تخریب گسترده رودخانه کارون با احداث مزارع پرورش ماهی

تخریب گسترده رودخانه کارون با احداث مزارع پرورش ماهی

تخریب گسترده رودخانه کارون با احداث مزارع پرورش ماهی

جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
Friday, September 18, 2020

تخریب گسترده رودخانه کارون با احداث مزارع پرورش ماهی

//

 

یک کارشناس محیط زیست هشدار داد: احداث بیش از یکصد مزرعه پرورش ماهی قزل آلا به صورت غیرقانونی با استفاده از مصالح خاک بستر و حریم رودخانه کارون، سبب برهم خوردن نظام هیدرولوژیکی و تخریب اکوسیستم رودخانه شده و در دهها منطقه از رودخانه موجب تغییر مسیر شده است.

هومان خاکپور در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: رودخانه کارون از زردکوه بختیاری واقع در منطقه کوهرنگ سرچشمه گرفته و به همراه ارمند، خرسان و دز کارون بزرگ را تشکیل می دهند. رودخانه کارون با عبور از مناطق کوهستانی و جنگلی چهارمحال و بختیاری، به دلیل چشم اندازهای طبیعی جذابی که در طول مسیر ایجاد کرده و ظرفیت قایقرانی (رفتینگ) که آفریده، همواره به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی ارزشمند و مقاصد اصلی گردشگری در استان چهارمحال بختیاری به شمار می رفته است.

به گفته وی، افزون بر اینها، رودخانه کارون یکی از سه اثر طبیعی مهم استان چهارمحال و بختیاری است که به همراه رودخانه زاینده رود و چشمه وقت و ساعت در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

خاکپور با ابراز تأسف از اوضاع فعلی این رودخانه ارزشمند و بی تفاوتی آشکار و شگفت آور سازمان های متولی در مقابل رفتارهای سودجویانه و تخریب بستر و حریم این رود خروشان و طراوت بخش گفت: این تخریب ها در محدوده پروژه بین المللی حفاظت از تنوع زیستی زاگرس مرکزیکه از مهمترین اهداف آن حفاظت از تنوع زیستی، تقویت نظام مناطق حفاظت شده و کاربری پایدار در بخش های آب، توریسم و جنگلداری است بدون کمترین مقاومتی همچنان ادامه دارد و بخشهای دیگری از بستر و حریم این رودخانه به صورت غیراصولی و غیرفنی تبدیل به مزارع پرورش ماهی می شود.

وی افزود: در طی 3 سال گذشته، برخی افراد سودجو و فرصت طلب از بی تفاوتی وزارت نیرو، شرکت آب منطقه ای و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان استفاده کرده و با احداث بیش از یکصد مزرعه پرورش ماهی قزل آلا به صورت غیرقانونی و با استفاده از همان مصالح و خاک بستر و حریم رودخانه، ناباورانه تخریب گسترده این رودخانه با ارزش را سبب شده اند.

این کارشناس محیط زیست اظهار داشت: عملیات های گسترده مکانیکی و سازه ای انجام شده در بستر و حریم رودخانه سبب برهم خوردن نظام هیدرولوژیکی و تخریب اکوسیستم رودخانه شده و در ده ها منطقه از رودخانه تغییر مسیر صورت گرفته است.

وی افزود: رویشگاههای جنگلی و مناظر جذاب دیداری اطراف رودخانه نیزتخریب شده و از ظرفیت های طبیعت گردی و ورزش های رودخانه ای منطقه کاسته شده است. افزایش چشمگیر نرخ فرسایش آبی و انباشت رسوبات در پشت سد کارون 4 نیز از دیگر پیامدهای خسارت زای این تخریب بستر و حریم رودخانه است.

به اعتقاد خاکپور، با وجود شرایط توپوگرافی، اقلیمی و زمین شناسی حاکم بر این بخش از حوضه آبریز سد کارون 4 و ضرورت افزایش ضریب حفاظت خاک منطقه، بدون کمترین مقاومتی از سوی وزارت نیرو و سایر نهاد های متولی این تخریب ها صورت پذیرفته تا در پس هر بارندگی شاهد نابودی این سرمایه گذاری های ناپایدار و انباشت صدها تن خاک در مخزن این سد غول پیکر باشیم.

وی تصریح کرد: عدم اعمال نظارت های فنی بر پرورش ماهی در این مزارع سبب برهم خوردن اکوسیستم و حیات آبزیان بومی این رودخانه شده است. ماهی قزل آلای رنگین کمان یک گونه غیربومی مهاجم بوده که حیات آبزیان بومی رودخانه را به خطر انداخته است. هیچ گونه نظارت و قرنطینه ای بر مزارع تولید بچه ماهی نشده و استفاده غیرمجاز از آنتی بیوتیک ها و قارچ ها و همچنین استفاده بیش از حد از خوراک ماهی، نرخ ورود مواد آلی به رودخانه را به شدت افزایش داده و نهایتا" سبب آلوده شدن آب رودخانه شده است. این مزارع پرورش ماهی فاقد حوضچه های تثبیت و توری های لاشه گیر بوده و سبب ورود ماهی های بیمار و تلف شده و هم چنین ورود مواد آلی غیر مجاز به رودخانه شده اند.

خاکپور یادآورشد: به هر حال این رودخانه کم همتا در چهارمحال و بختیاری شرایط بسیار بدی دارد و در طی یک سال گذشته پس از بازدید مدیران دستگاه های متولی و مقامات قضائی محلی، بدون کمترین ممانعتی تعداد این مزارع تقریبا" دو برابر شده و حتی تعداد این مزارع در خط مرزی منطقه حفاظت شده هلن از عدد 20 هم گذشته است و جالب اینکه دادگستری منطقه، مقابله با این تجاوزات به بستر و حریم رودخانه را بر اساس قانون در حیطه وظایف وزارت نیرو و شرکت آب منطقه ای استان دانسته و شکایت سازمان حفاظت محیط زیست در منطقه حفاظت شده را فاقد موضوعیت اعلام کرده است.

وی ابراز امیدواری کرد: فرماندار به عنوان عالی ترین مقام اجرایی منطقه، مدیران و مسئولین نهادهای متولی در حوزه های آب و گردشگری استان چهار محال بختیاری  و حتی دستگاه قضائی به عنوان مدعی العموم ، هرچه زودتر نسبت به ساماندهی این رودخانه زیبا، کم‌نظیر و ارزشمند در طبیعت بختیاری اقدام کننددیدگاه خود را بیان کنید