خشک شدن تالاب هورالعظیم نتیجه فعالیت مخرب چندین وزارتخانه است /گ

خشک شدن تالاب هورالعظیم نتیجه فعالیت مخرب چندین وزارتخانه است /گ

خشک شدن تالاب هورالعظیم نتیجه فعالیت مخرب چندین وزارتخانه است /گ

یک‌شنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰
Sunday, October 17, 2021

خشک شدن تالاب هورالعظیم نتیجه فعالیت مخرب چندین وزارتخانه است /گ

۱۳۹۳/۱۱/۱۳

 

خشک شدن تالاب هورالعظیم نتیجه فعالیت مخرب چندین وزارتخانه است
 مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان با انتقاد از عملکرد وزارتخانه های نفت، نیرو و جهاد کشاورزی گفت: در نتیجه عملکرد این وزارتخانه ها امروز شاهد خشک شدن بخش های زیادی از تالاب هورالعظیم هستیم.
 احمد رضا لاهیجان زاده در نشست علمی بررسی ظرفیت ها و چالش های تالاب های خوزستان که در اداره کل محیط زیست این استان برگزار شد افزود: با وجود فعالیت چندین وزارتخانه در تالاب هورالعظیم و تخریب های انجام شده، همواره سازمان محیط زیست در رفع مشکلات این تالاب تنها بوده است.
وی ادامه داد: وزارت نیرو با ساخت سد کرخه با هدف آبیاری و کشاورزی، موجب شد این تالاب، از حق آبه این رودخانه محروم باشد.
وی گفت: در سال 82 به دلیل کاهش ورودی آب به تالاب هورالعظیم بر اثر آبگیری سد کرخه و خشک شدن این تالاب،20 تا 30 هزار هکتار از این اراضی آتش گرفت،که تاثیری مخرب در این تالاب بر جای گذاشت.
لاهیجان زاده بیان کرد: فعالیت های وزارتخانه های نیرو ، نفت و جهاد کشاورزی، برخی ارگان های نظامی و حتی شیلات موجب از بین رفتن حیات در بخش های زیادی از این تالاب بین المللی شده است.

وی گفت: برای احیای تالاب هورالعظیم لازم است تمامی مسوولان وزارت خانه هایی که در سال های گذشته موجب خسارت به این تالاب شده اند با محیط زیست همکاری لازم را داشته باشند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به این که خشک شدن تالاب هورالعظیم تاثیر زیادی در تشدید پدیده گرد و غبار دارد افزود: از ابتدای امسال تاکنون 12 مورد گرد و غبار در خوزستان داشته ایم که بیشترین میزان با 10 هزار میکروگرم بر متر مکعب در هفته گذشته به ثبت رسید.

لاهیجان زاده گفت: در سال 88 نیز 77 مورد گرد و غبار در خوزستان به ثبت رسید که 50مورد بالای 10 هزار میکروگرم بر مترمکعب بود اما به دلیل نبود برنامه ریزی برای مبارزه با این پدیده، امروز بار دیگر کارگروه هایی برای مقابله با این بحران تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه درحوزه گرد و غبار و ریزگرد ها همواره نوک پیکان تمامی اتهامات به سمت سازمان محیط زیست است اظهار کرد: طرح 200هزار هکتاری مالچ پاشی و نهال کاری از مصوباتی است که چندین سال از آغاز آن می گذرد اما هیچ کدام از مسوولان از منابع طبیعی و یا وزات نفت دلیل تاخیر در اجرای این پروژه را سوال نمی کنند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان به تخریب های انجام شده در تالاب هورالعظیم به واسطه فعالیت های وزارت نفت اشاره کردو گفت: اگر تخریبی در این تالاب انجام شود تمام کشور صدمه می بیند اما اکنون با وجود فعالیت گسترده شرکت های نفتی در این تالاب،تنها محیط زیست در پی حل مشکلات این تالاب است.

وی افزود:در این حوزه با تلاش محیط زیست حکم باز شدن آب در حوضچه شماره سه این تالاب داده شد که با این اقدام بخش های جنوبی این تالاب که بیش از 100هزار هکتار است آبدار می شود.

وی گفت: اقداماتی در زمینه احیای تالاب های کشور از سوی سازمان محیط زیست انجام شده و مجلس نیز با اختصاص بودجه لازم برای احیای تالاب ها موافقت کرده است.

وی با اشاره به اجرای طرح انتقال آب از رودخانه کارون به تالاب شادگان اظهارکرد: در این طرح مقرر شده سالانه 150 میلیون متر مکعب آب به تالاب شادگان منتقل شود که تاکنون برای اجرای این پروژه 50 میلیارد ریال هزینه شده است.

لاهیجان زاده اظهار کرد: با توجه به اینکه مصرف آب در طرح توسعه نیشکر در فصل پاییز و زمستان به حداقل می رسد،از این شرکت خواسته شده که با استفاده از ایستگاه های پمپاژ آب رودخانه کارون از طریق زه کش ها این شرکت به تالاب شادگان منتقل شود.

وی گفت:از این طریق می توان سالانه 300 میلیون متر مکعب آب از طریق کانال های نیشکر به تالاب شادگان منتقل کرد.

هورالعظیم، یا هورالهویزه یا تالاب بزرگ هویزه در غرب خوزستان، بزرگ ترین تالاب خوزستان و یکی از بزرگ ترین تالاب های داخلی ایران است. حدود یک سوم این تالاب در ایران و بقیه آن در کشور عراق است. این تالاب از دیدگاه منابع جانوری و گیاهی بسیار غنی بوده که هم اینک این منابع با نابودی روبه رو است.

این تالاب از آب های اضافه رود کرخه، دویرج و بخشی از آب های اضافه اروندرود تشکیل شده است.

مساحت مشخص شده توسط اداره کل محیط زیست خوزستان به عنوان تالاب حدود 118 هزار هکتار است.

تالاب هورالعظیم به دلیل تامین نشدن حق آبه مورد انتظار، با کم آبی روبه رو است و فعالیت شرکت ملی نفت ایران در این منطقه نیز به تخریب گسترده زیست بوم آن منجر شده است.

خشک شدن هورالعظیم چه در ایران و چه در عراق میزان وقوع توفان های شن و گردو غبار را افزایش داده و باعث شده خوزستان با گرد و غبارهایی چندین برابر حد مجاز روبه رو شود.
منبع: ایرنا

 دیدگاه خود را بیان کنید