برنامه ریزی برای رونق گردشگری دریایی زمینه ساز توسعه صنعت توریسم است

برنامه ریزی برای رونق گردشگری دریایی زمینه ساز توسعه صنعت توریسم است

برنامه ریزی برای رونق گردشگری دریایی زمینه ساز توسعه صنعت توریسم است

چهار‌شنبه ۵ آبان ۱۴۰۰
Wednesday, October 27, 2021

برنامه ریزی برای رونق گردشگری دریایی زمینه ساز توسعه صنعت توریسم است

//

مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان گفت: برنامه ریزی برای رونق گردشگری دریایی در استان، زمینه ساز توسعه صنعت گردشگری است.

'عباسی' روز سه شنبه به ایرنا گفت: نظر به وجود جذابیت ها و قابلیت های بالای گردشگری در گلستان و وجود سواحل دریایی دراین استان، برنامه ریزی در بخش گردشگری دریایی، زمینه های لازم برای توسعه و رونق این صنعت را فراهم خواهد كرد.

به گزارش ایرنا در استان گلستان واقع در شمال ایران و در كنار ساحل خزر ،علاوه بر جاذبه های مختلف طبیعی همچون كوه، جنگل، دشت های وسیع، تالاب های بین المللی، گل فشانها، همجواری كوه جنگل و دریا، بیش از 80 كیلومتر ساحل دریایی وجود دارد.

به گفته عباسی اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری در زون‌های ساحلی به تنوع‌بخشی خدمات و فعال‌سازی گردشگری‌ دریایی كمك قابل توجهی می‌كند.

وی اضافه كرد: اداره‌ كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با همكاری سازمان حفاظت محیط‌ زیست، بنادر و دریانوردی و شیلات می تواند برنامه ها و طرح های متعدد گردشگری دریایی را ارائه داده و دریا را محور توسعه‌ گردشگری استان گلستان معرفی كند.

عباسی ادامه داد: برنامه‌های خرد و كلان گردشگری دریایی، مهم‌ترین موضوعی است كه در زمینه گردشگری دریایی در نظام برنامه‌ریزی مورد توجه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: نظر به اینكه كشور ایران در كنار سایر جاذبه های طبیعی، فرهنگی و تاریخی با داشتن بیش از دوهزار و 500 كیلومتر خط ساحلی از استعداد بالقوه ای برای گسترش گردشگری دریایی برخوردار است، در این میان از گردشگری دریایی، به دلیل نیاز به ایجاد زیرساخت ها و امكانات بیشتر و همچنین تا حدودی ناشناخته بودن آن برای مردم ، بهره برداری لازم نشده است.

وی با اشاره به سواحل دریایی استان گلستان، افزود: با برنامه ریزی در این بخش، شناسایی شركت های تعاونی پره كه در حوزه های صید و صیادی و گردشگری فعالیت می كنند، ایجاد علاقه مندی برای اجرای طرح های گردشگری دریایی، بهره برداری از تاسیسات گردشگری موجود و تلاش به منظور افزایش امكانات خدماتی و رفاهی در سواحل استان، می توان نسبت به توسعه گردشگری اقدام نمود.

عباسی همچنین به جذابیت سفرهای دریایی و گردشگری دریایی اشاره كرد و گفت: در استان گلستان 21 تعاونی پره وجود دارد كه می توان با استفاده از توان و ظرفیت آنها و بهره مندی از زمان صید و صیادی كه زمان مناسب برای گردشگری دریایی است، نسبت به اجرای تورهای گردشگری و سفرهای دریایی برنامه ریزی كرد.

وی تأكید كرد: ایجاد انگیزه و شناسایی جذابیتهای موجود و افزایش امكانات و سرمایه گذاری در این بخش می‌تواند ركود در صنعت گردشگری دریایی را كاهش ‌داده و بخشی از مشكلات بیكاری موجود دراستان را مرتفع كند.

وی یادآور شد: نیروی انتظامی استان نیز برای همكاری در اجرای طرح های گردشگری و ایجاد امنیت در این استان اعلام آمادگی كرده است.

او همچنین اظهارداشت: با استفاده از توان استان های همجوار و بهره مندی از طرح های گردشگری دریایی اجرا شده و ایجاد سایت های شناور گردشگری دریایی و همفكری برای اجرای این طرح ها و تشكیل كمیسیون های مرتبط می توان نسبت به رونق و توسعه گردشگری دریایی و ایجاد اشتغال درگلستان امید داشت.

عباسی یادآور شد: بخشهایی نظیر شركتهای بنادر و كشتیرانی، شیلات، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، دفاتر خدمات مسافرتی جهانگردی باید در این زمینه فعال‌تر عمل كرده و با نگاه نو جذابیتهای موجود در این بخش را توسعه و گسترش دهنددیدگاه خود را بیان کنید