آغاز طرح مطالعات مدیریت یکپارچه‌سازی سواحل هرمزگان

آغاز طرح مطالعات مدیریت یکپارچه‌سازی سواحل هرمزگان

آغاز طرح مطالعات مدیریت یکپارچه‌سازی سواحل هرمزگان

پنج‌شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰
Thursday, October 21, 2021

آغاز طرح مطالعات مدیریت یکپارچه‌سازی سواحل هرمزگان

۱۳۹۳/۰۴/۲۲

 

آغاز طرح مطالعات مدیریت یکپارچه‌سازی سواحل هرمزگان
 مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از آغاز طرح مطالعات مدیریت یکپارچه‌سازی سواحل این استان با مقیاس‌های دقیق‌تر از گذشته خبر داد و پیش‌بینی کرد این طرح به مدت یکسال به سرانجام برسد.
 ششمین نشست مشترک کمیته‌ی ساماندهی و مدیریت سواحل هرمزگان و کارگروه آمایش، محیط زیست و توسعه‌ی پایدار استان در محل ساختمان معاونت برنامه‌ریزی و اشتغال استانداری برگزار شد.
 «ابراهیم ایدنی» مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان بعنوان دبیر کمیته‌ی ساماندهی و مدیریت سواحل استان در ابتدای این نشست اظهار کرد: سواحل هرمزگان علاوه بر سرمایه‌ی استانی، سرمایه ی ملی است و با توجه به اهمیت این موضوع باید دید ویژه و بین‌المللی به این بحث داشته باشیم.
وی از ارگان‌های مختلف استانی برای حضور پررنگ‌تر در کمیته‌ی ساماندهی و مدیریت سواحل کشور دعوت به مشارکت و اظهار کرد: در مطالعه‌ی طرح مدیریت یکپارچه سواحل کشور، مطالعه‌ی همه‌ی سواحل شمال و جنوب کشور و جزیره‌ی ابوموسی از اردیبهشت‌ماه آغاز و هرمزگان بعلت برخورداری از بیشترین سواحل بعنوان مکان اجرای مرحله‌ی آزمایشی انتخاب شده است.
به‌گفته‌ی ایدنی، در مرحله‌ی جدید بزرگترین طرح آمایش ساحلی منطقه، مطالعات یکپارچه‌سازی سواحل استان هرمزگان بصورت دقیق‌تر و از مقیاس 1.25000 به 1.5000 می‌رسد و پیش‌بینی می‌شود به مدت یکسال به طول بینجامد.
«محمدرضا الهیار» مدیرکل توسعه‌ی سواحل سازمان بنادر و دریانوردی نیز طی سخنانی هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف برای جلوگیری از موازی کاری، توسعه‌ی سواحل با حفظ محیط زیست، جلوگیری از میان رفتن منابع طبیعی، حفاظت از تأسیسات و تجهیزات ساحلی در مقابل خطرها، توسعه‌ی گردشگری و شیلات و توسعه‌ی پایدار اقتصادی را از مهم‌ترین مزایای چنین طرحی برشمرد.
وی توزیع نامناسب جمعیت، تردد فراوان شناورهای نفتی، آلودگی پسآب‌های صنعتی و خانگی، فرسایش سواحل، ضعف اقتصادی سواحل و فشار بیش از ظرفیت انسان‌ها بر سواحل از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی اجرای این طرح دانست.
«صالح دریانورد» معاون برنامه‌ریزی استاندار هرمزگان در نشست بررسی این طرح گفت: در طرح مطالعاتی مدیریت یکپارچه‌ی سواحل کشور، نواحی ساحلی جزایر استان هم باید دیده شوند.
وی افزود: در اجرای این طرح باید ظرفیت‌های مردم محلی هر منطقه بکار گرفته شود و مطالعات و اطلاعات دستگاه‌های مختلف که پیش از این انجام شده در مطالعات این طرح ملی استفاده شود.
دریانورد ادامه داد: طرح مدیریت یکپارچه‌ی سواحل کشور از طرح‌های برنامه‌ی چهارم توسعه بوده و پیش‌بینی می‌شود در برنامه‌ی ششم توسعه به مرحله اجرا درآید.
وی ابراز امیدواری کرد خلاءهای قانونی در خصوص حاکمیت سواحل و حریم 60 متری دریا برطرف و متولی آن مشخص شود.
معاون برنامه‌ریزی استاندار هرمزگان از مسئولان و مردم استان خواست برای اجرای هرچه بهتر این طرح اطلاعات مورد نیاز را در اختیار کارشناسان تحقیق و بررسی قرار داده و در این زمینه همکاری کنند.
به گزارش ایسنا، اعضاء حاضر در این جلسه متشکل از نمایندگان دستگاه‌های اجرایی هم‌چون استانداری هرمزگان، اداره‌کل بنادر و دریانوردی و ادارات کل استانی درباره‌ی مفاد قانونی مرتبط با بنادر و تأسیسات ساحلی هم‌چنین چگونگی ساماندهی و مدیریت سواحل استان مسائلی را بیان کردند.
سازمان بنادر و دریانوردی کشور با مشارکت 18 ارگان و سازمان ذی‌ربط کشور از شهریورماه 91 برای اجرای بهتر طرح مدیریت یکپارچه‌ی مناطق ساحلی، ساماندهی سواحل و سازه‌های دریایی آن، کمیته‌ای بمنظور ساماندهی و مدیریت سواحل را در استان های ساحلی از جمله هرمزگان تشکیل داده است
منبع : خبرگزاری ایسنا

 دیدگاه خود را بیان کنید