سازمان منطقه آزاد قشم تنها حافظ جنگل هاي حرا

سازمان منطقه آزاد قشم تنها حافظ جنگل هاي حرا

سازمان منطقه آزاد قشم تنها حافظ جنگل هاي حرا

سه‌شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰
Tuesday, October 19, 2021

سازمان منطقه آزاد قشم تنها حافظ جنگل هاي حرا

۱۳۹۳/۰۹/۰۱

 

سازمان منطقه آزاد قشم تنها حافظ جنگل هاي حرا
 رئیس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم از کم توجهی سازمان حفاظت محیط زیست کشور به عنوان متولی اصلی حفاظت از جنگل های حرا به حفاظت از این جنگل دریایی خبر داد.
 محمد هاشم داخته گفت : حفاظت از جنگل های حرا به عنوان منطقه حفاظت شده همواره در دستور کار سازمان منطقه آزاد قشم قرار دارد.
رئیس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم درباره اظهارات مقامات سازمان حفاظت محیط زیست کشور مبنی بر بی توجهی به حفاظت محیط زیست جنگل های حرا در قشم گفت : نه تنها این ادعا را به شدت رد می کنیم بلکه باید بگوییم که سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی اصلی نگهداری از جنگل های حرا که بخشی از تالاب بین المللی محسوب می شود ،هیچ گونه دفتر یا نماینده ای برای حفاظت از جنگل های حرا ندارد.
 این مقام مسئول در سازمان منطقه آزاد قشم گفت: ضعف عملکرد سازمان محیط زیست در حفاظت از جنگل های حرا به اندازه ای بود که باعث شد این جنگل
دریایی از پارک ملی به منطقه حفاظت شده تنزل یابد.
محمد هاشم داخته با اشاره به اینکه وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست را سازمان منطقه آزاد قشم در سالهای اخیر به خوبی انجام داده است ، گفت: کاشت نهال های حرا در سال های گذشته باعث شده است نه تنها از وسعت این منطقه حفاظت شده کم نشود بلکه وسیع تر نیز شده است.
وی گفت : هم اکنون شرایط در جنگل های حرای قشم به گونه ای شده است که به صورت خودرو نهال های درختان این جنگل می روید.
رئیس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم تاکید کرد: در راس تمام این امور، جامعه محلی بیشترین حفاظت را از این جنگل ها انجام می دهند.
وی تاکید کرد: جنگل های حرا سالهاست که به بومیان این جزیره تعلق دارد و آن به خوبی می دانند چگونه از این نعمت خدادادی نگهداری کنند.
محمدهاشم داخته اظهار داشت: با این وجود سازمان منطقه آزاد هر سال و به طور مرتب و هماهنگ اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی برای قایقداران فعال در امور گردشگری و صیادی می کنند تا کوچک ترین آسیبی به این جنگل دریایی وارد نشود.
این مقام مسئول در سازمان منطقه آزاد قشم تاکید کرد : جنگل های حرا تنها منطقه حفاظت شده کشور محسوب می شود که مسیر گردشگری آن به طور مشخص تعیین شده تا از هر گونه آسیب احتمالی توسط گردشگران به دور باشد.
اقای داخته با اشاره به ساماندهی شناورهای گردشگری فعال در جنگل های حرا از سوی سازمان منطقه آزاد قشم یادآور شد : همه قایق های گردشگری فعال در جنگل های حرا با رنگ سبز مشخص شده اند همچنین ناخدایان آنها نیز لباس فرم
ویژه به همراه کلاه به تن دارند.
منطقه حفاظت‌شده حرا و تالاب بین‌المللی خور خوران، مجموعه جنگل های درختان سرسبز ساحلی مانگرو یا حراست که در حوالی جزیره قشم، بندرپل، جزیره هرمز و بندر خمیر در استان هرمزگان قرار دارد که با آبراهه‌های آن با پرندگان زیبا و طبیعت بکر وحشی‌اش از منابع توریستی و دیدنی استان هرمزگان است و هر سال افراد زیادی را برای تماشا به سوی خود جلب می‌کند و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است ، این جنگلها معمولاً
زیر حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارند.
مجموعه حرای شمال غربی قشم به دلیل اهمیت بین‌المللی به عنوان ذخیره گاه زیست کره حرا شناخته می‌شود.
درختان حرا ، در قسمت های کم عمق خور خوران کنار و روی تپه‌های جزیره مانندی که هنگام پایین رفتن آب دریا از آب بیرون می ‌مانند ، قرار گرفته‌ است. عمق آب این مناطق از یک تا یک و نیم متر تجاوز نمی‌کند بنا براین جنگل هنگام بالا آمدن آب دریا، در آب های خلیج فارس به حالت شناور می‌ماند و با فروکش کردن آب دریا به مدت 6 تا 7 ساعت مانند جنگل‌های مناطق خشک نمایان می‌شود. مساحت کل جنگل‌های حرا 7 هزار و 500 هکتار و مساحت حوزه جزیره قشم 2 هزار و 400 هکتار براورد شده ‌است.
جنگل حرا در سواحل جنوبی ایران، مهد انواع گوناگون آبزیان، پرندگان و دوزیستان است. از پرندگان می‌توان به مرغ ماهیخوار، حواصیل، لک لک، پلیکان، مرغابی ومرغ دریایی و از ماهی‌ها به خرچنگ، مار دریایی، شیلو، کلینگ (نوعی از صدف) و انواع مختلف قورباغه اشاره کرد. به همین دلیل به جنگل‌های حرا در منطقه قشم، 3 عنوان منطقه حفاظت شده (ملی)، ذخیره گاه زیست کره و تالاب بین‌المللی نام داده‌اند؛ چرا که 80 دررصد آبزیان خلیج فارس دوره تخم ریزی خود را در این منطقه می‌گذرانند
منبع: واحد مرکزی خبر

 دیدگاه خود را بیان کنید