نظارت بر فرآورده‌های شیلات از صید تا سفره

نظارت بر فرآورده‌های شیلات از صید تا سفره

نظارت بر فرآورده‌های شیلات از صید تا سفره

سه‌شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰
Tuesday, November 30, 2021

نظارت بر فرآورده‌های شیلات از صید تا سفره

//

خبرگزاری فارس: مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان گفت: بر اساس وظیفه قانونی این اداره‌ کل علاوه بر تامین بهداشت و سلامت فرآورده‌های خام دامی، بهداشت و سلامت تمام فرآورده‌های خام شیلاتی را از صید تا سفره نظارت می‌کند

خبرگزاری فارس از جنوب کرمان به نقل از روابط عمومی اداره ‌کل دامپزشکی جنوب استان، علیرضا رجایی در زمینه نظارت بر بهداشت صید ماهیان گرمابی گفت: همزمان با آغاز فصل برداشت ماهیان گرمابی از استخرهای منفرد در جنوب کرمان، نظارت بر بهداشت صید این نوع ماهیان نیز افزایش یافته است.
وی افزود: بر اساس وظیفه قانونی این اداره ‌کل علاوه بر تامین بهداشت و سلامت فرآورده‌های خام دامی، بهداشت و سلامت تمام فرآورده‌های خام شیلاتی را از صید تا سفره نظارت می‌کند.
رجایی تصریح کرد: با توجه به آغاز فصل برداشت ماهیان گرمابی در جنوب کرمان، اداره ‌کل دامپزشکی نظارت بهداشتی خود را بر صید این ماهیان افزایش داده است.
وی خاطرنشان کرد: همچنین کارشناسان شبکه‌های دامپزشکی شهرستان‌ها در این زمینه نظارت‌های لازم را انجام می‌دهند.
رجایی با بیان اینکه مایه‌کوبی تب برفکی گوسفند و بز از روز گذشته در شهرستان‌های جنوبی کرمان آغاز شده است، عنوان کرد: در راستای مبارزه علیه بیماری تب برفکی، مایه‌کوبی جمعیت گوسفند و بز در جنوب کرمان در حال اجراست.
وی بیان کرد: مدت اجرای این طرح 30 روز کاری است و عملیات مایه‌کوبی دام‌ها در جنوب کرمان توسط 18 اکیپ مایه‌کوب بخش دولتی و به صورت کاملا رایگان اجرا می‌شود.
مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان اظهار داشت: در فاز واکسیناسیون تب برفکی گوسفند و بز در جنوب کرمان، یک میلیون راس گوسفند و بز زیرپوشش مایه‌کوبی تب برفکی قرار می‌گیرند.
وی افزود: امیدواریم این حجم پوشش موجب کاهش چشمگیر تعداد کانون‌های بیماری تب برفکی در جنوب کرمان نسبت به سال گذشته شود.
رجایی گفت: علائم بیماری تب برفکی شامل تلفات بره‌ها و بزغاله‌ها، قطع ناگهانی میل دام به سبب ایجاد تاول‌های دهانی و تمایل نداشتن دام به خوردن خوراک، وقوع لنگش ،کاهش تولید شیر و سقط جنین در برخی دا‌م‌ها می‌شود.
مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان از دامداران خواست در صورت مشاهده هرگونه علائم بالینی در گله مراتب را در اسرع‌ وقت به نزدیک‌ترین شبکه دامپزشکی اطلاع دهند یا با شماره تلفن 1512 تماس حاصل کننددیدگاه خود را بیان کنید