بر سلامت آبزیان پرورشی نظارت كامل می شود

بر سلامت آبزیان پرورشی نظارت كامل می شود

بر سلامت آبزیان پرورشی نظارت كامل می شود

سه‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
Tuesday, August 3, 2021

بر سلامت آبزیان پرورشی نظارت كامل می شود

//

بندرانزلی - رییس سازمان دامپزشكی كشور در نخستین همایش ملی آبزی پروری ایران، بیماری را مهمترین چالش صنعت آبزی پروری دانست و گفت: بر سلامت و بهداشت آبزیان پرورشی نظارت كامل داریم

ایرنا، ' سید محسن دستور' عصر سه شنبه در این همایش اظهار داشت: پارسال از حدود هشت هزار مركز تكثیر و پرورش آبزیان موجود در كشور با نظارت بر هفتهزار و 600 مركز فعال برای جلوگیری و كنترل بیماری ها كمك شد.

وی میزان صید و تولید آبزیان در كشور را 660 هزار تن در سال عنوان و اضافه كرد: سالانه بیش از 10 درصد ضایعات به علت بیماری در آبزیان پرورشی وجود دارد كه باید بكوشیم با همت و همكاری همه دستگاه ها این میزان را كاهش دهیم.

رییس سازمان دامپزشكی كشور، آبزی پروری را صنعتی مهم و موثر در زمینه تامین امنیت غذایی، اشتغالزایی و صادرات دانست.

و ی افزود: از ابتدای برنامه چهارم 14 درصد رشد سرمایه گذاری در آبزی پروری مشاهده می شود كه رشدی قابل قبول است.

وی خاطر نشان كرد: با اقدامات انجام شده در كشور در زمینه نظارت و كنترل بر سلامت و بهداشت تولیدات آبزیان، ایران در فهرست A صادرات به اتحادیه اروپا در زمینه میگوی پرورشی و ماهیان دریایی قرار گرفت.

دستور یادآور شد: سازمان دامپزشكی طی سالهای اخیر چندین مركز تشخیص تخصصی بیماریهای آبزیان از جمله مركز تشخیص تخصصی میگو در بوشهر، ماهیان سردابی در چهارمحال و بختیاری، ماهیان گرم آبی در گیلان و ماهیان دریایی در اهواز را تاسیس كرده است.

وی در خصوص اقدامات سازمان دامپزشكی در این زمینه به مبارزه با بیماری ها و وجود سیستم مراقبت از بیماری ها اشاره و اضافه كرد: سال گذشته 15 بیماری آبزیان را تحت پوشش بردیم.

رییس سازمان دامپزشكی كشور با اشاره به خطر مصرف بی رویه و غیرمجاز داروها در استخرها و مراكز پرورش آبزیان افزود: پارسال با همكاری موسسه تحقیقات شیلات، مراكز پرورش قزل آلا از نظر باقی ماندن سموم و داروها در بدن ماهی مورد پایش قرار گرفت.

به گفته دستور نتایج به دست آمده حاكی از مصرف بی رویه و غیرمجاز داروی ضدعفونی كننده 'مالاشیت گرین' در برخی مراكز بود.

وی افزود: امسال دو اقدام موثر در این زمینه انجام و علاوه بر ممنوعیت كامل استفاده از این ماده سمی، محصولات سالم برای جایگزینی تهیه، وارد و در اختیار تولید كنندگان قرار گرفت.

وی ادامه داد: مصرف داروها، مواد افزودنی و سموم و مواد بیولوژیك نه تنها از نظر مصرف غذایی اشكال دارد بلكه می تواند تهدید كننده صادرات و بازارهای جهانی و ایجاد خطر برای امنیت سرمایه گذاری باشد.

رییس سازمان دامپزشكی در خاتمه با تاكید بر اهمیت صنعت آبزی پروری به لحاظ تامین امنیت غذایی و اشتغالزایی ابراز امیدواری كرد كه با همكاری و تعامل خوب بین بخش های تحقیقاتی و اجرایی، شاهد رشد كمی و كیفی تولیدات آبزیان در كشور باشیم.

به گزارش ایرنا، نخستین همایش ملی آبزی پروری ایران روز سه شنبه با حضور رییس موسسه تحقیقات شیلات ایران، رییس پژوهشكده آبزی پروری ایران و جمعی از كارشناسان این رشته در زیباكنار گشایش یافتدیدگاه خود را بیان کنید