تولید 5000 تن ماهی در کردستان

تولید 5000 تن ماهی در کردستان

تولید 5000 تن ماهی در کردستان

دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰
Monday, October 18, 2021

تولید 5000 تن ماهی در کردستان

//

مدیر امور شیلات جهاد کشاورزی استان کردستان از تولید پنج هزار و 200 تن ماهی از منابع آبی و رودخانه ای این استان از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد

میرزایی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ظرفیت های استان کردستان در راستای تولید ماهی اظهار داشت: فصل صید ماهی از نیمه دوم شهریور ماه سال جاری در پنج منبع آبی سد وحدت سنندج، سد شهید کاظمی سقز، دریاچه پشت سد زریوار مریوان، سد گاوشان کامیاران و سد گلباغ بیجار آغاز شده است.

وی بیان کرد: کار تولید و پرورش ماهی از سال 75 در پشت سدهای کردستان شروع شده است و اکنون پنج درصد ماهی کشور در این استان تولید و توزیع می شود.

مدیر امور شیلات جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: در حال حاضر هزار و 300 صیاد در سه مجتمع پرورش ماهی پالنگان کامیاران، سیروان سروآباد و قمچقای بیجار مشغول به کار هستند.

میرزایی با بیان اینکه استان کردستان در زمینه تولید ماهی دارای رتبه یازدهم کشوری است، گفت: وجود هفت سد فعال، 19 سد در دست اجرا، 33 صد در حال مطالعه، 25 رودخانه دائمی و فصلی، هشت هزار و 703 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق، دو هزار و 55 رشته قنات و 32 هزار و 92 چشمه دائمی و فصلی از مهمترین توانمندی های کردستان در تولید و پرورش انواع آبزیان است.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تا کنون هزار و 500 تن ماهی در مجتمع های پرورش ماهی استان کردستان تولید شده است، گفت: سال گذشته نیز سه هزار و 700 تن ماهی شامل 55 تن گرمابی، هزار و 155 تن سردآبی، دو هزار و 360 تن در منابع آبی و 130 تن در رودخانه های استان برداشت شده است.

مدیر امور شیلات جهاد کشاورزی استان کردستان افزود: هزار و 200 تن ماهی با 10 درصد رشد در مقایسه با سال گذشته به ارزش 24 میلیارد ریال از طریق بازارچه های مرزی سیف سقز، سیرانبند بانه و مرز رسمی باشماق مریوان به خارج از کشور صادر شده است.

وی در پایان با اشاره به اینکه سالانه بیش از هزار و 200 تن ماهی در مجتمع های پرورش ماهی پالنگان و سیروان تولید می شود، گفت: مجتمع ماهیان سردآبی سیروان یکی از بزرگترین مجتمع های پرورش ماهی کشور و منطقه است که فاز نخست آن به بهره برداری رسیده استدیدگاه خود را بیان کنید