افزايش چشمگير ميزان صـيـد نسبت به سال گذشته در استان گيلان

افزايش چشمگير ميزان صـيـد نسبت به سال گذشته در استان گيلان

افزايش چشمگير ميزان صـيـد نسبت به سال گذشته در استان گيلان

پنج‌شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰
Thursday, October 21, 2021

افزايش چشمگير ميزان صـيـد نسبت به سال گذشته در استان گيلان

//

مديركل شيلات استن گيلان: وجود آببندانها، تالاب‌ها، شاليزارها و همچنين وجود با ارزش درياي خزر، گيلان را از نظر توانمندي در بعد آبزي‌پروري نسبت به استانهاي ديگر برتر كرده است

سعيدي در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) - منطقه گيلان، گفت: شيلات گيلان پروژه‌هاي نويني را در دست اقدام دارد، به طوريکه در دور سفر سوم رياست محترم جمهوري به اين استان، هفت پروژه را با اعتباري بالغ بر 55 ميليارد تومان به تصويب رسانده‌ايم.

وي افزود: ايجاد دهکده آبزي پروري با وسعتي معادل 1300 هکتار در بندر کياشهر با ظرفيت توليد بسيار بالا و اشتغال چهار هزار نفر، پروژه پرورش ماهي در قفس در درياي خزر با اشتغال مستقيم 20 هزار نفر و ظرفيت 200 هزار تن، ايجاد بازار بزرگ ماهي استان جهت عرضه بهداشتي ماهي براي مصرف کنندگان و همچنين زمينه صادرات براي ساير استانها و خارج از استان از پروژه‌هاي شاخص اين استان است.

وي ادامه داد: گيلان در يک منطقه جغرافيايي خاص واقع شده است و وجود آببندانها، تالاب‌ها، شاليزارها و همچنين وجود با ارزش درياي خزر، اين استان را از نظر توانمندي در بعد آبزي‌پروري نسبت به استانهاي ديگر برتر كرده است.

سعيدي با اشاره به اينكه استان گيلان، با دارا بودن 12000 هکتار آببندان داراي ظرفيت بي‌نظري در زمينه آبزي‌پروري است، گفت: تاكنون موفق شده‌ايم بيش از 33 درصد از آببندانهاي استان را ماهي‌دار کنيم.

وي افزود: مجموع توليدات آبزي‌پروري در استان 47000 تن بوده و از اين ميزان 32 هزار تن مربوط به ماهيان گرمابي، 1400 تن سردابي و بقيه مربوط به ساير مزارع است و پيش‌بيني مي‌شود تا پايان برنامه پنجم، توليد ماهيان گرمابي 45000 تن و تا افق 1404 به 70000 تن برسد.

سعيدي خاطرنشان كرد: باتوجه به مساعد بودن شرايط جوي، تاكنون ميزان صيد نسبت به سال گذشته افزايش چشمگيري داشته است اما آمار افزايش يا كاهش هميشه در حال تغيير است و تنها مي‌توان در پايان زمان صيد، آمار دقيق و شفافي را ارائه كرددیدگاه خود را بیان کنید