پایگاه اینترنتی ایران آکوا

گزارشها

گزارشها

گزارشها

کاهش سرانه مصرف آبزیان در کشور

توسعه آبزی‌‌‌پروری یکی از مهم‌ترین زیربخش‌‌‌های اقتصادی در تامین امنیت غذایی، تجارت، اشتغال‌زایی، کارآفرینی و محرومیت‌‌‌زدایی در کشور و در عین حال راهکاری کلیدی برای رونق «اقتصاد دریامحور» است که اخیرا بر اهمیت این مبحث بسیار تاکید می‌شود. درواقع یکی از بازیگران و نقش‌‌‌آفرینان اصلی توسعه دریامحور، بحث صنعت شیلات است. این موارد در حالی بیان می‌شود که مجموع تولیدات صید و آبزی پروری کشورهای ذی‌نفع در این حوزه در سال ۲۰۲۰ به رکورد بی‌‌‌سابقه ۲۱۴ میلیون تنی رسید که شامل ۱۷۸ میلیون تن آبزیان و ۳۶ میلیون تن جلبک بود که نسبت به رکورد قبلی سال ۲۰۱۸ (۲۱۳ میلیون تن) رشد اندکی (۳ درصد) داشت. رشد محدود عمدتا ناشی از کاهش ۴.۴ درصدی ماهیگیری به دلیل کاهش صید گونه‌‌‌های دریایی، به‌‌‌ویژه آنچووی، کاهش صید در چین و تاثیرات همه‌گیری کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۰ است. این کاهش صید با رشد آبزی‌پروری -البته با نرخ سالانه کمتر در دو سال گذشته- جبران شد.


۳۰ / ۳ / ۱۴۰۳
گزارشها ویژه

دست پُر شیلات گیلان در توسعه اقتصاد دریا محور

استان گیلان با دسترسی به بیش از ۳۰۰ کیلومتر از نوار ساحلی دریای خزر می‌تواند سهم قابل توجهی در تحقق سیاست‌های توسعه دریامحور داشته باشد و هم اکنون از مجموع ۷۴ هزار تن تولیدات شیلاتی گیلان حدود ۱۲ هزار تن استحصال دریایی است، یعنی چیزی حدود بیش از ۱۰ درصد سبد تولیدات شیلاتی گیلان از دریا تامین می‌شود و این نشان دهنده سهم شیلات گیلان در حوزه اقتصاد دریامحور است.


۳۰ / ۳ / ۱۴۰۳

امسال 20 تن آرتمیا از پنج مزرعه برداشت میشود.

مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی گفت: پنج مزرعه در مجتمع فسندوز میاندوآب در جنوب استان مشغول تولید آرتمیا هستند که بیش از ۱۰۰ نفر اشتغالزایی دارد و با راه اندازی کامل مجتمع برای بیش از ۳۰۰ نفر به طور مستقیم ایجاد اشتغال خواهد شد.


۲۷ / ۳ / ۱۴۰۳

بررسی پتانسیل‌های آبزی‌پروری استان کرمانشاه در بازدید معاون وزیر جهاد کشاورزی

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران در سفر دو روزه به استان کرمانشاه به مناسبت هفته جهاد کشاورزی، ضمن بازدید از پتانسیل‌های آبزی‌پروری استان، بر توسعه بازار محصولات شیلاتی، ایجاد مراکز تکثیر و فرآوری آبزیان و تکمیل زنجیره ارزش و ایجاد بازارچه‌های برون‌مرزی و صادراتی تاکید کرد.


۲۷ / ۳ / ۱۴۰۳

نجات مجتمع پرورش میگو گمیشان در دولت شهید رئیسی

لایروبی خلیج گرگان به همراه کانال آب‌رسان مجتمع پرورش میگو باعث شد که صنعت پرورش میگو در دولت سیزدهم از مخاطرات طبیعی نجات پیدا کند و مسئولان در حال برنامه‌ریزی برای پرورش بیش از ۱۲ هزار تن میگو هستند.


۲۶ / ۳ / ۱۴۰۳

ظرفیت بالای چهارمحال و بختیاری برای تبدیل به الگوی پیشران در زنجیره ارزش

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری چهارمحال و بختیاری گفت: زنجیره بادام و آبزیان در استان در حال اجر است و این استان با توجه به ظرفیتی که دارد قابلیت تبدیل به الگوی پیشران در راهبری زنجیره ارزش تولید را دارد.


۲۶ / ۳ / ۱۴۰۳

علت افزایش قیمت تن ماهی چیست؟

قیمت کنسرو ماهی تن از سال ۹۱ تا امروز حدود ۱۸۰۰ درصد افزایش داشته است. این امر باعث حذف این محصول از سبد بسیاری از خانواده‌های ایرانی شده است. افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل، تولید و ... باعث افزایش مجدد قیمت این محصول شود؟


۲۵ / ۳ / ۱۴۰۳

احیای بزرگترین تالاب فصلی آذربایجان‌غربی مهر تاییدی بر زندگی دوباره تالاب ها

«گروس» در مهاباد به عنوان بزرگترین تالاب فصلی آذربایجان‌غربی برای نخستین بار طی ۲۰ سال اخیر با تامین حق‌آبه احیا شد و در این فصل میزبان پرندگان آبزی و کنارآبزی شده است که تحقق این امر در کنار وضعیت مناسب دیگر تالاب ها، مهر تاییدی بر زندگی دوباره این زیستگاه های طبیعی در استان است.


۲۴ / ۳ / ۱۴۰۳

پلاستیک‌ در دریا؛ قاتلان خاموش طبیعت

پسماندهای پلاستیکی که در دریا انداخته می‌شوند، در اثر سهل‌انگاری، واژگون شدن قایق‌ها، رها کردن تجهیزات صید در سواحل یا در دریا و بسیاری علل دیگر، موجبات ضرر و زیان‌های فراوانی را برای زیست جانداران دریایی فراهم می‌کنند در حال حاضر روزانه هشت میلیون تن پلاستیک وارد دریا می‌شود.


۲۳ / ۳ / ۱۴۰۳

خزر، گنج بزرگ شیلات و آبزی پروری

صنعت پرورش ماهی در قفس یکی از شیوه‌های نوین آبزی‌پروری است که با توجه به اشتغال،درآمدزایی وبازگشت سریع سرمایه،با اقبال خوبی ازطرف سرمایه‌گذاران روبه‌روست،امارونق این صنعت نیازمندتلاش برای حل مشکلات متعددوابهامات موجود است.


۲۳ / ۳ / ۱۴۰۳

سرنوشت صنعت پول‌ساز شیلات کهگیلویه و بویراحمد در دولت سیزدهم

گردش مالی صنعت پول‌ساز و اشتغال‌زای شیلات در استان کهگیلویه و بویراحمد از بسیاری صنایع پیشران اقتصادی بیشتر است؛ در این گزارش سیر تحولات این صنعت مهم بخش کشاورزی در دولت سیزدهم، از افزایش کمی تا اقدامات زیرساختی در ماندگاری تولیدات را بررسی کردیم.


۲۱ / ۳ / ۱۴۰۳

میراث صیادی مازندران در تنگنای معیشت

همزمان با آغاز رها سازی۱۲۰ میلیون قطعه بچه ماهی به رودخانه های شیلاتی مازندران، «خشیار نواحی» مدیرعامل اتحادیه تعاونی ماهیگیران استان در گفت و گو با ایرنا، مهمترین دغدغه صیادان که سالیان سال برای اخذ مصوبه کاغذی برای آن دویدند، محاسبه کردن شغلشان به عنوان مشاغل سخت و زیان آور از یک سو و کاهش حق بیمه پرداختیشان است، مصوباتی که با همت دولت سیزدهم از بایگانی کِشوی مدیران خارج شد.


۲۱ / ۳ / ۱۴۰۳

تن ماهی پنج برابر گران‌تر از گوشت مرغ

در حال حاضر قیمت کنسرو تن ماهی از ۶۷ تا ۸۹ هزار تومان در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد. اما داده‌های بدست آمده حاکی از آن است که قیمت تن ماهی در ابتدای سال ۱۴۰۰، حدود ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است؛ این یعنی افزایش سه‌برابری طی سه سال!


۲۱ / ۳ / ۱۴۰۳

بسترسازی برای جهش تولید در شهرک شیلات مراغه

شهرک شیلات مراغه به عنوان یک ظرفیت مغفول تولیدی و گردشگری، اخیرا در کانون توجه مسئولان قرار گرفت تا جایی که ظرفیت آب آن هم از ۵۵ لیتر بر ثانیه به ۱۱۵ لیتر بر ثانیه افزایش یافت و زمنیه برای فعالیت چندین واحد پرورش ماهی و جهش تولید در این شهرک فراهم شد.


۲۰ / ۳ / ۱۴۰۳

خوزستان رتبه ممتاز پرورش آبزیان

مرتضی سوری بیان کرد: میزان تولیدات آبزی‌پروری در سال ۱۴۰۱ در استان خوزستان، ۷۶ هزار و ۵۰۰ تن بود که در سال ۱۴۰۲ به بیش از ۸۲ هزار تن رسید. وی با تاکید بر حفظ ذخایر طبیعی آبزیان و پایداری صید، رویکرد توسعه شیلات استان را جهش تولید در حوزه آبزی پروری و صنایع مرتبط عنوان کرد و افزود: توسعه پرورش ماهی در قفس و آبزی پروری دریایی علاوه بر کاهش فشار بر روی ذخایر آبزیان موجب تحقق اشتغال، رونق تولید و رشد اقتصادی کشور می‌شود.


۲۰ / ۳ / ۱۴۰۳
تعداد رکورد : 1594