پیشنهاد ایران برای تاسیس‌ سازمان‌همکاری‌خزر

پیشنهاد ایران برای تاسیس‌ سازمان‌همکاری‌خزر

پیشنهاد ایران برای تاسیس‌ سازمان‌همکاری‌خزر

سه‌شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰
Tuesday, October 19, 2021

پیشنهاد ایران برای تاسیس‌ سازمان‌همکاری‌خزر

۱۳۹۳/۰۱/۲۶

 

پیشنهاد ایران برای تاسیس‌ سازمان‌همکاری‌خزر
   
 جمهوری اسلامی ایران در نشست بین المللی گفت و گوی خزر که روز دوشنبه در اتاق بازرگانی روسیه با حضور نمایندگان عالی همسایگان خزر در مسکو برگزار شد، پیشنهاد تاسیس سازمان همکاری اقتصادی خزر را ارایه کرد.
 مهدی سنایی سفیر ایران در فدراسیون روسیه با اشاره به برگزاری اجلاس وزرای خارجه درهفته آینده و چهارمین اجلاس سران کشورهای همسایه خزر در شهریور ماه، گفت: ایجاد سازمان همکاری های اقتصادی دریای خزر می تواند ظرفیت عظیم کشورهای همسایه را در مسیر گسترش روابط چند جانبه منسجم کند و پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای تشکیل این سازمان فضای جدید همکاری را به روی کشورهای ساحلی خزر می گشاید.

سنایی با رد دخالت کشورهای فرا منطقه ای درگفتگوهای خزر تاکید کرد: حفظ صلح و تامین امنیت پهنه آبی خزر جز در سایه وحدت نظر و همکاری کشورهای ساحلی امکان پذیر نیست و دخالت نیروهای خارج از منطقه، دستاوردی جز بروز تهدیدهای جدید، تروریسم، نا امنی، افراط گرایی و افزایش قاچاق مواد مخدر در این منطقه نخواهند داشت.

سفیر ایران در روسیه اضافه کرد: توسعه امکانات حمل و نقل و آثار مثبت بهره گیری از راهگذر شمال- جنوب و دسترسی کشورهای ساحلی خزر به خلیج فارس از مسیر ایران، می تواند گام مهمی در توسعه همکاری های اقتصادی همسایگان خزر باشد.

وی گفت: توجه به موضوع حفظ محیط زیست و پرهیز از اجرای طرح های انتقال انرژی که سبب آلایندگی دریای خزر می شود نیز از دغدغه های جدی است که باید کشورهای ساحلی به صورت ویژه بدان توجه کنند.

نماینده کشورمان در نشست بین المللی گفت وگوی خزر ادامه داد : رژیم حقوقی دریای خزر همچنان بر پایه معاهدات سال های 1921 و 1940 میان ایران و شوروی سابق استوار است که در آن هیچگونه مرزبندی در دریا انجام نشده و دستیابی به توافق همه کشورهای ساحلی برای اجرای طرح های انتقال انرژی در خزر ضروری است.

سنایی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران تاکنون در همه ابتکارات و موضوعات مربوط به دریای خزر فعالانه مشارکت داشته و در نشست های مختلف منافع همه کشورها را در نظر گرفته است و در آینده نیز در این چارچوب حرکت خواهد کرد.

در این نشست نمایندگان عالی کشورهای ساحلی خزر از جمله روسیه، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان نیز دیدگاه های خود را درباره گسترش همکاری های کشورهای ساحلی بیان کردند.

ˈایگور برادچیکوفˈ نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور دریای خزر در این نشست گفت: پنج کشور ساحلی دریای خزر باید با توسعه همکاری ها منابع سرشار این منطقه را برای نسل های آینده حفظ کنند.

وی با اشاره به تدوین چند کنوانسیون مرتبط با دریای خزر از جمله تصویب کنوانسیون زیست محیطی در تهران، ابراز امیدواری کرد پنج کشورساحلی خزر بزودی به توافقات جدیدی در زمینه همکاری های منطقه ای دست یابند.

شرکت کنندگان در این نشست بین المللی همچنین درباره گسترش همکاری ها در حوزه های زمین شناسی، استخراج منابع نفت و گاز، شیلات، محیط زیست، توسعه زیرساخت های اقتصادی و صنعتی، اجرای طرح های مشترک پژوهشی و توسعه همکاری ها میان سازمان ها و موسسه های دولتی و بخش خصوصی پنج کشور همسایه خزر تبادل نظر کردند
منبع : تابناک
 

 دیدگاه خود را بیان کنید