کاهش ذخائر در زیستگاه‌های آبزیان خلیج فارس استان بوشهر /گ

کاهش ذخائر در زیستگاه‌های آبزیان خلیج فارس استان بوشهر /گ

کاهش ذخائر در زیستگاه‌های آبزیان خلیج فارس استان بوشهر /گ

یک‌شنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰
Sunday, October 17, 2021

کاهش ذخائر در زیستگاه‌های آبزیان خلیج فارس استان بوشهر /گ

۱۳۹۶/۰۵/۰۷
کاهش ذخائر در زیستگاه‌های آبزیان خلیج فارس استان بوشهر

 

 گشت‌‌های پایش ذخایر آبزیان در خلیج فارس نشان می‌دهد که زیستگاه‌های انواع آبزیان خسارت دیده‌اند به‌گونه‌ای که هر سال شاهد کاهش میزان صید از این آبراه مهم و استراتژیک در استان بوشهر هستیم.

 

 یکی از ظرفیت‌های مهم استان بوشهر صید و صیادی و آبزی‌پروری است که وجود 937 کیلومتر مرز دریایی خلیج فارس در استان بوشهر فرصت مهمی برای این مهم فراهم کرده است.

مردم ساحل‌نشین استان بوشهر همواره از طریق دریا، دریانوردی، صید و صیادی و فعالیت‌های مختلف دریایی امرار معاش می‌کردند که این مهم  جایگاه این استان در عرصه شیلاتی نشان می‌دهد.

 

 صید میگو در آب‌های استان بوشهر آغاز شد

مدیرعامل اتحادیه تعاونی صیادی استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با اشاره به آغاز صید میگو در استان بوشهر اظهار داشت: صید میگو برای قایق‌ها از 5 مرداد و برای لنج‌ها از 7 مرداد ماه در آب‌های خلیج فارس در استان بوشهر آغاز شده که در این عرصه بیش از 8 هزار صیاد فعالیت می‌کنند.

محمد آبخو با اشاره به اینکه زمان صید میگو در استان بوشهر حدود یک‌ماه است خاطر نشان کرد: یکی از عومل مهم محدود کردن صید میگو در تمام فصول سال به سبب ابزار صید آن است چرا که تنها روش صید آبزبان کف‌زی از طریق«ترال» است.

وی صید «ترال» یا کف‌روب مخرب‌ترین شیوه صید معرفی شده خاطرنشان کرد: در این روش به ذخائر و زیستگاه‌های آبزیان خسارت فراوانی وارد می‌شود چرا که ابزار صید کف دریا را جارو می‌کند و تمام آبزیان از ریز و درشت و  حتی نوزادان و تخم‌های آبزیان جمع‌آوری می‌‌کند و به زیستگاه‌های آبزیان صدمات جبران ناپذیری می‌رساند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی صیادی استان بوشهر با بیان اینکه صید ترال تنها در فصل صید میگو برای شناورهایی که دارای مجوز هستند آزاد است تاکید کرد: صید ترال به صورت غیرمجاز قاچاق محسوب می‌شود و جرم است.

 

صید آبزیان به روش تور ترال در دنیا منسوخ شده است

محمد کارگر یکی از پیشکسوتان صید صیادی در استان بوشهر با تاکید بر این نکته که هزینه صید و صیادی بسیار گران قیمت است تصریح کرد: با توجه به هزینه بالای صید و صیادی، کاهش صید بر کاهش درآمد صیادان افزوده و بیشتر اوقات صیادان زیان‌های فراوانی متحمل می‌شوند.

وی کاهش صید را ناشی از صدمه وارد شدن به ذخائر و زیستگاه آبزیان دانست و گفت: یکی از عوامل تهدیدکننده صید و صیادی لرزه نگاری برای اکتشافات نفت، گاز و فعالیت در بسترهای دریایی است.

کارگر صید ترال یا کف روب را از دیگر عوامل تهدید کننده ذخائر و زیستگاه آبزیان دانست و تصریح کرد: این نوع صید در دنیا به عنوان«صید کور» شناخته شده و در برخی از کشورها که به ذخائر آبزیان اهمیت می‌دهند روش ترال را منسوخ کرده‌اند.

این پیشکسوت صید و صیادی با بیان اینکه استان بوشهر دارای زیستگاه‌های مهم آبزیان  از جمله ماهی و میگو است تصریح کرد: صید ترال و کف روب به این ذخائر آسیب‌های جدی وارد کرده که بر اساس اعلام موسسه تحقیقات و پژوهشکده میگوی کشور ذخائر آبزیان در استان بوشهر  بشدت خسارت دیده که این کاهش نتیجه عمل صیادانی است که به صورت غیرمجاز اقدام به صید ترال می‌کنند.

صیاد بوشهری که مشغول آماده کردن ابزارآلات صید میگو برای رفتن به دریا است گفت: صید میگو از 7 مرداد برای لنج‌ها آزاد است که با اخذ مجوز از بامداد هفتم برای صید میگو عازم دریا می‌شویم.

اکبر نیامندی با بیان اینکه صید میگو به وسیله تور ترال انجام می‌شود افزود: صید ترال صیدی مخرب و نابود کننده زیستگاه آبزیان است.

وی با بیان اینکه میگو در کف دریا زیست می‌کند تاکید کرد: چون میگو آبزیانی کف‌زی است تنها راه صید آن از طریق صید ترال است که در سال حدود یک ماه مجوز قانونی صادر می‌شود.

صیاد بوشهری با بیان اینکه  صید ترال خسارت جبران ناپذیری به زیستگاه آبزیان وارد می‌کند خاطر نشان کرد: برخی صیادان غیر از فصل قانونی صید میگو در فصولی دیگر به روش ترال و به صورت قاچاق صید می‌کنند که باید با این صیادان برخورد قاطع شود تا جرات صید به روش ترال غیر از فصول اعلام شده نکنند.

وی با بیان اینکه معیشت صیادان  با خسارت دیدن زیستگاه‌های آبزیان دچار مشکلاتی شده افزود: صید ترال، عاملی مهم در تخریب زیستگاه و ذخائر آبزیان و رکود فعالیت صید و صیادی است.

یکی از صیادان دیری هم با بیان اینکه منطقه مطاف یکی از صیدگاه‌های مهم آبزیان از جمله میگو است تصریح کرد:منطقه مطاف دیر یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های میگو و آبزیان کف‌زی است که باید برای حفاظت از این ذخائر و زیستگاه آبزیان حفاظت دریایی را افزایش داد.

اصغر بابامرادی با بیان اینکه با صیادانی که به صورت غیرمجاز صید می‌کنند برخورد قضایی می‌شود گفت:  اقدامات خوب مسئولان استان و برخورد جدی دادگستری با شناورهایی که به روش غیرمجاز ترال صید می‌کنندقابل تقدیر است که این مهم تشدید یابد.

 

برخورد با صیادان متخلف در اولویت برنامه‌های شیلات استان بوشهر است

مدیرکل شیلات استان بوشهر هم با اشاره به فعال بودن گشت‌های حفاظت دریایی در استان بوشهر تاکید کرد: برخورد با صیادان متخلف در اولویت برنامه‌های حراست، ماموران بازرسی و گشت دریایی شیلات استان بوشهر است.

عباسعلی زنده‌بودی از ابطال مجوز شناورهای که به صورت غیر مجاز صید می‌کنند خبرداد و  گفت: شناورهایی که اقدام به صید ترال به صورت غیرقانونی کنند ضمن اینکه مجوز صید آنها باطل می‌شود با صیادان متخلف برخورد قاطع قضایی می‌شود.

وی با بیان اینکه صید میگو در استان بوشهر آغاز شده گفت: امسال در استان بوشهر بیش از هشت هزار صیاد با بیش از 700 قایق و 490 لنج صیادی، در صید میگو مشارکت دارند.

 

میزان صید میگو کاهش یافته است

مدیرکل شیلات استان بوشهر از صید 1300 تن میگو در آبهای استان بوشهر خبرداد و خاطر نشان کرد: پیش‌بینی صید در فصل صید میگو در استان بوشهر بین 1300 تا 1500 تن  صید شود و این در حالی است که میزان صید هرسال کاهش یافته است.

برخی از افراد به صورت غیر مجاز در دیگر فصول سال که آبزیان تخم‌ریزی می‌کنند به روش ترال صید می‌کنند  که ضمن خسارت به ذخائر و زیستگاه آبزیان، معبشت صیادان استان بوشهر را به خطر می‌اندازد.

صید مخرب ترال نابودی زیستگاه‌های آبزیان دریا، تخریب ذخائر، خسارت به ادوات صیادی و به خطر افتادن امنیت شغلی صیادان را به دنبال دارد.

  صیادان  استان بوشهر در انتظار اقدامات مناسب و موثرتر مسئولان شیلاتی و قضایی استان بوشهر برای برخورد با متخلفان هستند .

متخلفان در این عرصه که معیشت صیادان را به خطر انداخته‌اند هستند باید برخوردها تشدید یابد چرا که ادامه صید ترال،  ذخائر و زیستگاه آبزیان مورد نیاز آیندگان را نابود می‌کند.

منبع : تسنیم

 


مطالب مرتبط


دیدگاه خود را بیان کنید