/۰۶/۱۱

دریاچه ارومیــــه تشنه آب است
اروم نیوز؛ 75% دریاچه ارومیه خشک شده است ... خشکسالی است و نزولات آسمانی اندک و سازمان حفاظت محیط زیست توانسته فقط است 5 ایستگاه از 15 ایستگاه باروری ابرها را تأمین و راه اندازی نماید ، و با نظر کارشناسی معتقد است 30 درصد از 46 درصد افزایش بارندگی صورت گرفته در منطقه ، مربوط به بارورسازی ابرها توسط همین 5 ایستگاه می باشد.

هنوز اغلب اراضی کشاورزی منطقه با شیوه های سنتی غرق آبی آبیاری می شوند و سازمان جهاد کشاورزی با اعمال تغییری اندک در الگوی آبیاری اراضی کشاورزی منطقه ، توانسته است 50 میلیون مترمکعب آب صرفه جویی نماید در حالی که به گفته سازمان آب ، دریاچه ارومیه هم اکنون نیازمند پانصد برابر میزان آب صرفه جویی شده یعنی 25 میلیارد مترمکعب آب است.

بنا به آمار ارائه شده توسط سازمان آب منطقه ای آذربایجان غربی 13 هزار حلقه چاه غیر مجاز آبهای سفره های زیر زمینی را می بلعد – که البته این آمار نیز جزو آمارهای ارائه شده دولت دهم است و قطعاً حداقل دو تا سه برابر عدد مذکور چاه غیر مجاز وجود دارد – این سازمان در طرح احیاء دریاچه ارومیه ملزم و مکلف به بستن و پر کردن چاههای غیر مجاز شده بود و هیچ گاه اصحاب رسانه را درمحل پر کردن چاهها دعوت نکرد تا بلکه شاهد بستن تنها یکی از آنها باشیم!

از طرفی هر یک درجه افزایش دما منجر به افزایش تبخیر 20درصدی آب دریاچه می گردد. در همین گزارش نظرتان را به تیتر و چکیده گزارش ها و مصاحبه های منتشر شده در مطبوعات محلی جلب می نمایم و اطمینان می دهیم که درصدد یافتن مقصر نیستیم ولی خواستار عزم و همت والای نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و مدیران محترم دولت یازدهم برای نجات دریاچه ارومیه هستیم و انشاء ا... بزودی برای اولین بار گزارش و تصاویر تکان دهنده از وضعیت دریاچه ارومیه منتشر خواهیم کرد تا شاید برای افزایش انگیزه دست اندرکاران جهت حل این مهم سهیم باشیم.

- دکتر روحانی، رئیس جمهور : نخواهیم گذاشت دریاچه ارومیه خشک شود چون در صورت خشک شدن این دریاچه تهدید بزرگ طوفانهای نمکی بخش قابل توجهی از اراضی کشور را در بر خواهد گرفت .

- احمد علیرضا بیگی استاندار آذربایجان شرقی : هدف از انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه، تأمین آب شرب و صنعت روستاها و شهرهای واقع شده در خط لوله انتقال از جمله تسوج ، مرند،... می باشد و پس از تأمین آب شرب و صنعت در این منطقه باید باقی مانده آب به دریاچه ارومیه منتقل شود .

- ارسلان هاشمی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی : انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه به منظور ورود مستقیم آب شیرین به دریاچه ارومیه نیست بلکه این آب برای مصارف کشاورزی و دیگر مصارف از جمله صنعت در آذربایجان شرقی مورد استفاده و مازاد مصرف !!! بصورت مستقیم به دریاچه ارومیه منتقل خواهد شد.

- سلیمانی مدیر طرح حفاظت تالابهای ایرا ن : دو سوم دریاچه ارومیه خشک شده و تبدیل به شوره زار شده است و در نتیجه عمق متوسط آن ا ز14 متر به 2 متر کاهش یافته است . وزارت نیرو نمی تواند به تنهایی برنامه مدیریت جامع حوضه آبخیز را اجرایی کند چرا که این موضوع را فرابخشی بوده و باید تمام دستگاهها همکاری کنند . درهیچ یک از دستگاههای دولتی عزم جدی برای نجات دریاچه ارومیه دیده نمی شود .

- عابد فتاحی نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون بهداشت و درمان ؛ از هجوم ریز گردهای نمکی ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه خبر داد .

- دکتر قریشی کارشناس زیستگاههای آبی از رسیدن شوری آب این دریاچه به وضعیت فوق اشباع خبر داد یعنی افزایش از 180 گرم در لیتر در شرایط معمولی به 400 گرم در لیتر در شرایط کنونی .

- نادر قاضی پور نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی از عمل نکردن وزارت نیرو به تعهدات خود در قبال احیای دریاچه ارومیه خبر داد و مسؤولین را به بی توجهی متهم کرد و استانداری آذربایجان غربی را به خیانت متهم کرد و گفت : استانداری آذربایجان غربی فقط می خواهد در پوشش پروژه انتقال آب ارس به دریاچه از دولت اعتبار بگیرد .

- محسن سلیمانی موضوع خشک شدن تالابهای کشور را پیامد تصمیمات 10 سال گذشته دانست و مدیریت نادرست منابع آبی و مصرف بی رویه آب و توسعه کشاورزی به بهانه اشتغال زایی و اهمیت ندادن به حقابه تالابها را از دلایل اصلی خشک شدن تالابهای کشور دانست .

- نادر قاضی پور رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان غربی در مجلس شورای اسلامی ، از ارسال پرونده دریاچه ارومیه به کمیسیون اصل 90 خبر داد و گفت این موضوع را از مراجع مختلف پیگیری کرده ایم ولی متأسفانه به نتیجه ای نرسیده ایم !

- نادر قاضی پور : به حجه الاسلام روحانی رئیس جمهور محترم گفته ایم که دریاچه ارومیه خط قرمز ماست .

- نادر قاضی پور : طوفان نمک حقیقت دارد و چند بار این اتفاق بصورت محدود افتاده و مستندات آن موجود است و با خشک شدن دریاچه ارومیه باید منتظر کوچ اجباری سه میلیون نفر از این منطقه باشیم .

- نادر قاضی پور : اطلاعی از نحوه و میزان اعطای کمکهای جهانی برای ساماندهی به دریاچه ارومیه ندارم !

- نادر قاضی پور : اینکه اعتبارات به اسم نجات دریاچه ارومیه گرفته شود و به امور دیگری اختصاص پیدا کند ، عوام فریبی و کلاهبرداری است .

- نادر قاضی پور : قرار است 10 هزار هکتار از دشتهای گلفرج جلفا را با بودجه اختصاص یافته جهت انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه آباد کنند .

- عابد فتاحی (نماینده مجلس): معتقدیم آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه نخواهد رسید ، پروژه انتقال آب ارس به دریا چه ارومیه هیچ ارتباطی به این دریاچه ندارد و هیچ دردی از آن را دوا نخواهد کرد . چرا که قرار است بسیاری از شهرها و روستاهای آذربایجان شرقی که درمسیر انتقال آب قرار دارند ، از نظر آب شرب و کشاورزی تأمین شوند و در عمل می بینیم که هدف از این طرح ، آبیاری اراضی کشاورزی و آب شرب مناطق مختلف آذربایجان شرقی می باشد ، نه دریاچه ارومیه .

- عابد فتاحی : از تمام نمایندگان و مسؤولان آذربایجان غربی می خواهم به منظور یافتن مسیری تازه برای حل مشکل دریاچه ارومیه تشکیل جلسه دهند .

- دهزاد ، کارشناس ارشد محیط زیست و استاد دانشگاه شهید بهشتی : معلوم نشد پولهای بانک جهانی برای نجات دریاچه ارومیه کجا رفت ؟!

- نادر قاضی پور : هیچ گاه آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه نخواهد رسید و در اصل این آب به شهرستانهای شبستر و صوفیان خواهد رسید .

- نقی کریمی ، رئیس سازمان آب منطقه ای اذربایجان غربی بدون اشاره به وظایف سازمان متبوع خود و بدون ارائه گزارش عملکرد دستگاه تحت مدیریت خود اظهار داشت : برای رساندن سطح آب دریاچه ارومیه به سطح تراز نرمال ، نیازمند 25 میلیارد متر مکعب آب هستیم که حتی اگر تمام ذخایر سدهای استان را هم در دریاچه رها کنیم این آب تأمین نمی شود و 95 درصد ا ز13 هزار حلقه چاه غیر مجاز حفر شده در استان ، در حوزه آبریز دریاچه ارومیه واقع شده است !

- محمودی ، معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی پس از چهار سال مدیریت د راین پست : ایده های مختلف باید توسط مهندسان مشاور و مدیران دستگاههای متولی امر ارائه و مورد بررسی قرار گیرند !!! اقدامات سازمان جهاد کشاورزی و آب منطقه ای آذربایجان غربی در حوضه آبخیز دریاچه جزو فعالیتهای مضر برای دریاچه است و این اقدامات موجب ضرر به سطح آب دریاچه شده و زمینه ساز پس روی دریاچه می شود به همین دلیل باید این سازمان ها نسبت به کاهش فعالیتهای مضر برای دریاچه اقدام کنند .

- نادر قاضی پور: دریاچه ارومیه سیاست ما نیست ، حیات و ممات ما ست ، تشکیل کا رگروه نجات دریاچه ارومیه در اولین جلسه هیأت دولت ، نوید حرکت خوب در این زمینه را می دهد .

- عیسی زاده (نماینده میاندوآب،شاهین دژ و تکاب): اگر مقدار آب باقیمانده در دریاچه خشک شده و ذرات نمک به هوا بلند شود ، منطقه آذربایجان غربی و شرقی ، کردستان و جنوب اردبیل مانند کویر لوت خواهد شد و این منطقه را باید کویر آذربایجان بخوانند .

- عیسی زاده : علاوه بر این اکنون سالانه 300 ملیون متر مکعب از آب زرینه رود میاندوآب ( از توابع آذربایجان غربی ) در تبریز صرف آب آشامیدنی ، کشاورزی و صنعت این منطقه می شود ، این در حالی است که حقابه تبریز 120 میلیون متر مکعب است اما متأسفانه با بی تدبیری 180 میلیون متر مکعب هم صرف کا رعمرانی می شود و هنوز این کار را تعطیل نکرده و در مناطقی مانند دشت بناب از توابع آذربایجان شرقی ، هنوز مشغول بکارند . هر کاری می کنند تا دریاچه ارومیه خشک شود .

- عیسی زاده : اولین شهرهایی که مورد هجوم ریز گردهای نمکی قرار می گیرند شهرستانهای آذربایجان شرقی یعنی عجب شیر ، بناب ، ملکان و تبریز هستند ، باید به تبریزیها بگوییم که به هوش باشند ، زیرا بعضی از نمایندگان این شهر اعتبارات احیای دریاچه ارومیه را برای آبیاری دشت گلفرج جلفا هزینه می کنند ، باید دیدکه چه کسی مالک این زمینهاست ؟کدام نماینده پیگیر است ، از خدا بترسید ، 70 درصد تبعات خشک شدن دریاچه ارومیه ، مربوط به آذربایجان شرقی است و 30 درصدش به ارومیه و آذربایجان غربی شامل می شود ، زیرا وزش باد از غرب به شرق است .

- روح ا... بیگی ،نماینده میاندوآب ، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی : بجای انتقال آب رودخانه ارس که مشکل مسافت طولانی و ارتفاع آب را پیش رو دارد و در طول مسیر انتقال آب به مصارف دیگری خواهد رسید ، آب رودخانه های منطقه میاندوآب که هم اکنون به دشت های آذربایجان شرقی و تبریز منتقل می شود را آزاد سازی کنند تا ضمن حل مشکل بی آبی شهرهای میاندوآب ، شاهین دژ و بوکان ، نهایتاً به دریاچه ارومیه سرازیر شود .

- انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه با مخالفتهای برخی نمایندگان استان اردبیل قرار گرفت به طوریکه کمال الدین پیر مؤذن رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت : ما مصرانه از دولت و وزارت نیرو خواسته ایم تا سهم دشت مغان ا زآب رود ارس تأمین شده سپس مازاد آن به دریاچه ارومیه انتقال داده شود . وی افزود : ما هرگز از حق و حقوق مردم استان اردبیل در این موضوع کوتاه نمی آییم و سعی داریم جلوی این انتقال غیر قانونی را بگیریم چرا که چنین رفتار تبعیض آمیز و ظالمانه را قبول نداشته و بر نمی تابیم و معتقدیم در این زمینه کار کارشناسی درست و اصولی صورت نگرفته است .

- حسن عباس نژاد مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی : متأسفانه در زمانهای گذشته اشتباهاتی رخ داده است از جمله در مناطقی که می بایست بدلیل کمبود آب ، بجای توسعه کشاورزی به سمت توسعه صنعت می رفتند ، اشتباهاً کشاورزی را آن هم با الگوی غلط آبیاری ترویج و توسعه داده و در مناطقی که به جهت داشتن منابع آب کافی می بایست در آن توسعه کشاورزی در اولویت قرار می گرفت ، صنعت را توسعه داده اند ، ولی هم اکنون خوشبختانه دیگر با اجرای طرحهای جدید کشاورزی و احداث صنایع آب بر ، در مناطقی که با مشکل کم آبی مواجه اند ، به هیچ عنوان موافقت نمی گردد
این عکس ها تازه گرفته شده اند
6 کیلومتر داخل دریاچه ارومیه
زمانی در این نقطه از دریاچه ارومیه ارتفاع آب 8 متر بود
هیچ گاه پای هیچ انسانی به اینجا نرسیده بود. اولین رد پا در تاریخ ... و چه تلخ! 

 

 دیدگاه خود را بیان کنید