رودخانه باهوكلات زیستگاه تمساح مردابی

اولین مرجع ارتباطی علمی تجاری خانواده بزرگ شیلات ایران شیلات آبزیان خوراک ماهی میگو تن کنسرو صید صیادی صیدگاه ماهیگیری دامپزشکی کلینیک متخصص رستوران خدمات کارشناس همکاران ماشین آلات گرمابی سردآبی زینتی صدف مروارید لاروکشتی لنج قایق دکترمهندس اسکله موج شکن تالاب دریا دریاچه خزراستخدام کاریابی رودخانه بندر سد اسکله خاویار ماهیان خلیج فارس دریای عمان آبشارFisheries Aquaculture Fishing Feed Shrimp fish Veterinarian Professional services specialisy Hydrothermal Hot water Scroll Cold water Ornamental Oysters Pearls Larva Ship Boat Boats Tuna Port Caviar Dam Pond Dock careers Employment Engineer Caspian Oman sea Persian golf

اولین مرجع ارتباطی علمی تجاری خانواده بزرگ شیلات ایران

جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰
Friday, December 3, 2021

رودخانه باهوكلات زیستگاه تمساح مردابی

 

رودخانه باهوكلات زیستگاه تمساح مردابی

رودخانه باهوكلات يكي از پرآب ترين رودخانه هاي استان سيستان و بلوچستان و عامل اصلي حيات زندگي در جنوب بلوچستان به حساب مي آيد. اين رودخانه آب هاي مناطق وسيعي از صفحات جنوبي شهرستان ايرانشهر (بخش هاي سرباز، بمپور، راسك) و شهرستان هاي چابهار (بخش هاي دشتياري قصر قند) را جمع آوري كرده و به درياي عمان سرازير مي كند. رودخانه باهوكلات از كوه پيرآباد در 47 كيلومتري جنوب باختري ايران شهر و 38 كيلومتري شمال خاوري سرباز سرچشمه مي گيرد و به نام رودخانه رگاب (ريگاب) دهستان سرباز را به سوي جنوب باختري طي مي كند


حوزه آبریز باهو کلات
1-موقعیت،حدود و وسعت
در منتهاالیه جنوب شرقی بلو چستان قرار دارد.این منطقه بین عرض های جغرافیایی 25درجه و 10 دقیقه و27 درجه شمالی و طول های جغرافیایی 60 درجه و20دقیقه و61 درجه و 50 دقیقه شرقی واقع شده است.حود آن از مشرق به پاکستان ،از جنوب به دریای عمان ،از مغرب به حوضه آبریز رودخانه نیکشهر و از شمال به حوزه رودخانه بمپور و ماشکیل محدود می شود.این منطقه از نظر تقسیمات سیاسی قسمت هایی از بخش های دشتیاری و قصرقند واقع در شهرستان چابهار و بخش راسک و فیروزآباد را شامل می شود.مساحت کل منطقه حدود30000 کیلومتر مربع می باشد که حدود 7000کیلومتر مربع آن دشتی و بقیه کوهستانی است .حوزه رودخانه کاجو که شاخه غربی حوزه رود خانه باهوکلات را تشکیل می دهد حدود 6340 کیلومتر مربع و حوزه رودخانه سرباز با مساحت تقریبی 6400 کیلومتر مربع تا سد پیشین شاخه شرقی آن را تشکیل می دهد.


2- هواشناسی
حوزه آبریز رود خانه باهوکلات با توجه به وضعیت جغرافیایی آن تحت تاثیر جریان های جوی متعددی مانند سیستم مانسون شبه قاره هند و در نتیجه بارانهای موسمی اقیانوس هند ،جبهه های استوایی و مرکز کم فشار و جبهه های غربی با منشاء مدیترانه ایی قرار دارد لذا رژیم آب و هوایی منطقه مورد نظر را بویژه با توجه به وضعیت توپوگرافی آن نمی توان آن را رژیم ساده ایی انگاشت.
پدید های قابل ملاحظه در این منطقه عبارتند از :بادهای شدید ،طوفان شن،رگبار های سیل آسا و رعد و برق ،رطوبت نسبتا زیاد و مه صبح گاهی .


1-2- بارندگی
بطوریکه از مقایسه آمار هواشناسی این منطقه با سایر مناطق ایران برمی آیدنظر به متفاوت بودن منبع اصلی تامین رطوبت منطقه مورد نظر (اقیانوس هند و دریای عمان)بارندگی در حوزه رودخانه باهوکلات کاملا مستقل از سایر نقاط ایران و حتی مستقل از منطقه شمالی بلوچستان است.از بررسی بارندگی فصلی ایستگاه های موجود در منطقه این نتیجه بدست می آید که نزدیک به 80 درصد بارندگی در زمستان و بقیه در تابستان می بارد.دامنه تغییرات بارندگی ماهانه به مراتب بیشتر از بارندگی سالانه است.معمولا ریزش بارندگی در پائیز و بهار بصورت رگبار های شدید و این ریزش در زمستان بصورت باران ریز و معمولی است . نفوذ باد های موسمی اقیانوس هند – از اواسط تیر ماه تا اواسط شهریور ماه که دوره نهایی پیشرفت و برگشت آن می باشد- به سواحل دریای عمان در این منطقه بارندگی هایی تولید می نماید.


2-2- درجه حرارت
این منطقه دارای تابستان های گرم و طولانی و زمستان های کوتاه ومعتدل است.حداقل دما دراین منطقه بالای صفر است و لذا رویش گیاهی در تمام طول سال ادامه دارد.تغییرات ماهانه و همچنین اختلاف شب و روز درجه حرارت در این منطقه در مقایسه با سواحل غربی دریای عمان و همچنین سواحل خلیج فارس بسیار اندک است.یکنواخت بودن نسبی تغییرات ماهانه گرمای هوا در این منطقه به عوامل چندی از جمله اثر معتدل کننده دریا بر اقلیم مجاور و شروع وزش باد های موسمی در تیر ماه مربوط می باشد.


3-2- بادها
جهت بادها در تابستان بعلت وزش بادهای موسمی بیشتر از جنوب شرقی است.گاهی پیشروی مراکز کم فشار و جبهه استوائی از اقیانوس هند به دریای عمان طوفان های شدیدی را بخصوص در این دریا و ساحل آن سبب می شود. همچنین وجود منطقه فشار کم تابستانی در جنوب فلات ایران وزش بادهای شمال غربی را بویژه در بعداز ظهر ها باعث می شود.


4-2- تبخیر
بالا بودن دمای هوا و وزش بادها در این منطقه باعث رفتن میزان تبخیر شده است.مقدار تبخیر از سطح سفره آزاد بین 4 تا 7 میلی متر در روز نسبت به ماه های مختلف سال متفاوت می باشد.از آنجا که احتمال بارش هم در تابستان و هم در زمستان وجود دارد لذا مقدار تبخیر بطور متوسط 4 میلی متر در روز در نظر گرفته می شود.


5-2- رطوبت هوا
متوسط رطوبت نسبی در ماه های مختلف در منطقه مورد نظر تفاوت زیادی نشان نمی دهد.بطوریکه حد متوسط رطوبت در زمستان بین 50 تا70 و در بهار و تابستان بین70تا78 درصد می باشد.منطقه جنوب شرقی بلوچستان را باید از مرطوبترین مناطق واقع در نواحی جنوبی و شرقی کشور دانست.از این رو است که اقلیم این منطقه را باید به طور کلی می توان مرطوب و دریایی به حساب آورد.رطوبت هوای این منطقه از توده های هوایی جنوبی که بخارات اقیانوس هند را به ارمغان می آورد ناشی می گردد.


6-2- سایر عوامل هواشناسی تعداد روزهای ابری که دوره وقوع آن از اواسط پاییز تا اواسط بهار می باشد بطور متوسط 30 تا40 روز بوده است.علاوه بر دوره فوق در فصل تابستان نیز بعلت بادهای موسمی ابرهای پراکنده ایی در این منطقه تشکیل می شودو بطور کلی حد متوسط مقدار ابر ماهانه تابستان بیشتر از زمستان می باشد.


3- زمین شناسی
این منطقه از شمال به فرورفتگی جازموریان ،از شرق به مرز پاکستان ،از جنوب به دریای عمان و از غرب به گسل میناب محدود است . از نظر تکامل زمین شناسی قدیمی ترین سنگ های این منطقه دارای آمیزه های رنگین متعلق به کرتاسه فوقانی – پالئوسن می باشد(بربریان وکینگ 1981) .رسوبات بسیار ضخیم فلیش مانند مربوط به ائوسن و اولیگوسن دیده می شود که تناوبی از ماسه سنگ،شیل و مارن دارد.ضخامت این رسوبات به 5کیلومتر می رسد.با مطالعاتی که صورت گرفته نشان می دهد که کف دریای عمان از نوع پوسته اقیانوسی استو این پوسته با سرعت متوسطی حدود 5 سانتیمتر در سال به زیر خشکی (بلوک لوت) در حال فرونشستن و پیشروی است.


4- خاک شناسی
قسمت خاک های این منطقه خیلی جدید می باشدو در اثر تکامل تدریجی که بیشتر با فعالیت انسانی توام بوده بوجود می آمده اند.پدیده شوری در کلیه این خاکها مشهود است و شدت آن کم و بیش زیاد و تغییرات آن در فواصل کم نیز قابل ملاحضه است.رود خانه گرگر بیش از سایر رودخانه ها در این منطقه ایجاد فرسایش می کند بطوریکه اراضی جنوب دشیاری یه وسعت 25 هزار هکتار را در معرض فرسایش قرار داده است.نفوذ پذیری اراضی این منطقه مناسب است به طوریکه بصورت زهکش طبیعی عمل نموده ،آب اضافی از قشر های زیزین خاک به سمت رودخانه باهو کلات جریان می یابد و بدین ترتیب خطر بالا امدن سفره آب زیر زمینی و کاهش کیفیت خاک از این طریق تقریبا منتفی است.فرسایش خاک بوسیله هر دو عامل باد و آب در منطقه دیده می شود.


5-رودخانه ها
رودخانه باهوکلات پس از جریان یافتن در دشتهای باهوکلات و دشیاری به خلیج گواتر می ریزد.رودخانه سرباز از بهم پیوستن رودهای فرعی چندی تشکیل می شود.طول آن حدود 170 کیلومتر است.رودخانه کاجو از شمال قصرقند بسمت جنوب و سپس جنوب شرقی امتداد می یابد.سیلاب های این رود خانه در دشتیاری در اطراف میر بازار پخش و در موارد خاصی به رودخانه باهوکلات می ریزند.اطلاعات مربوط به دبی سالانه رود خانه های باهو کلات ،کاجو و سرباز در جدولهای زیر ارائه شده است.در این جدول دبی متوسط ،حداکثر و حداقل سالانه ،حداکثر دبی لحظه ایی و همچنین میزان مجموع آب دهی سالانه هر یک از این رود خانه ها نشان داده شده است
دبی سالانه باهوکلات در محل ایستگاه باهوکلات به متر مکعب در ثانیه


1-5- رژیم رودخانه های منطقه
بطور کلی جریان سالانه این رودخانه ها معمولا توسط چند طغیان که اغلب بصورت ناگهانی ظرف چند ساعت پس از رگبار به اوج می رسد تامین می گردد و لذا جریان پایه معمولا در رودخانه های این منطقه وجود ندارد و بعد از خاتمه هر طغیان جریان رودها روی به خشکی می گذارد.عامل مذکور و همچنین عدم بارش برف و فقدان آبرفتهای ضخیم سبب گردیده است که رود های منطقه بطورکلی غیر دائمی (فصلی)خوانده شود.فصل سیلاب یا در زمستان و یا در ماهای تیر و مرداد است . دبی رودخانه های سرباز و کاجو فقط تا چند روز بعد از هر بارندگی کاملا قابل ملاحظه است .در عرض رودخانه باهوکلات در عرض یک دوره ده ساله می توان یک سال خشک و یک سال با بیش از 250 میلیون متر مکعب آبدهی ملاحظه نمود.


2-5- رسوب و کیفیت شیمیایی آب رودخانه ها
سیلابی بودن رودخانه ها ،حساسیت خاک با توجه به شرایط اقلیمی و فقر پوشش گیاهی در بعضی قسمتهای جنوبی منطقه سبب گردیده است که آبهای سطحی اغلب روسوبات قابل ملاحظه ای به همراه داشته باشد
رودخانه باهوكلات یكی از پرآب‌ترین رودخانه‌های استان سیستان و بلوچستان و عامل اصلی حیات و زندگی در جنوب بلوچستان به حساب می‌آید. این رودخانه آب‌های مناطق وسیعی از صفحات جنوبی شهرستان ایرانشهر (بخش‌های سرباز، بمپور، راسك) و شهرستان‌ چابهار (بخش‌های دشتیاری قصر قند) را جمع‌آوری كرده و به دریای عمان سرازیر می‌كند.
رودخانه باهوكلات از كوه پیرآباد در 47 كیلومتری چنوب شرقی ایرانشهر و 38 كیلومتری شمال غربی سرباز سرچشمه می‌گیرد و به نام رودخانه رگاب (ریگاب) دهستان سرباز را به سوی جنوب شرقی طی می‌كند. در سر راه با دریافت آب رودهای مهجكا، سیاه كئور، بگنان و هیچدر در جهت سرباز سرازیر می‌گردد. در این محل با رودخانه قوامك یكی شده و به نام رود سرباز به سوی جنوب غربی از دره‌های تنگ و پرپیچ و خم عبور می‌كند و با رودخانه اسپكار همراه می‌شود. این رود در مسیر خود آب رودهای كیش و پیشامگ را نیز دریافت كرده و به نام رود گامشاندر به ناحیه پیشین وارد می‌شود. در این ناحیه با رودخانه‌های سوهون تنگ و سوران آب درهم می‌آمیزد و سد پیشین را پشت سر می‌‌گذارد و به سوی جنوب غربی روان می‌گردد. پس از دریافت یكی دو رود دیگر به دهستان باهوكلات در شهرستان چابهار داخل می‌شود. رودخانه باهوكلات در 90 كیلومتری شرق چابهار به خلیج گواتر در دریای عمان سرازیر می‌شود.
طول رودخانه 340 كیلومتر و مساحت حوضه آبریز آن در حدود 8000 كیلومترمربع است. حداكثر آبدهی لحظه‌ای آن 8/11 مترمكعب در ثانیه اندازه‌گیری شده است. این میزان آبدهی لحظه‌ای نشانگر سیلابی و طغیانی بودن شدید این رودخانه می‌باشد. این رودخانه به ویژه به دلیل زیستگاه تمساح ایرانی اهمیت توریستی فراوان دارد

 

 

 

 

 

 

 

 

 


اولین مرجع ارتباطی علمی تجاری خانواده بزرگ شیلات ایران شیلات آبزیان خوراک ماهی میگو تن کنسرو صید صیادی صیدگاه ماهیگیری دامپزشکی کلینیک متخصص رستوران خدمات کارشناس همکاران ماشین آلات گرمابی سردآبی زینتی صدف مروارید لاروکشتی لنج قایق دکترمهندس اسکله موج شکن تالاب دریا دریاچه خزراستخدام کاریابی رودخانه بندر سد اسکله خاویار ماهیان خلیج فارس دریای عمان آبشارFisheries Aquaculture Fishing Feed Shrimp fish Veterinarian Professional services specialisy Hydrothermal Hot water Scroll Cold water Ornamental Oysters Pearls Larva Ship Boat Boats Tuna Port Caviar Dam Pond Dock careers Employment Engineer Caspian Oman sea Persian golf