تولید بیش از 2 هزار تن ماهی در ماهنشان

تولید بیش از 2 هزار تن ماهی در ماهنشان

تولید بیش از 2 هزار تن ماهی در ماهنشان

پنج‌شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹
Thursday, September 24, 2020

تولید بیش از 2 هزار تن ماهی در ماهنشان

//

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال تولید ماهی در شهرستان ماهنشان از مرز 2 هزار تن عبور کند

خبرگزاری فارس از زنجان، محمد رضا نهاوندی‌پور شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان ماهنشان با اشاره به اینکه در شهرستان ماهنشان اقدامات گسترده‌ای در زمینه استعداد‌یابی و مکان‌یابی برای کشت پسته صورت گرفته است، اظهار داشت: برای کشت پسته در حاشیه رودخانه قزل‌اوزن امسال 15 میلیون تومان و برای سال 91 حدود 10 میلیون تومان اعتبار اختصاص یافته که این اعتبار کافی نبوده و نیازمند مساعدت در کاشت این محصول در این منطقه است.
وی خاطرنشان کرد: تست‌های نخست آزمایشات برای کاشت پسته در حاشیه قزل‌اوزن جواب داده و پیش‌بینی می‌شود باغات آزمایشی از سال آینده باردهی داشته باشند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه از 80 هزار هکتار اراضی قابل کشت در شهرستان ماهنشان سالانه 50 هزار هکتار به زیر کشت محصولات آبی و دیم می‌رود، خاطرنشان کرد: امسال ماهنشان در تولید عسل، ماهی و زردآلو در سطح استان مقام نخست را کسب کرده است.
وی با اشاره به اینکه در شهرستان ماهنشان مهمترین نژاد گوسفند افشار پرورش داده می‌شود، یادآور شد: در سال‌ جاری از محل اعتبارات ملی به جز بخش آبیاری به بخش کشاورزی در شهرستان ماهنشان 2 میلیارد و 800 میلیون تومان اعتبار اختصاص یافته است.
نهاوندی‌پور با بیان اینکه در بخش آبیاری تحت فشار یک هزار هکتار میزان هدف‌گذاری در شهرستان ماهنشان است، تصریح کرد: برای طرح‌های آبی 32 میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار برای این شهرستان در نظر گرفته شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه در حال حاضر 30 پروژه عمرانی در بخش‌های آبی و خاکی در شهرستان ماهنشان در حال اجرا است، ادامه داد: لوله‌گذاری آبی، احداث ایستگاه پمپاژ آب و احداث قنات از جمله طرح‌های قابل اجرا در بخش کشاورزی هستند که در سال گذشته احداث چهار ایستگاه پمپاژ آب در این شهرستان آغاز شده است.
وی با اشاره به اینکه در سال 84، 24 تن محصول در بخش شیلات در شهرستان ماهنشان تولید شده بود، بیان کرد: میزان تولید ماهی در سال گذشته در این شهرستان یک هزار 800 تن بوده و پیش‌بینی می‌شود در سال ‌جاری تولید آبزیان از مرز 2 هزار تن بگذرد.
نهاوندی‌پور با اشاره به اینکه در سال‌ جاری هفتمین جشنواره انتخاب قوچ برتر نژاد افشار در شهرستان ماهنشان در اواخر آذرماه امسال برگزار می‌شود: افزود: در ابتدای سال 91  جشنواره انتخاب نژاد قوچ افشار به صورت ملی در استان زنجان برگزار می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه در سال ‌جاری خسارت شدیدی به کشاورزان این منطقه وارد شده است، خاطرنشان کرد: در این بخش نیز نیازمند کمک هستیم تا خسارت‌های وارده جبران شوددیدگاه خود را بیان کنید