کاهش ۸۰ سانتی متری سطح تراز آب دریای خزر

کاهش ۸۰ سانتی متری سطح تراز آب دریای خزر

کاهش ۸۰ سانتی متری سطح تراز آب دریای خزر

پنج‌شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰
Thursday, October 21, 2021

کاهش ۸۰ سانتی متری سطح تراز آب دریای خزر

۱۳۹۲/۱۰/۲۶


خبرگزاری تسنیم، رامین شادی مدیرکل دفترسواحل و تالاب های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام این‌که سرعت کاهش تراز آب خزر معمول نیست و احتمال ادامه کاهش تراز آب به عنوان دور جدیدی از ویژگی‌های نوسانی دریای خزر وجود دارد،گفت: ادامه خشکسالی سال‌های قبل در حوضه آبریز خزر، کاهش بارندگی‌های فصلی، کاهش آبدهی رودخانه‌های منتهی به دریای خزر و مهم‌ترین آن‌ها رود ولگا از جمله دلایل کاهش تراز آب دریای خزر است.
شادی با تأکید بر این‌که ادامه کاهش این تراز آب، احتمال افزایش تجاوزات به حریم دریا را افزایش خواهد داد، ‌تصریح کرد: با وجود قانون اراضی مستحدث و ساحلی مصوب سال 1354 و ممنوعیت تملک و ساخت و ساز در حریم 60 متر دریای خزر از آخرین نقطه پیشرفتگی آب در سال 1342، حفظ و حراست از حریم دریای خزر و جلوگیری از ساخت و سازها در حریم آن نیازمند همکاری جدی کلیه دستگاه‌های اجرایی در مرحله صدور مجوز و مسئولان دستگاه‌های اجرایی، شهرداری‌ها و فرمانداری در استان‌های ساحلی شمال کشور است.
مدیرکل دفتر سواحل و تالاب‌های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: امکان عقب نشستن مصب موجود رودخانه‌ها و ورودی تالاب‌های ساحلی حاشیه دریای خزر و به واسطه کاهش جریانات در نقطه تماس آن‌ها با آب دریا امکان رسوب‌گذاری بیش‌تر از پیش آن‌ها قابل تصور است‌.
مدیرکل دفترسواحل و تالاب‌های ساحلی سازمان حفاظت محیط زیست یاد‌آور شد: لایروبی در مصب رودخانه‌ها به دلیل آسیب به زیستگاه آبزیان پیشنهاد نمی‌شود.
رامین شادی با تأکید بر این‌که طرح‌های توسعه بندر و سازه‌های دریایی ضروری و غیرقابل اجتناب است،‌ گفت: پسروی آب دریای خزر ‌باید در کلیه طرح‌ها و برنامه‌های بلندمدت دستگاه‌های اجرایی مرتبط با دریای خزر دیده شود.
شادی با اشاره به این‌که درخواست‌های زیادی توسط مالکان ویلاها و اراضی حاشیه دریای خزر برای ایجاد موج‌شکن‌های کوچک مورد استفاده شخصی در سواحل دریای خزر وجود دارد، افزود: ‌با توجه به نوع و روش ساخت که با سنگ‌ریزی و خاکریزی همراه است با ایجاد موج شکن‌ها به روش مذکور موافقت نشده است.
وی ادامه داد: این روش ساخت با توجه به پسروی آب دریای خزر، در کنار تخریب محیط زیست سواحل و ایجاد رسوب‌گذاری در سمت غربی سنگ‌ریزی‌ها، افزایش هزینه اجرای طرح و بلا استفاده شدن موج شکن طراحی شده را در بر خواهد داشتدیدگاه خود را بیان کنید