روسیه فرصت طلایی برای صادر کنندگان ایرانی فراهم کرده است

روسیه فرصت طلایی برای صادر کنندگان ایرانی فراهم کرده است

روسیه فرصت طلایی برای صادر کنندگان ایرانی فراهم کرده است

جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰
Friday, October 22, 2021

روسیه فرصت طلایی برای صادر کنندگان ایرانی فراهم کرده است

۱۳۹۳/۰۸/۳۰

 

روسیه فرصت طلایی برای صادر کنندگان ایرانی فراهم کرده است
 سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور روسیه گفت: دولت روسیه فرصت طلایی را برای صادرکنندگان مواد غذایی، لبنی، گوشتی و آبزیان ایران فراهم کرده است.
 مهدی سنایی در حاشیه همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری استان همدان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: صادرکنندگان ایرانی باید از این ظرفیت ایجاد شده استفاده لازم را ببرند چرا که روسیه در مجموع 40 میلیارد دلار در سال میوه و تره بار و محصولات لبنی وارد می کند.
وی اضافه کرد: بخش قابل توجهی از محصولات لبنی و میوه و تره بار روسیه از آمریکا، اروپا، استرالیا و کانادا تامین و به این کشور وارد می شد اما اکنون با ممنوعیت هایی از سوی مقامات روس نسبت به تحریم کنندگان این کشور مواجه شده و تصمیم گیرندگان دولت این کشور تمایل خود را برای افزایش صادرات از ایران به صورت رسمی اعلام کرده اند.
 سنایی بیان داشت: در راستای تمایلات اعلام شده ، طی ماه های اخیر ملاقات های متعدد با حضور وزیر کشاورزی، بازرگانان ایرانی و شرکت های بزرگ تولید مواد لبنی در این کشور داشته ایم.

وی با اشاره به این که فرصتی برای افزایش صادرات میوه و تره بار از ایران به روسیه ایجاد شده است، گفت: استان ها از این ظرفیت استفاده کنند و تولید کنندگان و صادرکنندگان اصلی کشور در عرصه محصولات لبنی، میوه و تره بار، مواد غذایی، آبزیان و تولید مرغ استفاده کنند چرا که اکنون فرصت مطلوبی در روسیه پدید آمده و سفارتخانه ایران نیز همکاری و مکاتبات لازم را انجام خواهد داد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور روسیه در خصوص حجم مبادلات اقتصادی بین دو کشور اظهار کرد: حجم مبادلات اقتصادی ایران و روسیه در پایان سال میلادی استخراج می شود اما به صورت کلی تا سال 1390 مبادلات دو کشور به بالای چهار میلیارد دلار رسیده بود که بر اثر تحریم ها و مشکلاتی که پیش آمد به کمتر از نصف کاهش یافت.

وی تصریح کرد: البته از سال قبل با روی کار آمدن دولت جدید و تغییراتی که در عرصه سیاست خارجی صورت گرفت و زمینه همکاری بیشتر با کشور روسیه، روند نزولی متوقف شده و امیدوار هستیم طی شش ماه آینده که حجم مبادلات استخراج می شود، شاهد رشد این مبادلات باشیم.

وی افزود: هفته قبل یادداشت تفاهم همکاری های صلح آمیز هسته ای و همچنین قرارداد نیروگاه شماره دو و سه بوشهر منعقد شد که ارزش اقتصادی قابل توجهی دارد و اجرای این پروژه ها حجم مبادلات بین دو کشور را متحول خواهد کرد.

وی خاطر نشان کرد: تفاهم نامه میان ایران و روسیه، اراده دو کشور را برای تولید سوخت در آینده ایران را نشان می دهد و دو کشورهمکاری مشترک برای تولید سوخت در ایران دارند.

همایش دوروزه بین المللی سرمایه گذاری با حضور 500 میهمان و سرمایه گذار داخلی و خارجی در همدان برگزار شد و امروز پنجشنبه به پایان رسید.
منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی

 دیدگاه خود را بیان کنید