تخم چشم‌زده قزل‌آلا بر مبنای روش‌های علمی ارزیابی خطر وارد می‌شود /گ

تخم چشم‌زده قزل‌آلا بر مبنای روش‌های علمی ارزیابی خطر وارد می‌شود /گ

تخم چشم‌زده قزل‌آلا بر مبنای روش‌های علمی ارزیابی خطر وارد می‌شود /گ

چهار‌شنبه ۵ آبان ۱۴۰۰
Wednesday, October 27, 2021

تخم چشم‌زده قزل‌آلا بر مبنای روش‌های علمی ارزیابی خطر وارد می‌شود /گ

۱۳۹۳/۰۹/۱۲

 

تخم چشم‌زده قزل‌آلا بر مبنای روش‌های علمی ارزیابی خطر وارد می‌شود
 سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد: واردات تخم چشم‌زده قزل‌آلا بر مبنای روش‌های علمی ارزیابی خطر و در صورت انطباق با استانداردهای بین‌المللی و مقررات بهداشتی سازمان دامپزشکی به کشور انجام می‌شود
 به نقل روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، این سازمان به دنبال درج خبری با عنوان دست‌های پشت پرده در واردات ماهی آلوده به کشور از سوی شبکه اطلاع رسانی «راه دانا» در نهم آذر 93، برای رفع شبهات توضیح زیر را جهت تنویر اذهان عمومی اعلام می‌کند.
 براساس این گزارش: واردات تخم چشم زده قزل آلا بر مبنای روش های علمی ارزیابی خطر، مطالعات کتابخانه ای و در صورت لزوم بازدید میدانی کشورهای تولید‌کننده صورت می‌گیرد و در صورت انطباق با استانداردهای بین المللی و مقررات بهداشتی سازمان دامپزشکی واردات انجام می شود.

واردات تخم چشم زده قزل آلا از مزارع تکثیر معتبر در سطح کشورهای اروپایی از سال‌ها قبل انجام می شده که دلیل آن کمبود تولید داخلی برای ادامه فعالیت اقتصادی واحدهای پرورش ماهی است که با توجه به این که جمهوری اسلامی ایران رتبه نخست پرورش این گونه ماهی‌ها در سطح جهان رادارد، واردات تخم چشم زده به دلایل تامین نیاز داخلی و مقاصد اصلاح نژادی و با اعلام سازمان ذیربط غیرقابل اجتناب بوده است.

واردات بر اساس اصول اپیدمیولوژیک و بر مبنای روش های علمی ارزیابی خطر،مطالعات کتابخانه ای و در صورت لزوم بازدید میدانی کشورهای تولیدکننده تخم چشم زده و مزارع پرورش دهنده صورت می گیرد و در صورت انطباق با استانداردهای بین المللی و مقررات بهداشتی سازمان دامپزشکی واردات انجام می شود.

بر اساس این گزارش، بیماری سپتی سمی خونریزی دهنده ویروسی (VHS) نخستین بار در سال 1383 و متعاقبا در سال 1385 در کشور مشاهده شده و شیوع جدی آن از مهر ماه سال 1392 در مزارع تکثیر و پرورش قزل آلا گزارش شد.

در حال حاضر بااقدامات بعمل آمده توسط سازمان دامپزشکی، بیماری تحت کنترل است و جهت اعمال اقدامات کنترلی – پیشگیری و تامین بخشی از جبران خسارات وارده به پرورش دهندگان تاکنون 88 میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته است.

در زمینه واردات تخم چشم زده ماهی که به عنوان ماده اولیه جهت ادامه فعالیت واحدهای پرورش دهنده ماهی در سطح کشور اجبارا صورت می گیرد، نهایت دقت صورت گرفته و ضمن بررسی کلیه مدارک لازم صادره توسط مراجع رسمی و دولتی کشور صادرکننده، به صورت شبانه روزی در مبادی ورودی (فرودگاه­ها) نمایندگان سازمان دامپزشکی کشور حضور داشته و ضمن بررسی اسناد و مدارک نسبت به نمونه برداری و انجام آزمایش های لازم اقدام می کنند.

تاکنون مورد مثبتی از بیماری (VHS) در نمونه های مذکور مشاهده نشده است.

خاطرنشان می شود، استقرار سیستم مراقبت و پایش بیماری، امحا و معدوم سازی، ضد عفونی و خشک کردن مزارع آلوده، تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه های استانی، نظارت بر واردات در مبادی ورودی و جابجایی بچه ماهی در بین استانهای کشور از جمله اقدامات انجام شده در این راستا است.

در این زمینه همچنین برنامه کنترلی و ریشه کنی بیماری با مشارکت سازمان شیلات ایران، اتحادیه سراسری پرورش دهندگان ماهیان سردابی و صندوق محصولات کشاورزی تدوین شده است و همچنین دفتر فنی مربوطه به منظور ارزیابی ظرفیت تولید تخم چشم زده و تعیین حجم مورد نیاز برای واردات جلساتی با سازمان شیلات ایران و مراکز تکثیر ماهیان سردابی تشکیل داده است.

ویروس بیماری سپتی سمی خونریزی دهنده ویروسی قابل انتقال به انسان نیست و مستندات علمی مبتنی بر خطر آفرینی آن برای جمعیت انسانی وجود ندارد و مصرف خوراکی ماهیان پرورش یافته در مزارع مربوطه هیچ گونه خطری برای سلامت انسان نخواهند داشت
منبع: خبرگزاری فارس

 دیدگاه خود را بیان کنید