برگزاری دوره‌های کاردانی تکثیر آبزیان در کشور

برگزاری دوره‌های کاردانی تکثیر آبزیان در کشور

برگزاری دوره‌های کاردانی تکثیر آبزیان در کشور

سه‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
Tuesday, August 3, 2021

برگزاری دوره‌های کاردانی تکثیر آبزیان در کشور

//

رئیس موسسه آموزشی علمی‌کاربردی شیلات ایران از برگزاری دوره‌های کاردانی تکثیر و پرورش آبزیان در 12 استان کشور خبر داد.

خبرگزاری فارس از انزلی، علی‌نقی سرپناه بعد از ظهر امروز در همایش ملی آبزی‌پروری ایران با بیان اینکه حدود 71 درصد سطح کره زمین را آب فرا گرفته است، اظهار داشت: از این مساحت تنها دو درصد تولیدات ما در آبزیان است و یک سوم آن را برداشت می‌کنیم.
وی، سهم دریا در تولید آبزیان را دو درصد عنوان کرد و اذعان داشت: موسسه آموزشی علمی‌کاربردی شیلات اقدام‌های خوبی در استان‌ها انجام داده است.
سرپناه، رسالت این موسسه را برگزاری دوره‌های کاردانی تکثیر و پرورش آبزیان عنوان کرد و ابراز داشت: این دوره‌ها در 12 استان کشور برگزار می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در آینده دوره‌های کاردانی تکثیر و پرورش آبزیان در شش استان دیگر کشور نیز برگزار می‌شود.
این مسئول از برگزاری‌های دوره‌های کاردانی تکثیر و پرورش میگو در دو استان، کارشناسی فرآوری در دو استان، صید و بهره‌برداری در دو استان، صید و صیادی در پنج استان و... خبر داد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز در این مراسم با اشاره به متراکم بودن این استان، اظهار داشت: گیلان دومین استان کوچک کشور و از نظر جمعیتی متراکم‌ترین است.
اردشیر روحی، مساحت گیلان را حدود 14 هزار کیلومتر عنوان کرد و افزود: گیلان دارای دو میلیون و 700 هزار نفر جمعیت است و با این وسعت کم، 30 درصد اراضی قابل کشت دارد.
وی با اشاره به اینکه گیلان 100 درصد استان کشاورزی است، خاطرنشان کرد: امروزه در دنیا گرایش‌ها به طرف کشاورزی است.
این مسئول، توسعه کشاورزی را مهم دانست و تصریح کرد: کشاورزی رکن اساسی کشور بوده و توجه به بخش کشاورزی گیلان امری امکانپذیر است.
وی، افزایش عملکرد در واحد سطح را مهم خواند و بیان داشت: در هر هکتار اراضی گیلان چهار تن تولید داریم که باید این مقدار به 12 تن در هر هکتار برسد و نیاز به راهکار در این زمینه داریم.
روحی، توسعه کشاورزی را موجب اشتغالزایی دانست و تصریح کرد: با توسعه بخش کشاورزی و آبزی‌پروری اشتغالزایی مناسبی در استان ایجاد می‌شوددیدگاه خود را بیان کنید