کانون‌های دانش‌بنیان اولویت‌ دولت یازدهم

کانون‌های دانش‌بنیان اولویت‌ دولت یازدهم

کانون‌های دانش‌بنیان اولویت‌ دولت یازدهم

جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰
Friday, December 3, 2021

کانون‌های دانش‌بنیان اولویت‌ دولت یازدهم

۱۳۹۲/۱۱/۰۱

کانون‌های دانش‌بنیان اولویت‌ دولت یازدهم
نقل از تسنیم، اولین نشست شورای سیاست‌گذاری روسا و دبیران "کانون‌های هماهنگی دانش، صنعت و بازار" صبح امروز در معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برگزار شد.

سورنا ستاری در این نشست با اشاره به اینکه در حال حاضر مسئله اقتصاد دانش‌بنیان جزء اولویت‌های دولت تدبیر و امید و معاونت علمی و فناوری است که در حمایت از آنها بودجه نسبتا مناسبی اختصاص داده شده است، گفت: کانون‌های هماهنگی دانش، صنعت و بازار نیز از این موقعیت برخوردار بوده و جزء اولویت‌های دولت یازدهم قرار دارند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه مفاهیم فناوری و توسعه فناوری در کشور جدید است و تعداد افرادی که با این مفاهیم به طور کامل آشنا هستند بسیار محدود است، تصریح کرد: انتقال این مفاهیم تازه در سطح استان‌ها و بستر فعالیت کانون‌ها‌ی هماهنگی دانش، صنعت و بازار کاری سخت و دشوار است که به عهده روسا و دبیران کانون‌ها است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور به چترهای حمایتی معاونت علمی و فناوری اشاره کرد و افزود: کانون‌های هماهنگی دانش، صنعت و بازار جزو چترهای حمایتی این معاونت به شمار می‌آیند.

وی افزود: چترهای حمایتی در تمام حوزه‌های عملکردی و اختیارات معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری از جمله در مباحث نیروی‌انسانی، هماهنگی بین دستگاهی وزارتخانه‌ای وجود دارد.

دبیر هیئت‌امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اساسنامه کانون‌ها و عضویت افراد، نهادها و سازمان‌های مختلف در آن، اظهار داشت: کانون‌های هماهنگی دانش، صنعت و بازار در حوزه فعالیت خود یک معاونت علمی و فناوری در مقیاس کوچک‌تر آن به شمار می‌آیند.

ستاری با اشاره به انواع حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری از "کانون‌های هماهنگی دانش، صنعت و بازار"، گفت: بخشی از این حمایت‌ها از امکانات معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تامین می‌شود، مثل پارک‌های علمی و فناوری و بخش دیگر آن حمایت مالی است که برای شرکت‌هایی که از حمایت‌های تسهیلاتی برخوردار می‌شوند دانش‌بنیان بودن شرکت‌ها ضروری نیست.

*امضای تفاهم‌نامه ۲۰۰ میلیارد تومانی

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور از امضای تفاهم‌نامه ۳ جانبه ۲۰۰ میلیارد تومانی با وزارت جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی در روز سه شنبه(فردا)خبر داد و افزود: این تفاهم‌نامه برای پرداخت وام از سوی بانک کشاورزی به شرکت‌های فعال در حوزه کشاورزی است که از میان ۶۶ کانون،کانون‌های مرتبط و شرکت‌های مختلف دانش‌بنیان این حوزه نیز می‌توانند از آن بهره ببرند.

وی ادامه داد: معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در این تفاهم‌نامه بخش ارائه ضمانت‌نامه‌ها و پرداخت سود بانکی وام‌ها را به عهده دارد.

ستاری با بیان اینکه در این حوزه‌ها شورای سیاست‌گذاری و روسا و دبیران کانون‌ها باید تصمیمات مهم را بگیرند، ادامه داد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نمی‌تواند در تمام حوزه‌های کانون‌ها ورود کند. از این رو ارائه نقشه راه، تصمیم‌گیری‌ها و برآورد هزینه‌ها در بحث کانون‌ها با نظارت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری می‌باشد بر عهده خود کانون‌هاست.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به سفر استانی دولت به خوزستان، با اعلام اینکه بنیاد نخبگان در استان خوزستان ۱۱۰ استعداد برتر و نخبه تحت پوشش دارد که ۸ نفر از طریق ثبت اختراع و مابقی از طریق افتخارات به دست آورده خود از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان برخوردار شده‌اند اما متاسفانه تعداد اندکی از این افراد در خوزستان مشغول کار و فعالیت هستند و بیشتر در استان تهران فعال هستند، گفت: یکی از حوزه‌های فعالیت کانون‌ها می‌تواند این باشد که راهکاری برای فعال کردن نخبگان و استعدادهای برتر در صنایع و مراکز پژوهشی این استان همانند نفت، نیشکر پیدا کنند.

ستاری با تاکید بر اینکه تعداد کانون‌های فعال بسیار کم است و از تعداد ۶۶ کانونی که در این معاونت تشکیل شدند، تنها حدود ۱۵ کانون فعال هستند،گفت: باید راهکاری برای فعال‌تر کردن کانون‌ها بیابیم. از این پس هر هفته با یک یا دو کانون نشست می‌گذاریم تا با رویکرد و نقشه راه آنها بیشتر آشنا شویم و تقسیم کار لازم صورت گیرد.

در این نشست که با حضور ۱۵ رئیس و دبیر کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار تشکیل شد، توفیق رئیس کانون سلول‌های خورشیدی، حسینی از کانون زعفران و عناب و شورای ملی زعفران، حیدری رئیس کانون آفت‌کش‌ها، شکریه دبیر کانون کامپوزیت، عصاری دبیر کانون قندوشکر، مطلبی رئیس کانون آبزی‌پروری و فراوری آبزیان، رشادت دبیر کانون توت‌فرنگی، میرسلیم رئیس کانون موتور و دیزل و ... به بیان دیدگاه‌ها و مسائل و مشکلات کانون‌ها خود پرداختنددیدگاه خود را بیان کنید