مهندس حمید رضا مرادی

شیلات , آبزیان , ماهی , میگو , صید , صیادی , مزرعه , پرورش ماهی , صیدگاه , ماهیگیری , دامپزشک , متخصصین شیلاتی , رستوران غذاهای دریایی , خدمات کارشناسی , گرمابی , سردآبی , کنسرو تن , زینتی , ماهیان زینتی , بچه ماهی , صدف , مروارید , لارو , کشتی , لنج , قایق , اسکله , موج شکن , اقیانوس , تالاب , دریا , دریاچه , خزر , خلیج فارس , دریای عمان , آبشار , سد , رودخانه , خاویار , ماهیان , بندر , خور , استخدام , کاریابی , بازارچه , دانشگاه , تکثیر و پرورش , تخم چشم زده , امگا 3 , تیلاپیا

اولین مرجع ارتباط علمی تجاری خانواده بزرگ شیلات ایران

چهار‌شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶
Wednesday, January 24, 2018

مهندس حمید رضا مرادی

 

 

مهندس حمید رضا مرادی

 

 

 

بنام خدا
پیش بینی ها خبر از جمعیت 9 تا 10 میلیارد نفری کره زمین در سال 2050 می دهند. تامین امنیت غذایی این تعداد انسان، یک چالش بزرگ برای دولت ها و سازمان های بین المللی می باشد که از هم اکنون کارشناسان را به تفکر در این خصوص وا داشته است.
یکی از منابع مورد اطمینان برای تأمین غذای مورد نیاز این جمعیت انبوه، منابع غذایی گیاهی و آبزیان می باشد. دلیل این امر امکان توسعه پایدار این دو گروه غذایی می باشد در حالی که تولید سایر منابع غذایی با مسائل زیست محیطی از قبیل افزایش تولید میزان گازهای گلخانه ای و مصرف بالای منابع آب شیرین همراه می باشد.
آبزیان به دلیل پرورش در واحد حجم (مترمکعب)، امکان پرورش در آب های لب شور، شور و آب های بازیافتی، امکان تولید فوق متراکم، ضریب تبدیل غذایی مناسب، کیفیت پروتئین و ارزش غذایی بالا، تولید انواع فرآورده های متنوع و امکان تولید محصولات با ارزش افزوده از ضایعات، یکی از گزینه های جدی دولت ها برای تغذیه مردم کشورها می باشند.
کشور ایران به رغم قرار گرفتن در کمربند خشک زمین و محدودیت منابع آب شیرین، با داشتن موقعیت های مناسب از لحاظ دسترسی به منابع آب های لب شور و شور (داخلی و حاشیه ای) و اقلیم مناسب از لحاظ شرایط نور و دما، امکان توسعه آبزی پروری انواع گونه های جانوری و گیاهی مربوطه را دارد. گونه های ماهیان با ارزش تجاری بالا از قبیل ماهیان خاویاری، ماهیان خانواده آزاد ماهیان، مارماهی، تیلاپیا، کپورماهیان، سوکلا، شانک، سرخو، هامور و کفشک، سخت پوستانی مانند میگو و خرچنگ دراز آب شیرین، انواع نرم تنان مثل خیار دریایی، دو کفه ای ها و گیاهان دریایی از قبیل جلبک های ماکرو و میکرو و گونه های حرا، سالیکورنیا و ... می باشند که علاوه بر ظرفیت اشتغالزایی بالا در بخش تولید، در بخش فرآوری و استحصال فرآورده های جنبی نیز ظرفیت درآمدزایی و اشتغالزایی بالایی دارند. ضمن اینکه فعالیت در این بخش به عنوان فعالیت های توسعه پایدار، ضمن توجه به حفظ و حراست از منابع طبیعی به عنوان بستر اولیه فعالیت در این صنعت، منجر به توسعه صنعت گردشگری به خصوص گردشگری کشاورزی (Agro Tourism) به عنوان صنعت سبز در کشور خواهد شد (گردش مالی صنعت گردشگری بالغ بر 6500 میلیارد دلار در سال گذشته بوده است).
برای دستیابی به این مهم توجه به رعایت قوانین توسعه پایدار، تجارت بین الملل (لیبل گذاری، ردیابی محصول، اصول بهداشت غذایی)، استفاده از اصول مدیریت کیفیت و توجه به بازار هدف و مطالعه کامل آن، در کنار تلاش دولت برای توسعه روابط سیاسی – اقتصادی، ایجاد زیرساخت های صنعتی، حمل و نقل ارزان و مطمئن، تسهیل مبادلات تجاری و حمایت های بین المللی، لازم و ضروری می باشد.
امید است در سال 1394 با تلاش های تیم دیپلماتیک کشور جهت رفع کامل تحریم های اقتصادی، حمایت های وزارتخانه ها و بانک ها، حضور سرمایه گذاران خارجی، همکاری مستمر مراکز دانشگاهی – تحقیقاتی با بخش خصوصی، تمایل سرمایه گذاران به استفاده از تکنولوژی های مدرن و ظرفیت علمی متخصصین و همفکری و همدلی خانواده بزرگ شیلات، شاهد شکوفایی هرچه بیشتر صنعت شیلات و آبزیان کشور باشیم. متاسفانه تاکنون این ظرفیت عظیم، به دلیل تکیه بر درآمدهای نفتی، بسیار مغفول مانده که امید است با پایان ماه عسل صدساله نفت با ایرانیان، توجه بیشتری به این منبع عظیم لایتناهی و استراتژیک گردد.
با آرزوی سالی همراه با موفقیت های بسیار برای خانواده بزرگ شیلات ایران.

با تقدیم احترام
حمیدرضا مرادی
کارشناس و مشاور فرآوری و توسعه بازار محصولات شیلاتی

 

 

 

 

 

فیلمهای جالب شیلاتی خود را جهت درج در این قسمت ایمیل فرمایید