نخستین محموله میگوی استان گلستان صادر شد

نخستین محموله میگوی استان گلستان صادر شد

نخستین محموله میگوی استان گلستان صادر شد

پنج‌شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰
Thursday, October 21, 2021

نخستین محموله میگوی استان گلستان صادر شد

۱۳۹۲/۰۸/۱۲


خبرگزاری تسنیم از گرگان و به نقل از روابط عمومی شیلات گلستان، علی اکبر پاسندی با بیان اینکه ظرفیت تولید میگو در سایت گمیشان تا دو برابر نسبت به سال قبل افزایش یافته است، اظهار کرد: تاکنون حدود 100 تن از میگوی عمل آوری شده استان صادر شده است.
وی اظهار امیدواری کرد: بزودی ظرفیت تولید میگو را تا سطح چهل هزار هکتار افزایش داده و جزء بهترین تولید کنندگان میگو در کشور شویم.
مدیرکل شیلات گلستان افزود: پیش بینی می شود امسال 300 تن میگو برداشت شود که حدود 250 تا 260 تن از این میگو برای صادرات به کشورهای چین، کره، اسپانیا، ایتالیا، ویتنام و عمارات عربی صادر شود.
به گفته وی، از ابتدای خرداد امسال حدود 29 میلیون بچه میگو ذخیره سازی شده و در دوره 120 روزه میگو به وزن 14 الی 16 گرم رسیده است.
پاسندی گفت: مسیر بازارهای جهانی به سمت میگوی گلستان باز شده و کشورهای زیادی متقاضی خرید میگوی تولیدی استان هستند.
وی تاکید کرد: با توجه به استقبال خوب کشورهای متقاضی میگوی استان، در سال آینده ظرفیت تولید میگو را تا دو برابر افزایش خواهیم داد.
مدیرکل شیلات گلستان با اشاره به ارزش ریالی میگوی استان افزود: ارزش ریالی میگوی استان 42 میلیارد ریال است که این میزان از ارزش ریالی تمامی فعالیت‌های صید ماهیان خاویاری و استخوانی در سال گذشته که معادل 38 میلیارد ریال بوده بیشتر است.
به گفته وی، در سال گذشته سهم صادراتی غیرنفتی از فروش میگوی گمیشان حدود 700 هزار دلار بوده که امسال پیش بینی می شود به یک میلیون و 700 هزار دلار برسد و این میزان نسبت به سال گذشته بیش از دو برابر افزایش داشته است.
پاسندی افزود: هر 15 کیلوگرم صادرات میگو برابر یک بشکه نفت خام ارز آوری دارددیدگاه خود را بیان کنید