افزایش 20 قفس پرورش ماهی در گیلان

افزایش 20 قفس پرورش ماهی در گیلان

افزایش 20 قفس پرورش ماهی در گیلان

پنج‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
Thursday, August 5, 2021

افزایش 20 قفس پرورش ماهی در گیلان

//

خبرگزاری فارس: مدیرکل شیلات گیلان از افزایش 20 قفس پرورش ماهی در این استان در سال جاری خبر داد

حجت سعیدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در انزلی : پرورش ماهی در قفس یکی از پروژه‌های مهم شیلات گیلان برای حفظ ذخایر خاویاری دریای خزر است.
وی با بیان اینکه 62 کشور جهان در امر پرورش ماهی در قفس فعالیت دارند، اظهار داشت: نروژ رکورددار این پروژه در دنیاست.
مدیرکل شیلات گیلان مجموع تولیدات پرورش ماهی در قفس را در دنیا حدود یک‌میلیون و 237 هزار تن عنوان کرد و گفت: 47 درصد این تولید متعلق به کشور نروژ است.
وی هزینه‌ قفس‌های دریایی را کمتر از مزارع تولید پرورش ماهی در زمین دانست و تصریح کرد: هزینه‌های قفس‌های دریایی 40 درصد کمتر است زیرا مشکل هزینه آب و محدودیت زمین وجود ندارد و تولید در این بخش نیز کیفی‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر است.
سعیدی ادامه داد: در قفس‌های دریایی سوخت‌های فسیلی نداریم و ماهی در  آب بسیار خوب پرورش می‌یابد و نسبت به مزارع خاکی ارتقای بهره‌وری و استفاده بهینه از امکانات و ساماندهی صید و صیادی و همچنین تولید مولد پایدار بسیار بالاست.
وی با اشاره به اینکه گیلان از 10 سال گذشته به دنبال عملیاتی کردن پروژه پرورش ماهی در قفس بود، اذعان داشت: به همین منظور 10 نقطه در استان برای استقرار قفس‌ها مشخص شده است.
این مسئول اضافه کرد: در گیلان ظرفیت تولید 200 هزار تن و اشتغال 20 هزار نفر از طریق پرورش ماهی در قفس پیش‌بینی شده است.
وی با بیان اینکه طرح پرورش ماهی در قفس به مدت دو سال و به صورت پایلوت در گیلان انجام می‌شود، تصریح کرد: در حال حاضر سه قفس که دو تا متعلق به فیل‌ماهی و دیگری ماهی آزاد است، در حال انجام بوده و از رشد خوبی برخوردارند.
سعیدی با تاکید بر اینکه در هر شهرستان گیلان با مشارکت بخش خصوصی قفس مستقر می‌کنیم، ابراز داشت: تا پایان سال جاری 20 قفس را مستقر می‌کنیم و در حال حاضر قرارداد 18 قفس منعقد شده است.
وی تعداد قفس‌های موجود پرورش ماهی در گیلان در حال حاضر را سه قفس عنوان و خاطرنشان کرد: طرح پرورش ماهی در قفس در گیلان از سال گذشته آغاز شده و این کار را با پرورش 30 تن ماهی آزاد و 50 تن ماهی خاویاری انجام دادیم که در نوع خود بی‌سابقه بوده است.
مدیر کل شیلات گیلان با اشاره به اینکه امروز توفیقات خوبی در راستای تولید پرورش ماهیان در قفس به دست آورده‌ایم، یادآور شد: در حال حاضر ماهی از 600 تا 1.300 گرم وزن دارند که در زمان پرورش 80 تا 100 گرم بودند.
وی استفاده از مراکز علمی انستیتو بین‌المللی ماهیان خاویاری برای پرورش ماهیان خاویاری در قفس را مهم‌ترین مزایای این طرح ذکر کرد و اظهار داشت: پروژه خوبی است و امیدواریم آن را به مخازن پشت سدها و آب‌بندان‌های استان انتقال دهیم


محمدرحیم نورالدینی ۱۳۹۲/۳/۳۱
باسلام.خواهشمندم مطلب خلاصه تر که شامل اثرات زیست محیطی غذا و پسماند ماهی در پشت سدها و توجیح طرح اقتصادی میباشد را برای من میل کنید .باتشکر...

دیدگاه خود را بیان کنید