ایستگاه تحقیقات آب شور (بافق یزد)

اولین مرجع علمی تجاری خانواده بزرگ شیلات ایران،شیلات،آبزیان، آبزی،خوراک آبزیان، ماهی،میگو، تن ماهی،کنسرو ماهی، صید،صیادی، صیدگاه،ماهیگیری،دامپزشکی،کلینیک آبزیان، متخصص آبزیان، رستوران های شیلاتی،خدمات کارشناسی،همکاران شیلاتی،ماشین آلات،گرمابی،سردآبی،ماهیان زینتی،صدف،مروارید،لارو،کشتی،لنج،قایق،Fish,Fisheries,Aqua,Aquaculture,Fishing,Feed,Shrimp,Veterinarian,Professional services, Aquaculture specialisy,Hydrothermal,Hot water,Scroll,Cold water,ornamental fish,oysters,Pearls,Larva,Ship,Boat,Boats,Tuna,

اولین مرجع ارتباطی علمی تجاری خانواده بزرگ شیلات ایران ,شیلات ایران,آبزیان,خوراک ماهی,میگو,تن,کنسرو,صید صیادی,صیدگاه ماهیگیری,دامپزشکی,سردآبی زینتی صدف مروارید لاروکشتی,تیلاپیا,پرورش تیلاپیا

جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰
Friday, December 3, 2021

ایستگاه تحقیقات آب شور (بافق یزد)

 

موقعيت و تاريخچه ايستگاه:

ايستگاه تحقيقات شيلاتي آبهاي شور داخلي (عكسهاي 3، 4، 5، 6، 8 و 19) در كيلومتر 100 جاده يزد- بافق

در كنار جاده اصلي و مجاور رودخانه شور فصلي قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دريا حدود 990 متر است كه نسبت

 به مناطق اطراف كاهش قابل‌توجهي داشته و اين وضعيت باعث سرازير شدن آبهاي سطحي و زيرزميني به

سمت اين ناحيه و مناطق پايين دست مي‌شود. سطح آب زيرزميني بالا و عمق ايستايي همواره حدود 5/2

متر است. شوري آب در اعماق نزديك سطح معمولاً بالا و حدود 20-25 گرم در ليتر كه با افزايش عمق مقدار

 آن كاهش مي‌يابد. ميانگين دماي ساليانه حدود 21 درجه كه حداكثر به 48 درجه در مرداد و حداقل به حدود

 7- درجه در ديماه مي‌رسد. متوسط روزهاي باراني سال حدود 20 روز و ميزان بارندگي ساليانه حدود 70

ميلي‌متر است.

ايستگاه بافق در سال 1369 توسط سازمان جهاد سازندگي استان راه‌اندازي گرديد و در اواخر سال 1379

رسماً به عنوان ايستگاه مستقل تحقيقات شيلاتي آبهاي شور داخلي وابسته به موسسه تحقيقات شيلات

 ايران ادامه فعاليت داد

با توجه به پيشروي منابع آب‌شور زيرزميني و شور شدن آب شيرين كه منبع حيات در مناطق كويري مي‌باشد ضرورت خروج اين آبها بديهي است. از طرف ديگر قابليت كشت و توليد آبزيان در مناطق كويري با استفاده از آب لب‌شور (كه از دستاوردهاي شيلاتي منطقه مي‌باشد و از آن جمله مي‌توان به سازگاري و پرورش قزل‌آلا و فيل‌ماهي در آبهاي لب‌شور طي سالهاي گذشته اشاره كرد) اين مهم را فراهم و مزاياي اقتصادي، تامين پروتئين موردنياز مناطق كويري، اشتغال‌زايي، توسعه شيلاتي و ... را به دنبال خواهد داشت.

رسالت‌ها:

- اين ايستگاه به دليل شرايط خاص تامين آب و منبع آبي آن كه آب زير‌زميني لب‌شور- غير‌قابل استفاده در شرب و كشاورزي است، و از سوي ديگر بدليل بسته‌بودن و عدم ارتباط با ديگر منابع آبي كشور و آبهاي باز شمال و جنوب كشور، درياچه‌ها و رودخانه‌ها مي‌تواند به عنوان يك مركز قرنطينه براي ورود گونه‌هاي غير‌بومي بويژه وارداتي و بررسي سازگاري و پرورش آنها ايفاء نقش نمايد. چنانچه در زمينه برخي گونه‌هاي وارداتي نظير ميگوي روزنبرگي در محيطهاي غيرقرنطينه شاهد فجايع زيست‌محيطي ناشي از آن بوده‌ايم.

- با توجه به وجود منابع آبهاي شور و لب‌شور زيرزميني در مناطق كويري استان اين ايستگاه مي‌تواند مركزيت مطالعات مربوط به گونه‌هاي بومي آب‌شور را در سطح آبهاي داخلي كشور برعهده بگيرد.

- با توجه به امكان سازگاري قزل‌آلا در شرايط آبي و اكولوژيك منطقه و موفقيت پرورش آن در نيمه دوم سال و به دنبال آن ترويج پرورش قزل‌آلا از حدود بيش از 10 سال گذشته تا كنون، در حال حاضر نياز بخش اجراء در اين زمينه بررسي و اعلام راههاي علمي و عملي افزايش ميزان توليد در واحد سطح ماهيان سردآبي و نيز كاهش هزينه‌‌هاي توليد به منظور افزايش بهره‌وري مي‌باشد. در اين خصوص بر استفاده از روشهاي ژنتيك و بيوتكنولوژي، تصحيح و بهبود غذا و مديريت تغذيه تاكيد مي‌گردد.

- نظر به عدم معرفي گونه‌هاي مناسب گرمابي جهت پرورش و فعال‌نبودن بخش پرورش در فصل گرم كه در منطقه بسيار طولاني است و از سوي ديگر وجود پتانسيل آبزي‌پروري در منطقه و استعداد مصرف آبزيان در مناطق كويري و آبهاي لب‌شور و شور، لازم است يكي از رسالتهاي تحقيقي موسسه، مطالعه و دست‌يابي به گونه‌ گرمابي مناسب و اقتصادي باشد. در اين خصوص بر پرورش و سازگار كردن تيلاپيا، كفال و خامه‌ماهي تاكيد مي‌گردد.

- نظر به وجود استعدادهاي منطقه‌اي و شرايط بوم‌شناختي مناسب، اهميت شيلاتي و ارزش اقتصادي، بررسي پرورش و توليد غذاي زنده ازجمله شيرونوميده و آرتميا با هدف استفاده ملي مي‌تواند يكي از محورهاي مهم فعاليتهاي تحقيقاتي اين ايستگاه باشد.

- مطالعات اكولوژيك با هدف شناخت ويژگي بوم‌شناختي اكوسيستم‌هاي پرورشي آب لب‌شور، و همچنين تعيين اثرات وضعيت زيست‌‌محيطي پساب‌هاي پرورشي، ضرورت دارد.

- با توجه به ويژگي كيفي مناسب آبزيان پرورشي در آبهاي لب‌شور، بررسي و شناخت راهكارهاي افزايش كيفيت عرضه محصولات پرورشي و فرآوري آنها و ايجاد امكان صدور محصول به خارج از منطقه و راه‌هاي افزايش ارزش افزوده در كنار مطالعات پرورشي ضروري است

 

                                                                                                                                                                 ورود به سایت

 

 

 

 

 

 


اولین مرجع ارتباطی علمی تجاری خانواده بزرگ شیلات ایران شیلات آبزیان خوراک ماهی میگو تن کنسرو صید صیادی صیدگاه ماهیگیری دامپزشکی کلینیک متخصص رستوران خدمات کارشناس همکاران ماشین آلات گرمابی سردآبی زینتی صدف مروارید لاروکشتی لنج قایق دکترمهندس اسکله موج شکن تالاب دریا دریاچه خزراستخدام کاریابی رودخانه بندر سد اسکله خاویار ماهیان خلیج فارس دریای عمان آبشارFisheries Aquaculture Fishing Feed Shrimp fish Veterinarian Professional services specialisy Hydrothermal Hot water Scroll Cold water Ornamental Oysters Pearls Larva Ship Boat Boats Tuna Port Caviar Dam Pond Dock careers Employment Engineer Caspian Oman sea Persian golf