تخصيص100 ميليارد تومان از بودجه 90 به صنعت ميگو

تخصيص100 ميليارد تومان از بودجه 90 به صنعت ميگو

تخصيص100 ميليارد تومان از بودجه 90 به صنعت ميگو

سه‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
Tuesday, August 3, 2021

تخصيص100 ميليارد تومان از بودجه 90 به صنعت ميگو

//

رييس سازمان شيلات ايران: بر اساس بسته حمايتي مصوب صنعت ميگو، 100 ميليارد تومان اعتبار از بودجه امسال براي اين صنعت اختصاص يافته است

غلامرضا رازقي - معاون وزير كشاورزي - در گفت‌وگو با خبرنگار دامپروري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: بسته حمايتي صنعت ميگو تصويب شده، اما به دليل دو مشكل حقوقي در حال رفع و بررسي در معاونت حقوقي رياست جمهوري است كه پس از نهايي‌ شدن سريعا اجرايي خواهد شد.

وي با تاكيد بر رفع سريع مشكل موجود در اين بسته حمايتي، گفت: در اين بسته بدهي‌هاي سررسيد و جرايم پرورش‌دهندگان ميگو در بودجه سال 90 پيش‌بيني شده است و بقيه آن قطعا در سال آينده لحاظ مي‌شود.

به گفته‌ي رازقي تا زمان تصويب بسته حمايتي، سود و جرايم ديركرد وام پرورش‌دهندگان ميگو 140 ميليارد تومان بوده كه 100 ميليارد تومان آن در بودجه سال 90 پيش‌بيني شده و هر ميزان كه باقي بماند به روز محاسبه مي‌شود و در بودجه سال 91 قطعا لحاظ خواهد شد.

رييس سازمان شيلات ايران تصريح كرد: 100 ميليارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده فقط مختص بدهي سود و جرايم وام پرورش‌دهندگان ميگو است.

وي گفت: با توجه به اين‌كه اعتبار اجراي اين بسته‌ي حمايتي در بودجه امسال تامين شده است، در صورت نهايي ‌شدن مصوبه و رفع مشكل آن به‌زودي اجرايي خواهد شد و مشكل اعتباري ندارد.

رازقي تاكيد كرد: اين بسته حمايتي به جديت از سوي سازمان شيلات پيگيري مي‌شود تا آثار آن در توليد سال آينده مشاهده شود.

معاون وزير جهاد كشاورزي اظهار كرد: سال گذشته شش هزار و 200 تن ميگو از مزارع پرورشي كشور برداشت شد كه امسال با 20 درصد افزايش به بيش از هشت هزار تن خواهد رسيد و سال آينده قطعا 30 درصد افزايش توليد خواهيم داشت.

وي تصريح كرد: با اجراي اين بسته‌ي حمايتي، توليد روند افزايشي خواهد داشت اما افزايش آن نيازمند آماده شدن زيرساخت‌هاست.

رييس سازمان شيلات ايران گفت: تا پايان برنامه‌ي پنجم توسعه بايد ظرفيت توليد ميگوي كشور به 50 هزار تن برسد.

رازقي اظهار كرد: بيشترين مشكل توليد ميگو كمبود نقدينگي و بدهي است كه با تصويب بسته‌ حمايتي اين مشكل حل شده است.

به گفته معاون وزير جهاد كشاورزي براساس اين بسته حمايتي كه سوم مهرماه امسال مصوب شده، سود و جرايم ديركرد وام پرورش‌دهندگان ميگو بخشيده شده و توليدكنندگان پس از دو سال تنفس در اقساط هشت ساله اصل وام خود را مي‌پردازند


دیدگاه خود را بیان کنید