روز جهانی مهاجرت ماهیان برای اولین بار در تقویم زیست محیطی جهان

روز جهانی مهاجرت ماهیان برای اولین بار در تقویم زیست محیطی جهان

روز جهانی مهاجرت ماهیان برای اولین بار در تقویم زیست محیطی جهان

دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰
Monday, October 18, 2021

روز جهانی مهاجرت ماهیان برای اولین بار در تقویم زیست محیطی جهان

۱۳۹۳/۰۳/۰۴

 

روز جهانی مهاجرت ماهیان برای اولین بار در تقویم زیست محیطی جهان
 برای اولین بار روز جهانی مهاجرت ماهیان با تلاش عده ای از دوستداران محیط زیست در سراسر دنیا در تقویم زیست محیطی جهان جای گرفت.
 بیست وچهار ماه مه ( سوم خرداد) برای اولین بار در دنیا به عنوان روز جهانی مهاجرت ماهیان نامگذاری شد.

بسیاری از ماهیان برای تخم ریزی و تولید مثل نیازمند مهاجرت هستند، به این معنا که این ماهیان در زمان تخم ریزی که در ایران فصل بهار است، از دریا به سمت رودخانه حرکت می کنند که ماهیان خاویاری، آزاد ماهیان و کپورماهیان برخی از گونه های دریای خزر هستند که حیاتشان وابسته به رودخانه است.

 
امید صدیقی کارشناس آبزیان آبهای داخلی دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: امسال برای اولین بار تعدادی از دوستداران محیط زیست در دنیا روز 24 مه را به عنوان روز جهانی مهاجرت ماهیان وارد تقویم زیست محیطی دنیا کردند.

وی افزود: سد سازی بر روی رودخانه ها، آلودگی ها، صید بی رویه، برداشت غیر اصولی شن و ماسه ، تخریب بستر رودخانه ها و رسوب گذاری دهانه رودخانه ها عوامل تهدید مهاجرت ماهیان هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

صدیقی اظهار داشت: روند کاهش تولید مثل ماهیان مهاجر در تمام دنیا سیر صعودی دارد اما در ایران این روند بسیار با شتاب پیش می رود که نیازمند برخی اقدامات اساسی است.

برخی کشورها برای حفظ حیات ماهیان مهاجر و هموار کردن مسیر مهاجرت آنها از دریا به رودخانه، سد های احداث شده را تخریب می کنند.

کارشناس آبزیان آبهای داخلی دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: علاوه بر مشکلات پیش رو برای مهاجرت ماهیان، متاسفانه در فصل تخم ریزی و مهاجرت ماهیان شاهد حضور گسترده مردم در حاشیه رودخانه ها برای صید این ماهیان هستیم که کاهش این مساله نیاز به فرهنگ سازی دارد.

وی افزود: امسال که برای اولین بار روز جهانی مهاجرت ماهیان نامگذاری شده است، دفتر تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست از ادارات کل استان ها خواست تا برنامه های متنوعی در این روز داشته باشند که امیدواریم سال آینده برنامه های این روز با جهت گیری بهتر برگزار شود.

همچنین سید مجید خرازیان مقدم مدیر کل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت زیست در این باره گفت: روز جهانی مهاجرت ماهیان در 24 مه سالجاری با هدف آگاه سازی در خصوص مسایل مربوط به مهاجرت ماهی ها نامگذاری شده است.

وی تاکید کرد: بزرگداشت چنین روزی موجب افزایش درک عمومی نسبت به اهمیت باز بودن مسیر رودخانه ها برای مهاجرت ماهیان مهاجر و نیازهای آنها می شود.

خرازیان مقدم گفت:برای برخی از ماهیان مانند ماهی آزاد، گربه ماهی غول پیکر و مارماهی پیمودن هزاران کیلومتر برای تکمیل چرخه زندگی شان الزامی است در صورتی که این ماهی ها قادر به مهاجرت نباشند، جمعیتشان به کلی از بین خواهد رفت.

وی ادامه داد: این واقعه ای است که متاسفانه تاکنون در بسیاری از نقاط جهان رخ داده است، تعداد زیاد سد ها و بندهایی که به مقاصد مختلف از جمله مدیریت آب، در مسیر رودخانه ها و سواحل ساخته می شوند، تولید مثل را برای ماهیان مهاجر بسیار دشوار کرده است.

مدیر کل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت زیست گفت: ˈروز جهانی مهاجرت ماهیان امروز - 24 می مصادف با سوم خرداد - با طلوع آفتاب در نیوزلند آغاز شده و با غروب آفتاب در آمریکای شمالی به پایان می رسد.

وی گفت: قرار است برنامه ای تصویری از برنامه های روز جهانی مهاجرت ماهیان در سراسر جهان تهیه شود و برای مسوولان سطوح عالی به نمایش درآید.علاوه بر این درخواستی در خصوصˈ رودخانه های باز و مسیرهای مهاجرت آزادانه ماهیان ˈ تنظیم شده و به امضا مردم سراسر جهان در خواهد آمد.

وی اظهارداشت: امید است ایران نیز با شرکت در این رویداد بزرگ، دین خود را به این موجودات که بخشی جذاب از تنوع زیستی کشور محسوب می شوند و در تغذیه نیز نقش مهمی را ایفا می کنند، ادا کند
منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی
 

 دیدگاه خود را بیان کنید