عرضه ماهیان خاویاری پرورشی در آذربایجان شرقی

عرضه ماهیان خاویاری پرورشی در آذربایجان شرقی

عرضه ماهیان خاویاری پرورشی در آذربایجان شرقی

چهار‌شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰
Wednesday, December 8, 2021

عرضه ماهیان خاویاری پرورشی در آذربایجان شرقی

//

سرپرست شیلات و امور آبزیان آذربایجان شرقی از عرضه ماهیان خاویاری پرورشی به بازار طی سالهای آینده خبر داد و گفت: توسعه مزارع پرورش ماهیان خاویاری برای حفظ گونه های بومی در دستور کار جهادکشاورزی استان قرار گرفته است

خبرگزاری مهر، محمد صمدزاده با توجه به کاهش جمعیت گونه های خاویاری در دریای خزر و توجه سازمان شیلات ایران به توسعه تکثیر و پرورش آنها در آبهای داخلی و همچنین سودآور بودن پرورش این گونه ها، برگزاری این دوره را گامی مهم در آشنایی کارشناسان زیربخش با اهمیت تکثیر و پرورش گونه های ماهیان خاویاری عنوان کرد.

وی با بیان اینکه دوره زندگی ماهیان خاویاری نسبت به سایر ماهیان طولانی تر است افزود: سن بلوغ و استحصال خاویار در این ماهیان در سنین بالا رخ می دهد.

سرپرست شیلات و امور آبزیان آذربایجان شرقی در خصوص برنامه شیلات استان برای افزایش تولید ماهیان خاویاری و در حال انقراض تصریح کرد: رهاسازی بچه ماهیان خاویاری در برخی سدها، دریاچه ها و استخرهای استان با توجه به خصوصیت تحمل پذیری این گونه ها در اقلیم های مختلف انجام می شود.

صمدزاده با بیان اینکه هم اکنون پرورش ماهیان خاویاری، فعالیتی اقتصادی است، ادامه داد: یکی از مشکلات این بخش تامین بچه ماهی مورد نیاز بوده که برای تامین آن، در واحدهای تولیدی برنامه هایی در دست اجرا است که  امیدوارم در کوتاه مدت مشکل این بخش نیز مرتفع شود.

سرپرست شیلات و امور آبزیان آذربایجان شرقی همچنین از توافق با بانک کشاورزی در ارتباط با ارایه تسهیلات به تولید کنندگان این بخش خبر داد و اظهار داشت: بر اساس توافق سازمان شیلات ایران و بانک کشاورزی برگشت سرمایه به بانک سه سال بعد از دریافت تسهیلات صورت می گیرد و در این مدت سازمان شیلات سود سه سال را به بانک پرداخت می کند.

وی با بیان اینکه این توافق برای مزارع 10 تنی صورت گرفته است و هیچگونه محدودیتی در این زمینه وجود ندارد افزود: اگر سرمایه گذار مایل به احداث مزارع بزرگتری باشد از این تسهیلات استفاده خواهد کرد.

در حال حاضر تعداد سه هزارو 200 قطعه ماهی خاویاری از شش گونه شامل دو گونه وارداتی از خارج و چهار گونه داخلی در شهرستان مرند(در استخرهای بتونی) و نیز تعداد هزار قطعه فیل ماهی بصورت پرورش در قفس در دریاچه سد ارسباران در حال پرورش هستنددیدگاه خود را بیان کنید