انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه نباید عملیاتی شود

انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه نباید عملیاتی شود

انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه نباید عملیاتی شود

سه‌شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰
Tuesday, October 26, 2021

انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه نباید عملیاتی شود

۱۳۹۳/۰۵/۲۲

 

انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه نباید عملیاتی شود
 معاون محیط‌زیست دریایی سازمان محیط‌‌زیست کشور گفت: طرح انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه توسط کارشناسان داخلی در دست مطالعه است و تا به این لحظه نتیجه مطالعات و موضع سازمان و معاونت دریایی این است که چنین اتفاقی نباید صورت گیرد.
 پروین فرشچی در مراسم نصب سیستم پایش آن لاین در رودخانه سفیدرود کیاشهر، با بیان اینکه روز خزر روز ملی نیست بلکه روز جهانی است، اظهار کرد: دریای خزر دریا فرصت‌ها و ضرورت‌ها است و با مشکلات زیادی از قبیل آلودگی‌ها، نابودی گونه‌‌های کمیاب، تخریب زیستگاه‌ها، ورود فاضلاب شهری و آلودگی‌های مختلف دست به گریبان است.
  وی با بیان اینکه دریایی خزر میعادگاه بسیاری از مردم کشور است که متاسفانه با این همه زیبایی آن را تمیز نگاه نمی‌دارند، افزود: مشکلات زیست محیطی ‌ناشی از مشکلات فرهنگی است.

معاون محیط‌زیست دریایی سازمان محیط‌‌‌زیست کشور گفت: مشکلات زباله، عدم مدیریت فاضلاب‌ها، از جمله مشکلات آن است که باید در سیاستگذاری کلی کشور از آن حمایت شود.

مسئول مستقیم مدیریت فاضلاب‌ها وزارت نیرو است

فرشچی با بیان اینکه مسئول مستقیم مدیریت فاضلاب‌ها وزارت نیرو است، تصریح کرد: محیط‌زیست به عنوان یک ارگان نظارتی مسئول کنترل و پیگیری آن هستیم.

وی تجهیز استان‌ها، تنویر افکار عمومی و آموزش را از وظایف محیط‌زیست بیان کرد و گفت: در حال حاضر دو حرکت روانی بازبینی و بازبینی حرکاتی که مربوط به سواحل از برنامه‌های مهم محیط‌زیست است.

اجرای طرح پایش شناگاه‌های شمال جنوب کشور از خرداد ماه آغاز شد

معاون محیط‌زیست دریایی سازمان محیط‌‌زیست کشور با بیان اینکه از اواخر خرداد ماه پایش شناگاه‌ها آغاز شد و قبول داریم که این پایش را دیر آغاز کردیم، خاطرنشان کرد: در مورد وضعیت دریاها، خلیج فارس و دریای عمان از لحاظ زیست محیطی و آمایش سرزمین دچار چالش‌ها و ضعف‌هایی در برنامه توسعه چهارم و پنجم بودیم.

تعریف جایگاه اصلی محیط زیست در برنامه توسعه ششم

فرشچی با بیان اینکه در برنامه توسعه ششم در حال تعریف جایگاه اصلی محیط زیست هستیم، افزود: همان گونه که اقتدار سیاسی و مذهبی داریم باید با برنامه‌ریزی بر روی دریاها واین نعمت بزرگ در محیط‌زیست اقتدار خود را به همه ثابت کنیم با توجه به فعالیت‌هایی که در سطح بین‌‌الملل صورت گرفته نقش ایران به اذعان کشورهای منطقه بسیار فعال توصیف شده است.

انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه نباید صورت گیرد

وی با اشاره به طرح انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه، گفت: این طرح توسط کارشناسان داخلی در دست مطالعه است و تا به این لحظه نتیجه مطالعات، موضع سازمان و معاونت دریایی بر این است که چنین اتفاقی نباید صورت گیرد.

معاون محیط‌زیست دریایی سازمان محیط‌‌زیست کشور با بیان اینکه از نظر روابط سیاسی منطقه‌ای و اجتماعی نیز این مسئله به نفع ما نیست، گفت: بحث سیاست کلی را خود دولت تعیین می‌کند برای حفظ دریاچه ارومیه نباید جایی دیگر و جنگل‌های آب شیرین کن دریای خزر را از بین ببریم.

فرشچی افزود: این اقدام نیاز به مطالعات علمی و سیاسی بسیار مهم دارد گرچه در گذشته کارشناسان خارجی هم همین نظر را داشتند و تغییر روش کشاورزی و مدیریت پساب آن هم در دراز مدت شاید نتیجه بدهد.

حفاظت از پستانداران و فک خزری برنامه سازمان محیط‌زیست است

وی با بیان اینکه از بین رفتن ماهی دریای خزر دو بعد دارد، تصریح کرد: یکی مشکل تجاری شیلات و دیگری بحث زیست محیطی است در بخش زیست محیطی که مربوط به این سازمان است برنامه حفاظتی و رهاسازی ماهیان و کشت گونه نادر فک خزر برنامه‌هایی را داریم و در ارتباط با پستانداران دریایی برنامه‌های حفاظتی بسیاری انجام شد.

معاون محیط‌زیست دریایی سازمان محیط‌‌زیست کشور اظهار کرد: مسئله زیستگاه بسیار مهم است و نباید از بین برود، اگر زیستگاه مهمی مثل سفیدرود از بین برود دیگر قابل بازگشت نیست.

اجرای پروژه بانک ژن ماهیان خاویاری

فرشچی افزود: در بحث حفاظتی در سه بعد گونه‌ای، اکوسیستمی و زیستگاهی برنامه‌های مختلفی در دست اجرا و اجرای پروژه بانک ژن ماهیان خاویاری در جلوگیری از نابودی این گونه بسیار مهم است
منبع : خبرگزاری تسنیم

 دیدگاه خود را بیان کنید