بانک ژن تاسماهیان ایجاد شود

بانک ژن تاسماهیان ایجاد شود

بانک ژن تاسماهیان ایجاد شود

پنج‌شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹
Thursday, September 24, 2020

بانک ژن تاسماهیان ایجاد شود

//

خبرگزاری فارس: معاون تحقیقاتی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایجاد بانک ژن مناسب برای ذخایر ارزشمند دریای خزر و در معرض تهدید مانند تاسماهیان ضروری است

خبرگزاری فارس از انزلی، محمدعلی کمالی ظهر امروز در همایش ملی آبزی‌پروری ایران در زیباکنار صنعت آبزی‌پروری را نیازمند سرمایه‌گذاری علمی دانست.
وی اظهار داشت: بخش شیلات می‌تواند به خوبی به عنوان یک تولید سبز و دوستدار محیط زیست مورد توجه قرار گیرد و این بخش جایگاه ویژه‌ای را ایجاد کرده است.
این مسئول با بیان اینکه تولید آبزیان می‌تواند جایگاه خود را در سبد مردم به خوبی پیدا کند، افزود: با افزایش تولید آبزیان مردم می‌توانند به راحتی این ماده غذایی مهم را در دسترس خود قرار دهند.
وی با اشاره به اینکه شرایط جامعه نیازمند داشتن مواد غذایی است که سریعا آماده شود، تصریح کرد: برای پیداکردن بازار شیلاتی نیاز به طی کردن مسیر نیست بلکه نگاه تولید پایدار در این بخش مهم است.
کمالی با تصریح بر اینکه نگاه تولید پایدار در بخش شیلات به خوبی دیده می‌شود، خاطرنشان کرد: آبزی‌پروری بیوتکنیک‌های تکثیر و پرورش برای گونه‌های آبزیان است.
وی تامین غذای مناسب برای آبزیان را موجب تولید محصول سالم دانست و تصریح کرد: غذای مناسب برای آبزیان می‌تواند تولیدکنندگان را در پرورش آبزیان در موقعیت بهتری قرار دهد.
معاون تحقیقات سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی، بحث آموزش حرفه‌ای برای بهره‌برداری آبزیان را مهم دانست و اذعان داشت: حفظ ذخایر ژنتیک کشور یکی از موارد مهم است که در تولید پایدار امیدواری ایجاد می‌کند.
وی با اشاره به اهمیت ایجاد بانک ژن ذخایر دریای خزر و در خطر انقراض بیان داشت: ایجاد بانک ژن برای تاسماهیان در خطر انقراض مهم است و امیدواریم با راه‌اندازی این بانک بتوانیم بازسازی این گونه ذخایر را داشته باشیم.
کمالی، بازسازی ذخایر ارزشمند دریای خزر را یکی از اولویت‌های کاری سازمان مذکور عنوان کرد و افزود: ساماندهی یافته‌های تحقیقاتی و صنعت و تجاری شدن در قالب دانش بنیان جزو اولویت کاری ماست.
استاندار گیلان نیز در این مراسم با برشمردن ظرفیت‌های این استان اظهار داشت: توسعه آبزی‌پروری یکی از برنامه‌های مهم این استان است.
مهدی سعادتی با بیان اینکه گیلان دارای 274 کیلومتر مرز آبی است، ابراز داشت: گیلان دارای توانمندی‌های زیادی در بخش شیلات است و ظرفیت افزایش تعداد مراکز پرورش ماهی را دارد.
وی به مرکز پرورش خاویاری در تالش اشاره کرد و یادآور شد: این مرکز در بحث آبزی‌پروری خاویاری فعالیت‌های خوبی دارد و می‌توانیم با توسعه آبزی‌پروری اشتغال زیادی در گیلان ایجاد کنیم.
استاندار گیلان، ایجاد صنایع تبدیلی و راه‌اندازی مزارع الگویی ماهیان گرمابی و سردآبی را از موضوعات مهم در این استان ذکر کرد

خبرگزاری فارس از انزلی شهرام بهمنش صبح امروز در نخستین همایش ملی آبزی‌پروری ایران به وضعیت پرورش ماهی در قفس در جهان و پرورش ماهی در قفس‌های دریایی در دریای خزر اشاره کرد و اظهار داشت: پرورش ماهیان در قفس به صورت عملی از صدها سال گذشته با پرورش در آب شیرین و پس از آن در آب‌های شور دنیا انجام شده است.
وی پرورش ماهیان به صورت مدرن و در سیستم‌های پیشرفته قفس را از 30 سال گذشته عنوان کرد و افزود: نخستین گزارش پرورش تجاری ماهی سالمون در قفس در دهه 1970 بوده و در حال حاضر در 62 کشور جهان این روش انجام می‌شود.
بهمنش با اشاره به پرورش ماهی در قفس در شمال و جنوب کشور، تصریح کرد: پرورش ماهی در قفس کشور توسعه می‌یابد.
کارشناس پژوهشکده آبزی‌پروری آب‌های داخلی کشور، تولید آبزیان در قفس در جهان را 214 هزار و 216 تن اعلام کرد و گفت: نروژ، شیلی، ژاپن، انگلیس، ویتنام، کانادا، ترکیه، یونان، اندونزی و فیلیپین جزو نخستین کشورهای تولیدکننده ماهی در قفس بودند.
وی نخستین پرورش ماهی در قفس ایران را در خلیج فارس در نزدیکی جزیره هنگام معرفی کرد و بیان داشت: نخستین پرورش ماهی در قفس دریای خزر در ناحیه جفرود انزلی انجام شده است.

*
رهاسازی 100 گونه آبزی در جهان

کارشناس آبزی‌پروری نیز در این همایش به بررسی تجربه‌های بازسازی ذخایر در ایران و جهان پرداخت و گفت: امروزه بازسازی ذخایر راهبرد جهانی در افزایش و تقویت شیلات ساحلی است.
حسین عبدالهی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 100 گونه آبزی در جهان رهاسازی می‌شود، افزود: تکثیر و رهاسازی آبزیان از ابتدای قرن بیستم مورد توجه قرار گرفته و به عنوان یک فعالیت آبزی‌پروری محسوب می‌شود.
وی کاهش مجموع گونه‌های بومی و کاهش کیفیت سازگاری محیط‌های آبی را از دلایل محدود شدن تولیدات طبیعی آب‌های داخلی برشمرد و تصریح کرد: تکثیر طبیعی تعدادی از گونه‌های ماهی در حال کاهش یا در حال تهدید در حال اجراست.
عبدالهی با اشاره به بازسازی گونه‌های در حال انقراض و تنظیم و مدیریت صید، خاطرنشان کرد: به بازسازی مکان‌های تخریب شده تکثیر طبیعی و افزایش ذخایر باید از طریق تکثیر و رهاسازی توجه شود.
کارشناس آبزی‌پروری بر روش‌های مناسب علامت‌گذاری و ارزیابی اثرات رهاسازی تاکید کرد و ابراز داشت: ژاپن، روسیه، آمریکا، نروژ و انگلستان از کشورهای پیشرو در تکثیر و رهاسازی آبزیان هستند.
وی ایران را از کشورهای مهم در تکثیر و رهاسازی آبزیان توصیف کرد و یادآور شد: سالانه بالغ بر 400 میلیون بچه ماهی و میگو در شمال و جنوب کشور رهاسازی می‌شود.
عبدالهی با بیان اینکه بررسی‌های 50 ساله در آمریکا نشان می‌دهد که رهاسازی در این کشور موفقیت‌آمیز نبوده است، اذعان داشت: رهاسازی آبزیان در ایران و ژاپن موفقیت‌آمیز بوده و بر صید تاثیر داشته است.
کارشناس آبزی‌پروری، تکثیر و رهاسازی آبزیان در ایران را از سال 1351 در شمال کشور عنوان کرد و افزود: تکثیر و رهاسازی آبزیان در ایران با ماهیان خاویاری آغاز شده و تکثیر و رهاسازی میگو و ماهیان دریایی در جنوب کشور از سال 1383 در حال انجام است.
وی رهاسازی آبزیان را سبب افزایش ذخایر بعضی از گونه‌ها دانست و تصریح کرد: تکثیر و رهاسازی ماهیان خاویاری و سفید تاثیرگذار بوده است.
عبدالهی ارزیابی موفقیت در رهاسازی، مدیریت ژنتیکی، ارزیابی اقتصادی، بهداشت و بیماری‌ها را از اولویت‌ها در بازسازی ذخائر برشمرد و خاطرنشان کرد: تحقیقات انجام شده در گونه‌های ایران ضرورت بازنگری در بازسازی ذخایر در کشور را نشان می‌دهد.
کارشناس آبزی‌پروری افزایش جمعیت‌های پاییزه و بهاره ماهی سفید را نشان دهنده موفقیت در تکثیر و بازسازی ذخایر آبزیان خواند و اذعان داشت: جمعیت آبزیان رودخانه‌های لمیر، سفیدرود، شیرود و تجن طبق بررسی ریزماهواره‌ها تفاوت‌هایی را نشان می‌دهنددیدگاه خود را بیان کنید