تالابهای سه گانه آلاگل – آجی گل – آلما گل / گلستان

شیلات آبزیان آبزی خوراک آبزیان ماهی میگو تن ماهی کنسرو ماهی صید صیادی صیدگاه ماهیگیری دامپزشکی کلینیک آبزیان متخصص آبزیان رستوران خدمات کارشناسی همکاران شیلاتی ماشین آلات گرمابی سردآبی ماهیان زینتی صدف مروارید لارو کشتی لنج قایق دکتر مهندس اسکله تالاب دریای خزر استخدام کاریابی رودخانه بندر سد اسکله خاویار ماهیان خاویاری خلیج فارس دریای عمان Fish Fisheries Aqua Aquaculture Fishing Feed Shrimp Veterinarian Professional services Aquaculture specialisy Hydrothermal Hot water Scroll Cold water Ornamental fish Oysters Pearls Larva Ship Boat Boats Tuna Port Caviar Dam Pond Dock careers Employment Engineer Doctor Caspian Oman sea Persian golf,شیلات , آبزیان , آبزی , خوراک آبزیان , ماهی , میگو , تن ماهی , کنسرو ماهی , صید , صیادی, صیدگاه ماهیگیری , دامپزشکی , کلینیک آبزیان , متخصص آبزیان , رستوران خدمات کارشناسی , همکاران شیلاتی , ماشین آلات , گرمابی , سردآبی , ماهیان زینتی , صدف , مروارید , لارو , کشتی , لنج , قایق ,دکتر, مهندس ,اسکله , تالاب , دریای خزر , استخدام , کاریابی, رودخانه , بندر , سد , اسکله , خاویار, ماهیان خاویاری , خلیج فارس , دریای عمان ,Fish , Fisheries , Aqua , Aquaculture , Fishing , Feed, Shrimp , Veterinarian, Professional, services ,specialisy , Hydrothermal ,Hot water, Scroll , Cold water, Ornamental ,fish ,Oysters , Pearls , Larva , Ship , Boat, Boats , Tuna , Port , Caviar Dam , Pond , Dock , careers , Employment, Engineer , Doctor, Caspian , Oman sea , Persian golf

مرجع شیلاتی و ارتباط نزدیک و مستقیم علمی و تجاری بین کلیه فعالان در صنوف مختلف شیلات و آبزیان ایران و جهان اولین مرجع ارتباط علمی تجاری خانواده بزرگ شیلات ایران | شیلات , آبزیان , ماهی , میگو , صید , صیادی , مزرعه , پرورش ماهی , صیدگاه , ماهیگیری , دامپزشک , متخصص , رستوران غذاهای دریایی , خدمات کارشناسی , گرمابی , سردآبی , کنسرو تن , زینتی , ماهیان زینتی , بچه ماهی , صدف , مروارید , لارو , کشتی , لنج , قایق , اسکله , موج شکن , اقیانوس , تالاب , دریا , دریاچه , خزر , خلیج فارس , دریای عمان , آبشار , سد , رودخانه , خاویار , ماهیان , بندر


تالابهای سه گانه آلاگل – آجی گل – آلما گل / گلستان

تالاب آلاگل در شرق جاده آق قلا به اینچه برون واقع گردیده که مساحت آن در زمان پرآبی به ۲۵۰۰ هکتار می رسد . این تالاب همانند تالاب های آجی گل و آلماگل از رودخانه مرزی اترک و زهکشهای طبیعی تامین می شود . محیط های پیرامونی تالاب با پوشش نی و جگن و درختچه های گز پوشیده شده است . بستر قالب دراکثر نقاط پوشیده از پوشش سبز جلبک می باشد . هر ساله در فصل مهاجرت هزاران پرنده به این تالاب و دیگر تالاب های استان می آیند که از انواع قو فلامینگو – اردک – پرستو – قازها می توان نام برد .

انگیزه های جذب گردشگر


این تالاب به دلیل قابلیت و اهمیت بین المللی که دارد از لحاظ اکوسیستم طبیعی و اکوسیستم آبی قابل استفاده برای گردشگران و علاقمندان ورزش های آبی – ماهی گیری و ... می باشد .


مجموعه تالاب های آق قلا و اترک


این مجموعه در قسمت جنوبی رودخانه اترک واقع شده و مشتمل بر تالاب ها و مرداب های اینچه، آلماگل، آلاگل، اینجه برون، بی بی شیروان، آجی گل، نمک و دانشمند است که مجموع مساحت آنها هزارو دویست و پنجاه هکتار تخمین زده می شود. برخی از این تالاب ها از جمله تالاب آلاگل در فهرست کنواسیون تحقیقات بین المللی پرندگان آبزی و مهاجر در سال هزارو سیصدوپنجاه به ثبت رسیده است.فاصله تالاب ها از یکدیگر بسیار نزدیک است و آب و هوای محدوده آنها مدیترانه ای گرم با تابستان های خشک و گرم و زمستان های ملایم می باشد. سطح آب تالاب ها در زمان پرآبی به بیش از دوهزارو پانصد هکتار نیز می رسد. این مساحت به عواملی نظیر میزان آب ورودی و خروجی، به اقلیم و دیگر عوام محیطی بستگی دارد. آب این تالاب ها از رودخانه اترک تأمین می شود.تالاب های یاد شده محل زیست پرندگان مهاجر متنوعی است که از جمله آنها می توان به فلامینگو ها ، قوها، غازها، حواصیل و... اشاره کرد. فصل شکار طبق تقویم اداره محیط زیست از اول پاییز تا آخر زمستان هر سال و هر هفته دو روز(چهارشنبه و جمعه) می باشد.از ماهیان این تالاب ها نیز می توان به کولی، اورنج، سیم پرک و شیشه ماهی اشاره کرد که فصل صید آن طبق مجوز اداره محیط زیست گنبد از پانزده اردیبهشت تا پانزده اسفند ماه هر سال می باشد.از آنجا که این مجموعه تالاب ها و مرداب ها دارای راه های دسترسی، محوطه های اطراق، چشم اندازهای دشتی، مرغزارهای وسیع و پرندگان بومی و مهاجر، همچنین استفاده های طبی می باشند، قابلیت های فوق العاده ای را برای ایجاد یک کانون توریستی فراهم می کنند. شکار و صید بی رویه، چرای دام، وارد کردن گونه های غیر بومی، قطع اشجار و... ازجمله عوامل تهدیدکننده این تالاب ها به شمار می آیند.

در دشت هموار ترکمن صحرا و در مرز شمالي با کشور ترکمنستان و تقريباٌ از غرب روستاي "داشلي برون" به سمت درياي خزر ، به لحاظ وضعيت زمين ساختي و وجود شاخ آبهاي رودخانه اترک در اين منطقه، مجموعة تالابي شگفت انگيزي بوجود آمده است. اين تالاب ها شامل : آلماگل –آلاگل– آجي گل- اينچه – دانشمند– بي بي شيروان – شور و... است که مجموع مساحت آنها بر حسب سال هاي پر آبي و يا خشک سالي متغير است . گرچه برخی اوقات از این تالابها در نقشه هاي جغرافيايي به عنوان درياچه نام برده می شود ، نظير درياچه دانشمند ، درياچه آلاگل ، درياچه شور ( نمک ) اما همة آنها به لحاظ دارا بودن عمق کمتر از 6 متر در قالب تعاريف کنوانسیون رامسر از تالاب ها گنجانده مي شوند.

برخی از اعضای کانون دیده بانان زمین ( نسرین دخت خطیبی – مینا محبوبی – فرشته موثق نژاد – طاهره ابوطالبی و صبور حبیبی) در آبان و آذر ماه سال جاری موفق به بازدید از این تالاب ها شدند . در گزارش زیر به دلیل اهمیت بین المللی سه تالاب "آجي گل ، آلاگل و آلماگل " ، تنها به همین تالاب ها پرداخته شده است .

تالاب های سه گانه "آجي گل ، آلاگل و آلماگل " با مساحت 3027 هکتار به علت اینکه یکی از کانون های زاد آوری پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی بوده و مانند تالاب بین المللی گمیشان به علت داشتن 4 معیار ، 1a - ,2a 3a و 3c در سال 1354 به عنوان يک سایت در فهرست کنوانسيون حفاظت از تالابها ( رامسر ) به ثبت رسيند. اين تالاب ها به ترتيب از نوعSs ( مردابها ي شور ، لب شور ، آهکي ، فصلي / ادواري ) Ts (مرداب ها و حوضچه هاي آب شيرين فصلي/ادواري )R ( درياچه هاي شور ، لب شور و آهکي فصلي /تناوبي ) P ( درياچه هاي آب شيرين فصلي /ادواري ) W ( تالاب هاي با پوشش درختچه اي ) طبقه بندي شده اند . " ( منبع : راهنماي تالاب هاي ايراني ثبت شده در کنوانسيون رامسر – سازمان حفاظت محيط زيست – تهيه و تدوين مسعود باقر زاده کريمي و مهبد روحاني رانکوهي - 1382)

" ُگل " در زبان ترکي به معنی تالاب است و اسامي تالاب هاي فوق الذکر در زبان ترکمني به معني تالاب هاي شور و گِل آلود است.

این تالاب های سه گانه ، همانگونه که اشاره شد ، در اراضي هموار ترکمن صحرا و در محدوده تپه هاي شني کم ارتفاع و اراضي شني مسطح قرار گرفته اند. از نظر زمين ساختي نيز بستر طبيعي آنها در منطقه " پلايا " است و جزو مناطق آبگير محسوب مي شود که در شمال تراس هاي لسي و آبرفتي دشت گرگان قرار دارد . رودخانه اترک و ريز آبه ها و سيلاب هاي آن نقش قابل توجهي در تامين آب اين تالاب ها دارند.

( رودخانه اترک با 535 کيلومتر طول ، از ارتفاعات قوچان در خراسان سرچشمه مي گيرد و پس از عبور از استان خراسان در مراوه تپه وارد استان گلستان مي شود و در روستای مرزی "چات" مرز ایران و جمهوری ترکمنستان را به طول 190 کیلومتر تشکیل می دهد و سرانجام در 33 کیلومتری شمال غربی شهر گمیشان به دریای خزر می ریزد. )

آب و هواي اين منطقه در تابستان خشك و گرم و در زمستان‌ها معتدل مي‌باشد. متوسط بارندگي اين منطقه کمتر از 300 ميليمتر در سال است. بعلاوه وجود دوره هاي طولانی خشک سالي از ويژگيهاي بارز اقليم اين منطقه است.

از نظر پوشش گیاهی تفاوت هایی در این سه تالاب بر اساس گزارش های سازمان حفاظت محیط زیست وجود دارد از جمله این که در تالاب آلماگل تراکم پوشش گياهی کمتر از تالاب آجی گل است . درتالاب آلماگل از گياهان شناور در آب ، تنها " بومادران آبی" و از گياهان بن در آب تنها " نی" در بخشهای محدودی از تالاب رویش دارند . ولی درتالاب آجی گل " بو مادران آبی" بخش وسيعی از آنرا پوشانده و گياه " گوشاب شانه ای " نيز ديده شده واز گونه های گياهی بن در آب " نی " ، " جگن " و " لويي" مشاهده می شود . به علاوه بستر همه اين تالا ب ها لجنی و عمق لجن در تالاب آلماگل بيش از آجی گل است.

اين تالاب ها از نظر موقعیت سياسي در بخش " داشلي برون شهرستان گنبد کاووس در استان گلستان قرار دارند . مسير دسترسي به اين تالاب ها از شهر گرگان به سمت آق قلا و اينچه برون است .

درسال 1344 منطقه تالابی فوق جزو بخش " داشبرون یا اترک از توابع شهرستان " دشت گرگان " بوده است. در کتاب جغرافیا و جغرافیای تاریخی گرگان و دشت تالیف اسدالله معینی – ( چاپ 1344- چاپخانه شرکت سهامی طبع کتاب ) در توصیف این بخش ، اراضی تالابی، شن زار ها و موقعیت دو روستای " تنگلی " و " اوخی تپه " چنین آمده است :

" ... بخش داشیرون از طرف شمال به شوروی، از طرف شرق به بخش کلاله و مراوه تپه و از طرف جنوب به بخش های مرکزی گنبد کاووس و پهلویدژ واز غرب به سر حد ایران و شوروری و بخش گمیشان محدود می شود . قسمت جنوب غربی آن ارتفاعات کوتاه " گوکجه " و "نارلی داغ " و "حالت نبی" واقع شده ولی قسمت های غربی این بخش دشتی و شوره زار است . در منطقه بین دو رود اترک و گرگان به علت نبود آب ، آبادی وجود ندارد . در این منطقه زراعت چندانی انجام نمی شود و استفاده اهالی از مراتع و نگهداری احشام است . ولی در مجاورت اترک ، قسمت عمده زمین بکلی خشک و شن سیاه رنگ می باشد . بواسطه صافی زمین و بی عارضه بودن آن عبور و مرور در جلگه مجاور رودخانه خیلی سهل است و می توان با سرعت 80 کیلومتر با اتومبیل حرکت کرد. اما به محض بارندگی بواسطه نرمی زمین منطقه تبدیل به لجن زار ی می شود که عبور از آن غیر ممکن است

تَنگُلی - این روستا در جنوب غربی " داشلی برون " واقع است. از طرف راست به واسطه وجود دریاچه ها تا حدی معابر این آبادی مسدود است.... گله داران این منطقه در زمستان به خراسان میروند و از معدن نمک واقع در جنوب آبادی نمک استخراج می کنند . و جمعیت آن 677 نفر است .

اوخی تپه - .... موقع طغیان رودخانه تمامی اطراف این روستا را سیل فرا می گیرد . جمعیت آن نیز 46 نفر است . "

دو روستای تنگلی و اوخی تپه که از روستا های شاخص در این اراضی تالابی می باشند آنگونه که در کتاب آمده است، بین تالاب های آلماگل ، آجی گل ، دریاچه شور قرار داشته اند . ولی اکنون با عبور جاده ها از میان این تالاب ها، پیوستگی و یکپارچگی گذشته این تالاب ها از بین رفته است

تالاب بین المللی آلاگل در غرب جاده آق قلا – تنگلی ، اينچه برون و در 10کيلومتري جنوب غربي جاده تنگلی به اينچه برون و در غرب شوره زار بزرگ آلاگل قرار دارد . مساحت این تالاب حدود 2500 هکتار ( در زمان پر آبي ) است که با وجود نوسان سطح آب در سال هاي خشک، اين تالاب کاملاٌ خشک نميشود. ارتفاع تالاب از سطح دريا منفی 6 است . (شش متر پايين تر از سطح آبهاي آزاد) و متوسط عمق آن در حدود 2 متر است. آب اين تالاب مانند ساير تالاب هاي اين منطقه از رودخانه اترك و زهكش هاي طبيعي و نهرهاي شور به نام هاي"سامان" و "شورجه" تأمين مي شود

پرندگان : تالاب بین المللی آلاگل پذيراي پرندگان مهاجر در زمستا ن است که جوجه آوري نيز مي کنند. تا کنون 85 گونه پرنده شامل 19 گونه بومي و 66 گونه مهاجر در تالاب ها ي آلاگل ، آجي گل ، آلما گل شناسايي شده است. از پرندگان مهاجر 14 گونه آن عبوري بوده و بقيه زمستان گذراني مي کنند و يا در تابستان جوجه آور هستند . برخي پرندگان مشاهده شده در تالاب آلاگل عبارتند از :

فلامينگو ، غاز پيشاني سفيد ، پليکان سفيد ، پليکان پاخاکستري ، قوي گنگ ، قوي فرياد کش ، انواع کشيم ها ، بو تيمار هاي کوچک ، سليم ها و پرستو ها .

سرپرست حفاظت محيط زيست گنبدكاووس در 24 مهر ماه سال جاري (84) خبر از فرود پيش قراولان پرندگان مهاجر شمال سيبري در اين تالاب هاي بين المللي را داد. وي گونه هاي اين پرندگان مهاجر را شامل انواع اردك، قو، چنگر، حواصيل، اگرت، باكلان، كشيم، غاز و پرندگان شكاري از قبيل سنقر تالابي، عقاب ها، شاهين و سارگيه ها خواند

گياهان تالاب بین المللی آلاگل يا در حاشيه تالاب قرار دارند نظير " گز " و يا ريشه در آب دارند نظير لوئي . تلفيق اين دو ، چشم انداز هاي بسيار شگفت انگيزي را در اين تالاب بوجود آورده است. از گونه هاي گياهي تالاب مي توان به گونه های زیر اشاره داشت :

Carex spجگن - Typha angustifolia لوئي–گرز -Tamarix aphylla شورگز– گز شاهي - Potamogeton pectinatus بارهنگ آبي شانه اي - Phragmites australis ني - Ceratophyllum demersumعلف شاخي غوطه ور - Ranunulus trichophyllus آلاله ميوه کرکي- Juncus spp صوف-سازو -Polygonum amphibium هفت بند دوزيست

مخاطرات تالاب بین المللی آلاگل :

شکار قانوني و غير قانوني مانند تالاب هاي ديگر کشور از مخاطرات جدی اين تالاب است. فصل شكار طبق تقويم اداره محيط‌زيست از ابتدای پاييز تا پایان زمستان هر سال هفته ای دو روز(چهارشنبه و جمعه) مي‌باشد که عملاٌ بر قانوني بودن کشتار پرندگان به عنوان تفريح و تفنن صحه مي گذارد ، که البته امسال (84) به دليل شيوع انفولانزاي مرغي ظاهراٌ محدوديت هايي ايجاد شده است .

جاده کشی از ديگر معضلات جدی گریبانگیر این تالاب است . اين جاده کشي ها علاوه بر آنکه مخاطراتي براي تالاب در بر دارد و به اکوسیستم یکپارچه آن آسیب می زند ، خود نیز به دلیل سیل گیربودن منطقه ، بسیار آسيب پذير است .

کانال کشي یکی دیگر معضلات این تالاب است در به هم زدن تعادل طبیعی تالاب بین المللی آلماگل موثر بوده است .

احداث سد خاکي در بالادست اين تالاب نيز از ديگر مخاطرات اين تالاب و تالاب هاي همجوار آن است.

مجموع اين مخاطرات به علاوه تهدید های دیگر ، ضمن نابود سازی کارکرد های اصلی و مهم این تالاب که زیان جبران ناپذیری به یک پدیده با اهمیت از جنبه بین المللی ، منطقه ای ، ملی ومحلی وارد می سازد ، نشان از پایمال کردن تعهد نسبت به پیمان بین المللی تالاب ها دارد

تالاب بین المللی آجی گل با مساحت 320 هکتار و حجم آب 7/2 میلیون متر مکعب ، در حدفاصل دو تالاب آلماگل و آلاگل قرار دارد. این تالاب يكي ديگر از تالاب هاي بخش داشلي برون است که در غرب روستای " اوخی تپه " و جنوب تنگلی قرار دارد . این تالاب همچنین در شمال " شوره زار آلاگل " و در فاصله 2 کیلومتری شرق دریاچه " شور " قرار دارد و ارتفاع آن از سطح آبهای آزاد ، منفی چهار متر است . این تالاب زیر نظر اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گنبدکاووس اداره می شود .

تالاب بین المللی آجی گل از 2 بخش شرقی و غربی تشکیل شده كه بخش غربي آن نسبت به بخش شرقی عمیق تر است . عمق تالاب بین یک تا 5 متر اعلام شده است . اگر چه دو بخش شرقی و غربی در اصل یک اکوسیستم واحد را تشکیل می داده است ولی عبور جاده از میان آنها ضمن بر هم زدن این اکوسیستم واحد این تالاب بزرگ را به دو تالاب کوچک با آسیب پذیری بیشتر تقسیم کرده است.

پرندگان : پرندگان نام برده شده در تالاب آلاگل در این تالاب نیز مشاهده شده است نظیر : فلامينگو ، غاز پيشاني سفيد ، پليکان سفيد ، پليکان پاخاکستري ، قوي گنگ ، قوي فرياد کش ، انواع کشيم ها ، بو تيمار هاي کوچک ، سليم ها و پرستو ها که بسته به شرایط جوی هر ساله چه از نظر جمعیت و چه از نظر انواع متفاوت خواهد بود

ماهیان تالاب : طبق گزارش های سازمان حفاظت محیط زیست در تالاب آجی گل نزدیک به 8 گونه ماهی وجود دارد که 4 گونه آن شامل کلمه، سياه ماهی ، آلبرنوس و " باربوس بومی و 4 گونه دیگر شامل کپور معمولی ،آمورچه، گامبوزيا و تيره کولی از گو نه های غير بومی هستند

گیاهان : مطابق مطالعات سازمان حفاظت محیط زیست مهم ترین گونه های گیاهی این تالاب عبارتند از : Typha angustifolia– لوئي–گرز Tamarix aphylla شورگز– گز شاهي Potamogeton pectinatus بارهنگ آبي شانه اي– Phragmites australis ني - Ceratophyllum demersumعلف شاخي غوطه ور Ranunulus trichophyllus آلاله ميوه کرکي Juncus spp صوف-سازو Polygonum amphibium دوزيست Myriophllom spicatum و Carex spجگن.... اشاره کرد

مخاطرات تالاب بین المللی آجی گل :

کانال کشی از تالاب آجی گل از طریق کانالی به طول6 کیلومتر با ظرفیت حداکثر6/3 متر مکعب برثانیه .

جاده کشی جاده کشی نظیر بیشتر تالاب های منطقه .

پمپاژ آب برای 100 هکتار مزرعه زیتون : پمپاژ آب از تالاب شرقی بوسیله لوله برای آبیاری 100 هکتار مزرعه زیتون انجام می شود که متعلق به بانک کشاورزی گنبد کاووس است

تالاب آلماگل در زبان محلی به معني درياچه سيب است . این تالاب بین المللی با مساحت 210 هکتار و حجم آب 5 میلیون متر مکعب، در شمال تالاب آجی گل قرار دارد. تالاب آلماگل تقریباً به شکل چهارگوش است .

تالاب بین المللی آلماگل با عمق متوسط 2 متر و عمق حداکثری 4 متر، يكي ديگر از تالاب هاي بخش داشلي برون است . ارتفاع این تالاب از سطح دریا های آزاد منفی 4 متر می باشد . آلماگل درياچه‌اي غني از مواد مغذي است که شوري آب آن كمتر از دو تالاب آلاگل و آجی گل است .

محيط اطراف تالاب آلماگل استپي است كه در آن تپه‌هاي كم ارتفاع شنی نيز ديده مي‌شود. این تالاب در جمع آوری آب های ناشی از سیلاب های فصلی نقش قابل توجهی دارد.

پرندگان : تالاب بین المللی آلماگل زیستگاه مناسبی است برای زمستان گذرانی انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی از جمله كشيم گردن سياه، باكلان، حواصيل خاكستري، اگرت، اردك سرسياه، اردك سياه كاكل، اردك تاجدار، اردك سرسفيد، خوتكا، چنگر، چوب پا، خروس كولي، تليله كوچك، آبچليك، كاكايي، قوي گنگ، غاز پيشاني سفيد وعقاب دريايي دم سفيد مي‌باشند.ازبين اين پرندگان اردك سرسياه، سياه كاكل و تاجدار جزو گونه‌هاي در حال كاهش هستند .

ماهیان و دیگر جانوران تالاب در تالاب آلماگل 3 گونه ماهی شامل کلمه ،سياه ماهی و يرنوس جزو گو نه های بومی است . از بين اين گونه‌ها ماهي كلمه و اسبله از ماهيان در تهدید نابودی می باشند . گونه های دیگری نظیر آمور و ...غير بومی می باشند . همچنین
"لاك پشت بركه‌اي، لاك پشت خزري، لاسرتاي سبزخزري، آگاماي خورشيدپرست، ، مار آبي، كفچه مار و افعي" نيز از جمله جانورانی هستند كه در اطراف تالاب آلماگل ديده شده اند .

گیاهان : از نظر گونه‌هاي گياهي نيز حدود ‪ ۸۰درصد پراكندگي و گسترش پوشش گياهي تالاب آلماگل در قسمت شرق و شمال شرقي آن مي‌باشد و گونه‌هاي مختلف گياهان آبزي درآن وجود دارد. نظیر "چنگال آبي، بومادران آبي، جگن، ني، هفت بند، آلاله آبي و لويي. گياهان محدوده تالاب نقش قابل توجهی در كنترل و جلوگيري از فرسايش اراضي مجاور به هنگام بروز سيلاب دارند که ازعمده‌ترين آنها مي‌توان به علف شور، جاروتركمني، گزشاهي، خارشتر، يولاف وحشي و...اشاره كرد

.

مخاطرات تالاب بین المللی آلماگل :

گردشگری نابخردانه بزرگترین تهدید- اگر چه این تالاب تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست است ولی به منظور بهره برداری های گردشگری ، در اختیار شهرداری اینچه برون قرار گرفته است . شهرداری اینچه برون به سلیقه خود اقدام به معرفی و کاشت درختانی نظیر کاج و صنوبر و گیاهان تزیینی غیر بومی به این تالاب کرده است . در نتیجه این شهرداری با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست علاوه بر لطمه زدن به زیست بوم طبیعی این تالاب و حاشیه های آن ، و نیز نابود سازی کارکرد های اصلی و مهم این تالاب که زیان جبران ناپذیری به یک پدیده با اهمیت از جنبه بین المللی ، نشان از پایمال کردن تعهد نسبت به پیمان بین المللی تالاب ها دارد

دید گاه گردشگری نابخردانه بر روی تالاب ها خطر جدی است که اکوسیتم تالاب ها را مورد تهدید جدی قرار داده است

به عنوان مثلا فريدون اونق رئيس ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان گنبدكاووس در مصاحبه با روزنامه ایران ( آبان 1386) می گوید : ايجاد مبلمان، ساخت استراحتگاه هاي موقت، سفره خانه هاي سنتي، نورپردازي و ... در اين مكان ها مي تواند در راستاي ساماندهي مجموعه گردشگري تالاب ها باشد

این اظهارات در حالی بیان می شود که امروزه گردشگری در محدوده این پدیده های طبیعی بسیار شکننده بویژه در مناطق خشک ، می بایست با نگاه کاملا حفاظتی انجام شود که لطمه ای به اکوسیستم تالاب واردنیاورد به عنوان مثال نور پردازی، شرایط زندگی موجودات تالاب ها را با مخاطرات جدی رو برو می سازد و یا ایجاد استراحتگاه های موقت و سفره خانه های سنتی و غیر سنتی در تعارض با شرایط حفاظتی آنها قرار می گیرد و نابودی آنها را سرعت می بخشد .

نگاه به تالاب های با ارزش بین المللی، همانند نگاه گردشگری به یک دریاچه دست ساز پارک شهری ، بدون توجه به ارزش های بی بدیل این میراث های طبیعی ، نگاهی نابخردانه، سود ورزانه با پیامد های مخرب و جبران ناپذیر است که موجب خسارت جبران ناپذیر به این میراث ها طبیعی می شود. این نگاه و برنامه ریزی های اینچنینی باید تغییر یابد ! و دولت اجازه ندارد با میراث طبیعی یک ملت به نام گردشگری دست به تخریب آن زند ! و مسئولین ضمن حفاظت جدی و علمی از آنها ، تنها شرایط بازدید می بایست فراهم شود و از هر نوع اقامت متمرکز موقت و و دائمی در کنار این تالاب ها جلوگیری بعمل آید . اما در شعاعی غیر آسیب رسان آنهم بعد از مطالعات کارشناسی شده ، مسئولین و شهرداری ها می توانند شرایط اقامتی و یا تسهیلات اقامتی برای گردشگران را مهیا کنند

http://www.earthwatchers.org/alagol.html